Proč je vlastně pro psa kloubní výživa tak důležitá?

0

Kloubní problémy psů jsou snad nejčastějším důvodem návštěvy veterináře. Mezi nejčastější choroby patří rozhodně artritida, artróza nebo zánět kloubů. Těmto problémům by rád každý předcházel, proto je dobré vybrat pro svého psa tu správnou kloubní výživu, aby zbytečně netrpěl bolestmi kloubů apod. Bolest, kterou pes prožívá s nemocí ho omezuje dost na pohybu, jelikož se jedná o poruchu pohybového aparátu a tím mu také může zkrátit jeho aktivní život. U štěňat a rychle rostoucích jedinců velkých plemen se určitě vyplatí prevence. Je vhodné psovi podávat tzv. chondroprotektiva. Ty můžete najít v kloubních výživách pro psy. Mezi nejpoužívanější chondroprotektiva se řadí glukosamin sulfát, MSM, kolagen, chondroitin sulfát nebo kyselina hyaluronová. Zmíněné látky při dostatečném užívání mohou kladně působit v postižených kloubech a snižovat riziko rozšiřování nemoci. Dále pak zlepšují pružnost kloubní chrupavky a působí protizánětlivě na celý kloub.

Tato kloubní výživa pro psy má více forem. Existuje tekutá, který rychle doplňuje výživu do chybějích míst v kloubech, snadno se podává, psům také chutná a má lehké dávkování. Další forma je v tabletách nebo v prášku. Tablety se musí podávat přímo do tlamy, což se nelíbí každému psovi, takže se může stát, že tabletu bude odmítat. Prášek už můžete nasypat přímo do krmiva – například do konzervy nebo na granule. Prášková forma je určitě jednodušší než ta tabletová. Psovi stačí prášek nasypat na jídlo a ani si toho nevšimne.

Podávání kloubní výživy pomáhá správně vyvíjet kloubní chrupavky. Chondroprotektivní látky je dobré podávat i aktivním psům, sportovním či pracovních psů právě proto, že dost namáhají své klouby a výživa jim pomáhá je udržovat v dobrém stavu. Kloubní výživa nepůsobí kladně jen na klouby, ale také na tkáně a hlavně u starých psů. Jejich klouby jsou totiž v pokročilém věku a jsou hodně poškozené.

Vždy je nejlepší si nechat poradit od vašeho veterináře. On přeci přesně ví, co váš pes potřebuje a co ne. Speciální přípravky na kloubní výživu se nedají nahradit ničím domácím ani ničím, co je domácí výroby. Některé granule už dokonce obsahují látky (např. Glukosamin, MSN či chondroitin), které obnovují činnost kloubů. Jsou to zejména granule pro psí seniory, ale obsah těchto látek se následně odráží I na ceně. To už je ovšem ale na vás, zda chcete do vašeho psa trochu zainvestovat a dopřát mu lepší a pohodlnější život.

Časté onemocnění kloubů u psů

Artróza

Tipy jak na artrózu:

  1. Používání chondroprotektiv – přípravky, které dokáží ochránit chrupavku.
  2. Pokud váš pes trpí akutní bolestí, je velmi dobré jej nechat v klidovém režimu zhruba 2-3 týdny. Tím dochází k útlumu zánětlivých reakcí.
  3. Používání analgetik – to jsou látky, které tlumí. Pes tolik netrpí, když má problémy s klouby.
  4. Doporučuje se také chodit se psem plavat. Plavání totiž nezatěžuje tolik klouby jako jiná činnost a hlavně umožní psovi procvičit svaly. Tím zase brání atrofii (při artofii dochází k úbytku živé tkáně a postihuje zdravé orgány a tkáně).

Dysplazie kyčelního kloubu (DKK)

Jedná se o velmi bolestivé onemocnění kloubů. Dochází k oslabení kloubu, poté začíná vznikat artróza. Postupně se u psa zhoršuje celková hybnost. Tato nemoc je částečně dědičná, záleží však na plemeni, většinou je to mezi 20-60%. Zbytek tvoří vnější vlivy a například špatná strava. Při dysplazii kyčelního kloubu nesedí správně kloubní hlavice do jamky. Tím je vlastně narušen pohyb kloubu. Většinou mohou být postiženy oba klouby. Dysplazie kyčelního kloubu je v několika stupních – při tom nejtěžším bývá kloub skoro mimo kloubní jamku. Příznaky tohoto onemocnění se těžce poznávají. Někteří psi nemusí procházet žádnými viditelnými změnami. Jen cca 25% psů vykazuje viditelné známky onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda váš pes má nějaký problém, je dobré navštívit veterináře. Nejčastějšími příznaky u dysplazie kloubů jsou: obtížné vstávání a kulhání, potíže při chůzi do schodů, potíže při prvních krocích, rychlá únava psa, neochota vstávat nebo potíže při větší zátěži. Těmto problémům se dá předcházet zejména dobrou výživnou stravou a kloubní výživou. Je dobré této nemoci předcházet, aby jste neměli se psem později problémy. Pes pak hodně trpí na bolest kloubů a není tolik šťastný.

Kvalitní kloubní výživy pro psy

Ke kloubním výživám patří například Nutradyl, Fortiflex či Gelacan (jsou k sehnání v různých formách). Takové doplňky dokážou pomoci psovi s osteoartrózou, ale i těm, kteří jsou jí ohroženi. Ohroženi mohou být velká plemena jako jsou labradoři, rotvajleři nebo retrívři, ale také psi, kteří trpí obezitou.

Alavis 5

Obsahuje všechny důležité látky, které se v kloubech, pojivových tkáních a chrupavce běžně vyskytují a umožňuje tak komplexní péči o pohybový aparát.

Nutradyl

kvalitní kloubní výživa. Díky jeho kvalitnímu složení napomáhá dobře obnovovat chrupavku. Obsahuje extrakt z novozélandských mušlí a slávek zelenoústých, který se získává speciální technologií a omega 3 mastné kyseliny. Balení 60ti tablet se dá sehnat od 600 Kč.

Fortiflex

jedná se o kloubní výživu, která obsahuje chitosan – ten zajišťuje lepší využití chondroitin sulfátu. Tento doplněk je vhodný pro psy s váhou nad 25 kg. Balení 30ti tablet je k sehnání od 800 Kč.

Gelacan

kolagenní výživa kloubů obohacená o vitamíny. Má vysoký obsah kolagenních peptidů CHP, vitamínů E nebo také selenu. Látky této kloubní výživy regenerují šlachy, vazy, kosti, kloubní chrupavky, dokáží zmírnit následky minulé nedostatečné výživy či poškození kloubů. Dále zabraňují úbytku chrupavky, zlepšují hybnost a zmírňují bolestivost. Obsažené vitamíny a stopové prvky vhodně doplňují krmnou dávku. Cena za 500g se pohybuje od 500 Kč.

Hyalutidin DC Aktiv

Přípravek na zlepšení kloubů, který je hodně doporučován veterináři. Příravek obsahuje kyselinu hyaluronovou, díky ní má přípravek viskozní konzistenci. Chrupavka se stává pružnější, zmírňuje se bolest kloubů, někdy může uplně zmizet. Díky speciální úpravě kyseliny hyaluronové střevní sliznice absorbuje její největší možné množství do těla. Tento přípravek je vhodný jak pro psy tak i pro kočky. Zajišťuje jejich aktivní sílu a je vhodný pro všechny plemena psů i koček. 125 ml balení je k sehnání zhruba od 650 Kč.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply