Plemeno je známo také pod názvem „americká kadeřavá kočka“. Přízvisko „kadeřavá“ si jeho zástupci vysloužili díky nezvyklé podobě uší, které jsou vzpřímené, k sobě stočené a kadeřavě ochlupené. Na jiných místech těla nemá americký curl po kadeřavosti ani památku.
Plemeno je uznáváno všemi velkými chovatelskými organizacemi, a to v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Pokud vás zrovna nezajímá sbírání výstavních trofejí, tuto kočku si možná pořídíte díky její hravé povaze. Je to takové věčné kotě. Žertíky a hry vás s ní neminou ani v dospělosti.
Uši – znak odlišnosti od ostatních
Zapálení chovatelé (zejména ti pomýšlející na výstavní vítězství) by se shodli, že to nejdůležitější na americkém curlovi jsou jeho uši. Těmi se americká kadeřavá kočka skutečně odlišuje. Jejich neobvyklý tvar je daný genem Cu. Uši jsou díky němu vztyčené a natočené na stranu. Curl tak působí dojmem, že je neustále ve střehu.
Pozitivní zprávou pro chovatele amerických curlů je fakt, že nebyla zjištěna spojitost mezi výskytem genu Cu a zdravotními komplikacemi zvířete. Chovatelé tak nemusí mít žádné obavy při připouštění.
(Pozn.: Zvláštní tvar uší má také skotská klapouchá kočka, u níž jsou sklopené uši dané genem Fd. Ten však u zvířat vyvolává neléčitelné onemocnění kosterního systému a chrupavek – osteochondrodysplasii.)
Americký curl: mazlík nebo výstavní kus?
To, zda curl půjde na výstavu nebo raději zůstane doma, je ze třetiny dáno posazením jeho uší. Zakřivení ucha v oblouku by se mělo pohybovat od 90° do 180°, přičemž kočky s lehkým zakřivením jsou vhodné jen do obýváků svých majitelů. Na výstavy míří pouze jedinci s plným zakřivením. Ti, kteří se pohybují ve střední linii, jsou využíváni k chovu.
Ovšem i v zakřivení platí jisté meze. Uši dotýkající se samy sebe nebo hlavy, jsou u amerického curla považovány za velkou vadu.
Společné soužití
Jedinci tohoto plemene jsou velmi důvěřiví. Přilnou ke svému majiteli a provází jej takřka na každém kroku. Mají rádi děti a ty zase je. Dospívání amerického curla je velmi pozvolné. Kotěcí vlastnosti zůstávají patrné i v chování dospělého zvířete.
Tato kočka nemá ráda samotu. Vzhledem ke svým kejklířským kouskům potřebuje pozornost okolí – nebo alespoň zvířecího kamaráda do party. Pokud víte, že nebudete mít na curla dostatek času, pořiďte mu sourozence. Dobře vyjde i s jinou kočkou nebo se psem.
Staráte se o amerického curla? Pozor na uši
Péče o curla není nikterak náročná, opatrní ale buďte na uši. Ty jsou velmi citlivé. Jsou tvořeny křehkou chrupavkou, která se může snadno zlomit. Rozhodně proto uši kočce nikterak neohýbejte.
Srst je díky takřka chybějící podsadě velmi nenáročná. Je jí třeba jen pravidelně vyčesávat.
Barevné variace
Vzhledem k masivnímu rozšíření zástupců tohoto plemene disponuje americká kadeřavá kočka širokým barevným zastoupením. Velkými chovatelskými organizacemi jsou povoleny všechny barevné variety. Ostatně ty nejsou na curlovi tak důležité, jako jeho uši.
Jak zařídit domácnost
Počítejte s tím, že kočka potřebuje vybít přebytečnou energii. Americký curl si velmi hrát hraje, vhodné je tedy pořízení nejrůznějších hraček, které jej budou stimulovat. Nic nepokazíte ani škrabadlem nebo kočičí fontánkou.
Pozitiva plemene
- nepřehlédnutelný vzhled
- přátelskost
- hravost
- oddanost ke svému majiteli
- nenáročná péče
Negativa plemene
- citlivé uši náchylné ke zlomenině chrupavky
Zajímavost: koťata se rodí s rovnýma ušima
Stejně jako u skotské klapouché kočky, i u amerického curla platí, že se koťata rodí s rovnýma ušima. Ty své zakřivení začínají měnit až týden po narození. Plného zakřivení přitom nabydou až ve 4 měsících.
Zdroj náhledového obrázku: http://www.catbreedslist.com/
2 komentáře
Pingback: Kočky jak je neznáte | Minuty regionu
Pingback: Americký curl – její hravost si zamilujete - Esprit