Americký bezsrstý teriér – malý dobře osvalený teriér s hebkou kůží

1

Neznalost tohoto plemene má za následek, že si většina lidí plete americké bezsrsté teriéry s čínskými chocholatými psy, s mexickými naháči anebo prostě jen s obyčejnými voříšky. Nenechte se mýlit, jsou to samostatní, sebevědomí a velmi aktivní psi s pp.

Z historie plemene

Pravdou je, že historie tohoto plemene není příliš dlouhá. První exemplář bezsrstého teriéra se objevil ve vrhu krátkosrstých krysích teriérů v roce 1972 v USA v Louisianě. Tato fenečka, s růžovou kůží a černými skvrnami byla vlastně nestandardní, dalo by se říct chybný pejsek, ovšem natolik zaujala své majitele povahou a inteligencí, že se dále snažili o odchování dalších nahatých teriérů. Během chovatelské praxe ABT však nikdy nebylo přikříženo žádné jiné plemeno než krysí teriér. Krysí teriéři však mají historii o mnoho delší, datuje se již od 16. století. Tehdy byli využívání na lodích jako ochránci zásob potravin při dlouhých plavbách. Ovšem název „krysí teriér“ se objevil prvně až na přelomu 17. a 18. století, a to v USA. Do povědomí lidí ale vstoupil krysí teriér až jako pes Theodora Roosevelta. V průběhu doby se více méně podoby krysích teriérů měnily, až se nakonec ustálily pouhé dvě podoby, a to menší a větší. Až 1. ledna 2004 je americký bezsrstý teriér (ABT) uznán organizací UKC a nazván tak, jak ho pojmenoval Edwin Scott. Na začátku roku 2016 byl ABT uznán i Americkým Kennel Clubem (AKC). Připadlo mu zařazení mezi skupinu 5, což jsou teriéři. U nás stále patří mezi plemena neuznaná, oficiálně je v ČR zařazen do skupiny NON FCI.

Pozitiva plemene

Je to stále častěji vyhledávané plemeno pro alergiky. Osvědčil se jako spolehlivý společník a také jako sportovní pes. Jedná se o veselé psy s výbornou pamětí. Ačkoli nebudí svým vzhledem tito psi přílišný respekt, jsou to dobří hlídači. Potřebují aktivní společnost, nejsou rádi sami a neradi také zahálejí. Jsou velmi společenští a aktivní.

Negativa plemene

Rozhodně toto plemeno není vhodné pro celoroční pobyt venku, někde v boudě. V létě potřebují neosrstění psi pleťové krémy na přírodní bázi, neparfémované a šetrné vzhledem k jemné pokožce. Nesmějí se totiž na slunci v létě spálit. Na léto může pokožku bezsrstých psů ochránit lehké tílko, nejlépe z biobavlny ve světlé barvě. Na zimu je třeba rovněž počítat s oblečením. Vhodný je overal s podšívkou a nepromokavá bunda na podzim.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: USA
Hmotnost: 5 – 9 kg
Výška: od 25 do 41 cm, preferovaný poměr délky těla k jeho výšce je 10:9.
Barva: Osrstěné varianty mohou mít všechny barvy, pouze albinismus je považován za vylučující vadu.
Klasifikace podle FCI: neuznané plemeno
Postava: malá, středně osvalená postava s ladným energickým pohybem
Srst: bezsrstá varianta nemá žádné chlupy, má pouze vousy a pesíky na čenichu a v obočí. Osrstěná varianta má hustou lesklou a krátkou srst.
Povaha: temperamentní, inteligentní, houževnatá, veselá, přátelská. Je to pes s velkou energií, ale rovněž s nutností důsledné výchovy.

Jak je to a bezsrstostí ABT

Na rozdíl od čínských chocholatých psů nebo peruánských naháčů, kde je bezsrstost způsobena genetickou mutací v DNA, je bezrstost u ABT projevem spontánní mutace, která doposud nebyla naprosto přesně popsána. Dědičnost bezsrstosti je autozomálně recesivní. Což v praxi znamená, že 2 bezsrstí jedinci budou mít vždy bezsrsté potomky. Při jednom rodiči bezsrstém a jednom osrstěném je 50% možnost, že budou potomci bez srsti. Ovšem i osrstěná štěňata si nesou gen pro bezsrstost. Jestliže jsou však osrstění oba rodiče, budou mít potomky jak osrstěné, tak neosrstěné. Avšak část osrstěných potomků již nebude mít gen pro bezsrstost.

Pro koho se hodí

ABT se hodí i pro rodiny s dětmi. Pro děti jsou tito psi skvělými kamarády, ovšem i tady platí, nenechávat psa s malým dítětem o samotě. Při nešetrné manipulaci s malým štěňátkem může dojít k jeho poranění. ABT žijí rovněž v harmonii s ostatními domácími mazlíčky a dalšími psy, pokud se na ně od mala přivykají.

Zdravotní stav

Vzhledem k málopočetnosti tohoto plemene dochází k páření velmi podobných jedinců a v důsledku toho se začínají projevovat na plemeni genetické vady. Jednou z nich je například oligodoncie – málozubost. Navíc některé nevhodně sestavené páry jsou příčinou toho, že se neustále posouvá výška ABT nad hranici 41 centimetrů. Spolu s výškou dochází i k posunu poměru výšky a délky těla. Občas trpí na kožní onemocnění, které jde ruku v ruce s alergiemi na potraviny a na trávy. Závažnější je však narůstající výskyt luxace pately a dysplazie kyčelního kloubu.

Foto: Shutterstock.com

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Některá plemena psů nejsou žádná výhra, i když tak na první pohled vypadají – REDS – o čem všichni mluví

Leave A Reply