Coursing – zábava i závody pro všechny psy

0

Coursing patří ke sportům, které mohou vykonávat všichni psi, ať se jedná o ty s průkazem původu, nebo o křížence. Náplní coursingu je běh za návnadou, kterou býval dříve zajíc. Ovšem od dob, kdy byli zajíci jako návnady zakázáni, se používají návnady umělé. Běh je uskutečňován v terénu, kdy mohou být navíc na trati využity různé překážky, buďto přírodní, nebo umělé.

Pes musí při lovu prokázat obratnost a vytrvalost

Od roku 1972 se pro coursing používají umělé návnady, živé štvanice na zajíce byly zakázány, a to nejen u nás. Trať je vytýčena tak, aby byla co nejpodobnější skutečnému běhu za štvanou zvěří. Pes při běhu musí prokázat hlavně obratnost, rychlost, ale také inteligenci při nadbíhání kličkující kořisti. Ulovení kořisti představované střapcem taženým navijákem přes kladku je cílem coursingového běhu psů. Tento sport využívá psího přirozeného chování, ze kterého pramení touha lovit.

Dvě úrovně tréninků

Coursing může se svým psem vyzkoušet každý. Ideální je přihlásit se nejprve na trénink. Díky dvěma úrovním tréninků lze vyhovět jak začátečníkům, tak i těm, kteří již s coursingem zkušenosti mají a chtějí se se svým psem zúčastnit coursingových zkoušek.

Coursing je vhodný pro jakékoli psy

Coursing je vhodný pro jakékoli psy

Jak zjistit, zda je coursing zábavou i pro vašeho psa

Za pomoci členů coursingového klubu v průběhu tréninku snadno zjistíte, zda váš pes o návnadu zájem projeví, či nikoli. U některých plemen není problém probudit ve psu zájem o střapec. U jiných to může trvat o něco déle. Psi začátečníci začínají u sóloběhů. Při nich se mohou lépe soustředit na kořist a rovněž lépe pochopí, v čem závod spočívá. S párovými běhy se začíná až tehdy, kdy pes spolehlivě dobíhá pokaždé až do cíle.

Výběr psů pro párový běh

Pro párový běh se vybírá dvojice psů stejného plemene, aby bylo dosaženo stejné velikosti a nejlépe i rychlosti a temperamentu. Důležité je, aby se oba psi shodli, že běh za kořistí je jejich priorita a nehrozily mezi nimi žádné sváry. Jeden druhému by neměl utéct a při lovu by měli spolupracovat. Rozhodně se nesmějí napadat.

Jak na coursingovou licenci

Pokud jste po kurzech pro začátečníky postoupili mezi pokročilé a coursing vás a vašeho psa baví stále víc, možná zvažujete, jestli se tomuto zajímavému sportu věnovat stále jen rekreačně anebo budete závodit. Váš pes by si mohl splnit coursingovou licenci a pak se může zúčastňovat oficiálních závodů a stane se z něj profesionální coursingový závodník. Věkové limity pro zařazení mezi coursingové závodníky: minimální věk15 měsíců a maximální věk psa 8 let. Po splnění licenčních běhů váš pes získá průkaz coursingové licence. Průkaz je vystavován Českomoravskou kynologickou unií. Majitel psa přitom musí být členem některého z členských subjektů ČMKU.

About Author

Leave A Reply