Cestujeme se psem do zahraničí

0

Za dveřmi je doba dovolených a mnozí z nás se chystají vyrazit se svými psy objevovat nejen české luhy a háje, ale také místa vzdálenější. Vyrážíme nejen za hranice všedních dnů, ale i za hranice naší země, vydáváme se až k moři, a to nejen po vlastní ose, ale také letecky. Nasedáme do svých aut a vyrážíme za letním dobrodružstvím. A protože by se nám naše dovolená bez našich psích mazlíků nezdála kompletní, bereme je na cesty s sebou. Kromě nezbytné výbavy to bude chtít i pár dobrých a ověřených informací, které nám cestování se psem v zahraničí usnadní.

Vzdálenější destinace zdoláváme letecky

Pokud berete svého psa na dovolenou k moři letecky, vybírejte pro něj takové transportní přepravky, které jsou oficiálně schválené pro leteckou přepravu. U některých dopravních společností se můžete setkat s jejich vlastní nabídkou speciálních přepravek. Malá zvířata a stále častěji i malí psi mohou cestovat přímo s vámi na palubě. U velkých zvířat však počítejte s tím, že budou po dobu letu uložena v zavazadlovém prostoru letadla.

Cestování se zvířaty

Cestování se zvířaty

Co je potřeba pro cestu na Slovensko

K našim nejbližším sousedům budete pro svého psa potřebovat pas zvířete v zájmovém chovu. Dále bude muset mít pes mikročip, nebo tetování a pochopitelně platné očkování proti vzteklině. Předpokládáme, že se na cesty vydáte s jedním max. dvěma psy. Pokud byste ale chtěli vycestovat na Slovensko s 5 a více psy, budete potřebovat navíc veterinární osvědčení a rovněž potvrzení o provedení klinického vyšetření psů.

Chystáte se do Řecka, Francie, Španělska, Itálie nebo Chorvatska?

Do kterékoli z těchto zemí potřebuje váš pes vlastní pas, aktuální platné očkování proti vzteklině. Dále je nutné mít s sebou potvrzení od veterináře, kde je uvedeno, že bylo 24 hodin před vstupem do země provedeno klinické vyšetření psa a na základě něj byl pes shledán v dobrém zdravotním stavu a je tedy schopen absolvovat cestu do místa vaší dovolené. Toto potvrzení musí být zaznamenáno v jeho pasu.

Pohodlí a bezpečnost psa při cestách autem

Ideálním prostředkem pro převoz psů či koček v autě jsou transportní přepravky anebo transportní klece. Volně ležící nebo sedící pes v autě může v případě nehody způsobit zranění řidiči, spolujezdci, ale také sám sobě. V transportní přepravce nebo kleci se bude cítit v bezpečí on i vy. Jen je třeba vybrat transportní prvek odpovídající velikosti psa. Přepravka by měla být tak velká, aby si v ní pes mohl lehnout, sednout a otočit se v případě potřeby. Tímto způsobem se dobře přepravují živější psi i kočky, ale spíše menších nebo středních rozměrů.

Se psem k moři

Se psem k moři

Přeprava psů velkých plemen

Pochopitelně velcí psi se do pouhých přepravek nevejdou a bude třeba pro ně vyhradit místo v zavazadlovém prostoru vašeho vozu. Kufr pak musíte od zbývající části interiéru auta oddělit buďto bezpečnostní mříží nebo sítí, které se dají v případě potřeby sundat. Další způsob přepravy velkého psa je možnost upevnit ho díky speciálnímu postroji s autopásem na zadní sedadlo v autě. Autopás má na jednom z konců karabinu pro připevnění k postroji a na konci bezpečnostní zámek. Ten pak upevníte stejně, jako běžný pás. V tomto případě vzduchu v autě. Opět platí, že pes musí mít možnost si pohodlně lehnout nebo sednout. A nezapomeňte na důležitý požadavek, kterým je dobrá cirkulace vzduchu.

Cestování v MHD se psem

Pro cestování hromadnou dopravou se psem musíte mít psa na krátkém vodítku a vzít mu s sebou náhubek, který je nutné mu vpřed vstupem do tramvaje, trolejbusu nebo autobusu nasadit. Náhubek musí mít i pes, kterého máte v přenosné tašce. Bez náhubku můžete mít pouze psa zcela uzavřeného v přepravce. Navíc počítejte s tím, že vás řidič může z přepravy vyloučit, pokud uzná za vhodné, například, je-li v autobuse již další pes. Do vlaku musí pes rovněž nastoupit již s nasazeným obojkem. Zde však počítejte s tím, že se psem se nesmíte přepravovat v jídelním, dětském ani tichém vagóně ani v 1. vozové třídě. Jízdné za psa zaplatíte podle ujetých km, kdy do vzdálenosti 80 km činí částka za psa 20,-Kč, pokud je přepravován volně a není v přepravce. V 1. vozové třídě mohou doprovázet cestující pouze vodící a asistenční psi.

About Author

Leave A Reply