Věřte tomu nebo ne, ale i kočky mohou držet hladovku. Stejně jako je to nutné řešit u člověka, neměl by se tento problém podceňovat ani u koček samotných. V případě, že kočka drží hladovku, nevěstí to nic dobrého – většinou je to důvod nějakého onemocnění, s nímž se kočka potýká a které bohužel neumí popsat, jelikož neumí mluvit. Pokud jste zaregistrovali, že vaše kočka odmítá jíst, měli byste ihned zamířit k veterináři. Může se totiž jednat i o anorexii.
O kočkách se ví, že to jsou velmi vznešená stvoření, která o sobě nikdy neřeknou vše. Myslí si totiž, že jsou volné, svobodné a že se nikomu nemusí zpovídat. Jenže právě díky těmto jejím vlastnostem by měli být majitelé koček opatrní a měli by jim věnovat zvýšenou pozornost. Nechutenství a nejedení může být sice chvilková záležitost, ale může se jednat třeba o symptom vážného onemocnění. Třeba se může jednat o zmiňovanou kočičí anorexii.
I když se to nezdá, i kočky mohou trpět anorexií. Není to je typická lidská nemoc, dokonce i psi mohou nemocí trpět. Ztráta apetitu je hlavním příznakem, který by se opravdu neměl podcenit a zanedbat.
Jaké jsou příčiny?
U koček se anorexie může vyskytnout z mnoha důvodů. Například nemoc vznikne kvůli jiným bolestem, které kočka má a díky kterým nejí. Může za to třeba i to, že je miska umytá jiným, novým saponátem, na který kočka zkrátka není zvyklá, proto také odmítá jíst, a tím vzniká anorexie.
Jak se kočičí anorexie diagnostikuje?
Ptáte se, jak se kočičí anorexie diagnostikuje? Není to nic snadného, probíhá základní klinické vyšetření, které zahrnuje třeba zevní prohlídku kůže. Také je nutné odebrat moč a krev, pomůže i rentgen hrudníku nebo případně vyšetření trusu.
Jak se kočičí anorexie léčí?
Existuje několik způsobů léčby. Jedním způsobem je léčba takzvaná specifická, druhá je takzvaná podpůrná.