Co dělat, když se psem mlátí puberta

0

Puberta je obávaným obdobím života nejen u dospívajících dětí, ale také u psů. Chovatelé začátečníci obvykle nemohou pochopit, proč jejich poměrně dobře ovladatelný pes začal po půl roce ignorovat jejich povely a prosazovat si svou. Zatímco zkušenější chovatelé již vědí, že každé štěně si prodělá svou malou revoltu právě v pubertálním období.

Kdy máme pubertu u psa očekávat

Zcela přesně nelze období puberty u psovitých šelem stanovit. Budeme-li se však řídit podle vlků, psích předků, můžeme ji očekávat asi v půl roce. Různá plemena psů však dospívají v různou dobu. Pokud problematiku poněkud zobecníme, dá se stanovit počátek puberty u domestikovaných plemen středního a menšího vzrůstu na 7. měsíc věku štěněte, zatímco u plemen velkých a obřích může puberta přijít až kolem 9. měsíce věku. U fenek dochází s nástupem puberty většinou k prvnímu hárání. Psi, kteří dospívají, začínají při močení konečně zvedat nohu, čímž projevují svou dospělost. Začínají se takto projevovat v devátém měsíci anebo i později.

Psí život nedává moc na výběr

Psi, či spíše fenky by začaly s hledáním svých partnerů po vzoru vlků pravděpodobně v tomto období samy, ale my lidé jim k tomu nedáváme svým chovem šanci. U psího páru se čas hravých námluv a sexuálního chování smrskne na akt oplození a krycí pes si následně ani neužije své otcovství. U vlků má toto období, kdy oba společně pečují o mláďata, veliký význam. Zatímco vlčice může svůj první vrh přivést na svět až ve věku 22 měsíců, tak  to  zařídila příroda. Až tehdy je na péči o ně dostatečně připravená, u psů je to ale mnohem dříve. Ne tedy ta připravenost, ale možnost zabřeznout. Matka příroda se v tomto směru opět projevila jako velmi rozumná. Zatímco vlčice má na pomoc pouze otce svých dětí, fena má kolem sebe při porodu spoustu lidí, často včetně veterináře, kteří jsou připraveni ji kdykoli a s čímkoli pomoci.

Tahle fenka krásně voní

Tahle fenka krásně voní

Není to ztráta paměti, ani sluchu, ale následování pudů

To už jsme zašli ale příliš daleko, hodláme-li hovořit o pubertě. Vraťme se tedy k místu, kdy se nezkušený chovatel drží za hlavu a lamentuje, jak je možné, že jeho pes zapomněl všechno, co ho dosud naučil. Pes ale nic nezapomněl, jen přišlo volání přírody a čerstvého psího teenagera začínají ovládat více pudy, než jeho majitel. Jakoby psa stihla momentální hluchota a on si začal dělat vše po svém, tak přesně tak se dá psí puberta laicky popsat.

Zlost nic nevyřeší, chce to důslednost a trpělivost

Myslete na to, že rozčilováním a zlostí se nic nevyřeší a vy můžete velmi snadno přijít o křehce nabytou důvěru, kterou se vám u vašeho psa doposud dařilo uplatnit v jeho výchově. A navíc, uznejte, že i psi s námi mají nesmírnou trpělivost, oplaťme jim to stejně a obrňme se trpělivostí. I puberta jednou pomine a náš pes se z té dočasné hluchoty zase dostane. Pokud váš pes neprodělal nějaký šokující zážitek, který by nežádoucí chování mohl spustit, může se váš pes v pubertě chovat nejen vzdorovitě, ale i agresivně. Vždy ale jako správných chovatel nejdříve zpytujte svědomí, zda jste někde neudělali výchovnou chybu, která by zapříčinila to, že váš pes se chce právě nyní stát vůdcem vaší smečky a rozhodl se vás ignorovat. Berte na vědomí, že zdaleka není nic ztraceno, buďte i nadále důslední a trpěliví a situace se opět obrátí k lepšímu.

Nesmí se povolit

Jestli jste nastavili svému štěněti správné mantinely, brzy se určitě jeho klackovité chování opět vrátí do normálu, jen to nesmíte vzdát a povolit. Dobrá rada zní: přehlížet menší drobné prohřešky, ale všechno ostatní špatné chování potlačovat! Nepovolte a buďte důslední, neúnavní ve všem, co narušuje zajetý řád dne. Pes si bude zkoušet rozšiřovat obzory, začne popichovat ostatní psy a zdůrazňovat svou nezávislost. Ovšem vy mu právě v této chvíli dáte najevo, že jeho život je spojen natrvalo s tím vaším, a tak zůstane u vás a s vaší smečkou. Buďte silnou osobností a váš pes se stane opět hodným a poslušným členem smečky zvlášť, pokud mu věnujete nejen svou péči a čas, ale i trochu té lásky a porozumění.

Jak zpacifikovat puberťáka

Jak zpacifikovat puberťáka

Existují výjimky

Nebylo by od nás férové, abychom neupozornili na to, že i v tomto směru existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Může se stát, že právě pubertální období ukáže, že náš pes převezme vládu a začne vychovávat on nás. Bude prokazovat svou samostatnost natolik, že nebude chtít do našeho domu nikoho pustit, procházky s ním se pro nás stanou utrpením a pokud ho nebudeme respektovat, kromě vrčení se po nás bude i ohánět. Pak je náš pes přesvědčen o tom, že jeho páníček nezvládá úlohu velitele a on musí být tím, kdo tuto úlohu převezme za něj. Jestliže takovou situaci vyhodnotíme střízlivě a nechceme se přitom stát někým, kdo bude muset poslouchat svého psa, možná budeme muset vyhledat někoho, ke komu náš puberťák na čtyřech nohách bude vzhlížet, a kdo u něj bude mít tu správnou autoritu. Pak je dobré vyhledat specialistu na problémové chování psů. Takovým je u nás například Rudolf Desenský. Právě on dokazuje dennodenně, že i s problémovými psy se dá ještě vždy pracovat a usilovat o jejich nápravu.

Kdy lze čekat konec puberty

Zjednodušeně se dá říct, že puberta končí s nástupem pohlavní zralosti psa či feny. Obecně platí, že feny dospívají dříve než psi. Pes dospívá ve většině případů na konci druhého roku svého života. Jeho chování se může změnit i tak, že bude působit usedleji a vážněji. Fenky obvykle dozrají, jakmile vychovají svůj 1. vrh. Každému psu ovšem pochopitelně nejlépe rozumí jeho majitel a pán, a tak právě on je schopen pozorovat nejrůznější specifika chování svého psa a vyvodit z nich důsledky. Učme se a pozorujme psy a respektujeme v nich to, co na nich obdivujeme a nedělejme ze psů lidi. To by nám zcela určitě poradil významný psí etolog pan Eberhard Trumler.

About Author

Leave A Reply