Chováme kajmana obočního

0

Musím chovat co nejméně tradiční zvíře – to si klade za cíl nejeden chovatel. V současné době jsou lidé vášnivými chovateli pavouků nebo hadů, jiní chovají ještěrky, které však nesmí odchytit ve volné přírodě, jelikož to je protizákonné. K dalším často chovaným zvířatům se řadí krokodýli, konkrétně kajmani, kteří sice nejsou levnou záležitostí, ale jsou záležitost, která budí respekt. Chovatelé však musí být při zacházení s nimi opatrní, jelikož právě kajmani mohou způsobit nejedno vážné poranění. Před manipulací je tedy dobré zajistit tlamu, aby kajman nemohl nikoho pokousat nebo mu způsobit jiné podobné zranění.  

Druhů tohoto krokodýla je mnoho. Představme si nyní kajmana obočního, kterého koupíte do šesti tisíc korun. Jak jsme zmínili, není to levná záležitost, ale rozhodně právě kajmanem budete budit v ostatních chovatelích respekt.  

Dříve možná budete chtít vidět kajmana ve volné přírodě. Ve volné přírodě můžete kajmana obočního vidět například v Jižní Americe, konkrétně v Kolumbii či v Brazílii a Venezuele. Obecně lze říct, že kajmana obecního najdete v povodí Amazonky a Orinoka.  

Když chceme kajmana obočního chovat 

Pokud se rozhodnete pro chov kajmana obočního, musíte mu svítit zhruba dvanáct hodin denně. Ideální teplota v teráriu se pohybuje kolem pětadvaceti až třiceti stupni Celsia, jedno místo musí být však vyhřívanější, a sice musí se zde naměřit kolem pětatřiceti stupňů.  

Pokud se rozhodnete pro odchov, většinou se to děje tak, že samice naklade vajíčka do hnízda vytvořeného z bahna. Dokáže snést až šestnáct vajec. Teplota by se v teráriu s vajíčky měla pohybovat těsně nad třiceti stupni Celsia, vlhkost by měla být devadesát procent.  

Čím kajmana obočního krmit? 

Kajman oboční je masožravec, tudíž konzumuje zejména obratlovce, ale pošmákne si i na bezobratlých živočiších. Ideálním krmivem jsou malí savci, také ptáci nebo případně ryby.

About Author

Leave A Reply