Bengálská kočka je živá exotika ve vašem bytě

4

Přesto není žádnou hračkou ani dekorativním doplňkem domácnosti. Tento domestikovaný leopard s exotickým vzhledem je pěkný ďáblík. Bengálská kočka po svých divokých předcích oplývá přemírou energie a vysokou mírou samostatnosti.

 

Bengálky na první pohled zaujmou netypickým zbarvením srsti, připomínajícím spíše leoparda či tygra než kočku domácí. Podědily ji po své divoké matce, kočce bengálské, malé kočkovité šelmě, která byla šlechtiteli úspěšně zkřížena s americkým krátkosrstým kocourem.

Plemeno bengálská kočka versus druh kočka bengálská

Pramáti dnešní bengálky (bengálské kočky) je kočka bengálská – divoká šelma velikosti běžné domácí kočky, která obývá pralesy, křoviny a polopouštní i hospodářské oblasti jihovýchodní Asie. Tyto nevyzpytatelné noční lovce nebylo možné domestikovat, přistoupilo se tedy k jejich křížení. Po několika neúspěšných pokusech oslavili šlechtitelé úspěch. Jeho výsledkem je dnešní bengálská kočka, kterou FIFe uznala coby plemeno kočky domácí v roce 1998.

Bengálská kočka

Bengálská kočka (zdroj: http://purrfectcatbreeds.com/)

Základní rysy bengálské kočky

Od svých divoce žijících předků bengálka podědila divoký vzhled. Ten je daný zejména kresbou na její srsti. Sestává z tmavých skvrn, které kontrastují s mramorovou nebo odstíny pískové podkladové barvy. Variant zabarvení má tato kočka ale vícero.

Tím podobnost mezi bengálskou kočkou a kočkou bengálskou v zásadě končí. Bengálka rozhodně není divoká ani útočná, jen oplývá neuhasínající energií a temperamentem. K němu se přidal ještě lovecký duch – není ji proto vhodné chovat dohromady s hlodavci, ptáky a rybami (její matka, kočka bengálská, měla tyto živočichy jako hlavní chod jídelníčku).

Čím jí uděláte radost

Bengálka potřebuje vybít svou aktivitu, nutný je tedy dostatek volného prostoru a někdo, kdo by se kočce věnoval. Je vhodná spíše pro zkušené chovatele. Je možné ji vycvičit.

Nepostradatelným doplňkem domácnosti by mělo být škrabadlo (nejlépe více než jedno) a kočičí strom. Pokud tyto propriety nebudou k dispozici, může se nebezpečně vyřádit na nábytku a záclonách (přece jen, je potomkem šelmy). Bengálka je hravé stvoření, pozornost ji rozptýlí také hračky pro kočky.

Miluje vodu a lov. Pokud tyto dvě okolnosti spojíte do jedné, uděláte jí nesmírnou radost. Zvlášť na pozoru by se proto měli mít majitelé akvárií a zahradních jezírek s rybami.

Bengálská kočka

Bengálská kočka vyniká svou zvláštní kresbou (zdroj: http://purrfectcatbreeds.com/)

Žádná polštářová kočka, ale temperamentní osobnost

Nepotáhne se za vámi jako stín, má vlastní hlavu. Bengálská kočka je samostatné stvoření, které nemusí být neustále „v kontaktu“. Přesto společnost potřebuje. Není to tvor, kterého můžete zamknout v bytě a odejít na celý den do práce. Nemáte-li na kočku dostatek času, rozhodně ji pořiďte společnici – nejlépe druhou bengálku, ale dobře vyjde se psem i jinou kočkou. Opatrnost je nutno klást pouze na další chovaná zvířata v domě, která by se (zejména bez dohledu člověka) mohla stát kočičím úlovkem.

Zajímavosti ze života bengálky

  • Neprojevuje se mňoukáním jako běžná plemena kočky domácí, ale spíše zvuky podobnými vyštěknutí.
  • Doslova zbožňuje vodu.
  • V medicínských kruzích je známá svou imunitou proti kočičí leukémii – příslušníci tohoto plemene jsou dodnes zkoumáni v národním institutu pro výzkum rakoviny.

Z historie plemena

K prvnímu pokusu o křížení kočky bengálské a domácí kočky došlo ve 20. století americkými genetiky (důvodem byl chybějící gen kočičí leukémie u divoké kočky). Toto křížení ovšem nebylo úspěšné. Štěstí se usmálo až na Američanku Jean Mill v roce 1963. Do České republiky se bengálky začaly dovážet až v roce 1994.

About Author