Chov a odchov Achatin

0

Všechny Achatiny i Archachatiny jsou hermafrodité, tedy oboupohlavní. Většina druhů potřebuje k reprodukci druhého jedince, to ale neplatí u Achatina Immaculata, ty se dokážou samooplodnit.

Pohlavně dozrají někdy i v půl roce života, většinou však až po roce, některé druhy ve dvou letech. To poznáme podle pohlavního orgánu, který je na pravé straně za okem a vypadá jako bílý výrůstek. První snůška bývá pouze zkušební, neoplodněná, takže z ní žádné šnečky očekávat nemůžeme.

Bert__(1)

 

Pohlavní orgán za tykadlem

Většina druhů Achatin je vejcorodá, tzn. že kladou vejce. Existují však i živorodé druhy, Achatina Iredalei a Achatina Zanzibarica.

Vajíčka Achatin jsou asi 0,5 cm velká a podle druhu se jich může objevit i přes 500. Kladou je do steliva (kokosové drti, lignocelu), před tím je však ukládají do vzduchového otvoru, kde mohou být vidět a díky tomu si můžeme lépe ohlídat snůšky. Oplodněná vajíčka mají krémovou nažloutlou barvu a ve snůšce se objevují i neoplodněná, která mají barvu bílou. Snůšku je lepší od dospělých šneků oddělit do jiné nádoby se stálou teplotou, nejlépe stejnou jako u rodičů, dospělí šneci by mohli zničit snůšku i malé vylíhnuté šnečky.  Malí šneci se líhnou podle teploty po 1-6 týdnech. Skořápky sní jako zdroj vápníku a poté vylezou na povrch a živí se stejnou stravou jako dospělí jedinci.

 

IMG_20140717_1230431

Líhnutí Lissachatina fulica hamillei var. rodatzi

Živorodé Achatiny rodí mláďata také do substrátu a tam jsou asi 3 dny. Teprve poté vylézají na povrch.

Dále máme Archachatiny, ty mají vejce viditelně větší a jejich snůšky jsou menší. Všechny Archachatiny jsou vejcorodé.

U každé snůšky je by se měla provést selekce. Selekce znamená, že postupně zmrazujeme nejmenší šneky až nám zbude jen několik správně rostoucích šneků, které můžeme darovat či prodat. Malé šneky lze použít na zkrm pro některé druhy ještěrů a želv.

 

IMG_20141007_125435

Rozdíl velikosti dvou šneků z jedné snůšky (Lissaachatina fulica hamillei var. rodatzi)

Achatiny nikdy nekřížíme! Máte-li pohromadě v jednom boxu různé druhy achatin, snůšky mrazíme (24 hodin v mrazáku), to lze udělat i tehdy, pokud malé šneky necheme. Pokud chcete své malé šneky, vždy mějte každý druh zvlášť!

Jaké druhy mohou být spolu?

Achatina + Archachatina – nikdy se nekříží

Achatina fulica a jakékoliv její poddruhy (někteří chovatelé nedoporučují)

např. Achatina reticulata pouze s reticulatou atp.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply