Cane corso – elegantně působící bájný moloss s mimořádným exteriérem

0

Jedno z nejmladších plemen psů a zároveň i potomek bájných molosů, to je plemeno cane corso. Přesto, že se jedná o psy obranáře, mají velmi blízko k lidem, jsou to spolehliví rodinní psi. Standard jednoznačně hovoří o jejich eleganci. Přes svou velikost i sílu takoví opravdu jsou.

Z historie plemene

V České republice se první vrh tohoto plemene narodil v lednu roku 1999. Mezi molossy patří plemeno cane corso k těm nejrozšířenějším. K oficiálně uznaným plemenům FCI patří cane corso teprve od roku 2007. Prozatímně bylo však toto plemeno uznáváno již od roku 1996. Bylo vyšlechtěno na základě dogovitého psa, který se na Sicílii a v jižní Itálii vyskytoval doslova odpradávna. Jeho předky lze vystopovat až k neapolským mastinům. V minulosti byl využíván nejen jako strážce, ale i k lovu divokých prasat, k nahánění dobytka a k hlídání stád, což je pravděpodobným důvodem toho, proč si toto plemeno zachovalo tak velkou pohyblivost.

Pozitiva plemene

Psi, kteří jsou na molossa neobyčejně hbití a pohybliví, pochopitelně potřebují dostatek pohybu, prostoru a musí mít nad sebou pevnou autoritu a musí být také důsledně vychováváni. Své obranářské schopnosti v sobě rozhodně nezapřou. Patří k nejrychleji se rozvíjejícím a nejprogresivnějším molosssidním plemenům. Ačkoli nebyl před několika desítkami let známý, dosahuje nyní jeho obliba doslova raketového vzestupu. Patří k novým atraktivním, ovšem na držení náročným plemenům. Jedinci tohoto plemene jsou schopni svým majitelům plnit každé přání, jsou aktivní, spolehliví a milují sportovní aktivity a vodu. Malá štěňata jsou učenlivá, dobře tvárná a ochotně spolupracující.

Štěňata jsou hravá a učenlivá

Negativa plemene

Toto plemeno si zachovalo více loveckých instinktů, než jiná plemena, což může být na obtíž, chceme-li mít z cane corso domácího mazlíčka. V době plné zralosti, bez nastavených základních pravidel a bez jakéhokoli výcviku se takovýto pes stává samorostem, který si nastaví svá vlastní pravidla. Nikdy nesmíte pustit ze zřetele to, že se z cane corso stává velmi rychle velmi silný pes, který je dostatečně sebevědomý a má sklony k sebeprosazování se.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Itálie
Hmotnost: psi 45 – 50 kg, feny 40 – 45 kg.
Výška: psi 64 – 68 cm, feny 60 – 64 cm.
Barva: černá nebo olověně šedá, světle plavá, světle šedá, břidlicová, jelení červeň, žlutá, žíhaná. Přípustná je malá bílá skvrnka na hřbetě nosu, na hrudi a na špičkách prstů.
Klasifikace podle FCI: pinčové a knírači
Postava: robustní, elegantní, ne podsaditá, statná a silná. Trup o málo delší než výška psa v kohoutku. Svalnatý rovný hřbet.
Srst: velmi hustá, lesklá, krátká, s podsadou.
Povaha: temperamentní, činorodá, aktivní, vnímavá.

Z malého štěněte rychle vyroste velký a silný pes

Pro koho je vhodný

Vzhledem ke svému temperamentu se toto plemeno hodí na výcvik při obranách i na stopě, zvládne v pohodě obedience, mantrailing i nosework. Cizí pro něho není ani záchranářská práce. Zkrátka prospívá mu nejen fyzické, ale i psychické zaměstnání. I na výstavách mají tito psi své nezastupitelné místo. Rozhodně mu neprospěje, když ho na celý den zavřete na zahradu a necháte ho tam jen lítat. Brzy ho to přestane bavit a ze zahrady vám může udělat bojiště plné jam a rostlin padlých k zemi. Bude si běháním kolem plotu bránit své území tak dlouho, až na jeho vyšlapaných pěšinách neporoste ani jeden travní stvol. Bude to chtít provozovat s ním alespoň základní sportovní kynologii a ve volných chvílích doma ho bavit aportováním, hrami a domácím výcvikem. Nemluvě o důležitosti včasné socializace. Toto plemeno se zkrátka vzhledem ke svým zájmům, temperamentu ani stavbě těla nehodí pro každého. Cane corso je plemeno velmi silně orientované na člověka, počítejte s tím, že s vámi bude chtít žít v bytě, i když mu na zahradě před domem postavíte sebelepší boudu či kotec.

Zdravotní stav

Jedná se o celkově poměrně zdravé plemeno. Vzhledem k jejich velikosti mohou někteří jedinci trpět DKK – dysplazií kyčelních kloubů. Výjimkou není ani LKK. Objevit se mohou kožní problémy, choroby očí, epilepsie, nebo torze žaludku, případně i srdeční problémy.

Zajímavosti

Štěně, které necháte vyrůstat mimo dům, bude v dospělosti nesociální, nešťastné a nebude vědět nic o dobrých mravech.

About Author

Leave A Reply