Jak na chov kajmánka trpasličího

0

Psi a kočky jsou běžnou součástí našich domácností. Lidé však dnes touží po výjimečném a zcela netradičním domácím mazlíčkovi. K nim patří například kajmánek trpasličí, kterého lze přirovnat k malému krokodýlovi, s nímž se běžně setkáváte v zoologických zahradách. V současné době je kajmánek trpasličí poměrně oblíbený tvor, kterého si volíme pro domácí chov. Stojí však několik tisíc korun, odhadujeme, že ho koupíte v rozmezí tří až šesti tisíc korun.  

Kajmánek trpasličí volně žije v Jižní Americe, najdete ho konkrétně v povodí řeky Amazonky a Orinoka. Konkrétní místa rozšíření je Peru, Ekvádor, také Paraguay nebo Guyana.  

Když se rozhodnete pro chov  

Jak jsme zmínili, lidé dnes touží po netradičních domácích mazlíčcích, proto je možné, že se pro chov tohoto netradičního mazlíčka rozhodnete i vy. Jestliže se pro chov kajmánka trpasličího rozhodnete, měli byste vědět, jaké prostředí mu vyhovuje či jak ho případně krmit.  

Co se týče prostředí, milují pevná a prostorná místa, kde je mnoho rostlin. Obvykle se doporučuje ho kupovat v párech, ale zkuste to nejdříve s jednotlivcem. V teráriu (či případně v akváriu) musí být dobré osvětlení, svítit se musí minimálně dvanáct hodin denně. Teplota by se měla pohybovat kolem pětadvaceti až třiceti stupni Celsia, minimálně jedno místo by mělo být vyhřívané (vyhřívané místo by mělo být o teplotě pětatřicet stupňů Celsia). 

Co se týče krmení, vhodní jsou obratlovci i bezobratlí živočichové. Ptáci, ryby, malí savci či obojživelníci jsou ideální volba.  

Co je třeba o kajmánkovi trpasličím vědět 

Kajmánek trpasličí je dnes vůbec nejmenší zástupce krokodýlů. Dorůstá maximálně do jednoho a půl metru, obvykle je však mnohem menší. Například samice nepřesáhnou 1,2 metru. Na kajmánky trpasličí si však dejte pozor, bývají obvykle velice útoční, mohou způsobit nehezké a velmi bolestivé poranění. Při odchytu se prvně zajišťuje tlama, aby byl chovatel případně v bezpečí.

About Author

Leave A Reply