Dokážou se psi učit napodobováním?

0

Napodobování je vlastně forma výuky, kterou uplatňujeme na svých dětech v době, kdy jsou ještě miminky a batolaty, ale často si neuvědomujeme, že i mnohem později slouží metoda napodobování jako velmi účinná. Stejnou metodou napodobování však můžeme učit i naše psy.

Jámy na zahradě nebo sběr rybízu

Možná i vám se podařilo zaznamenat, že vás váš pes napodoboval třeba při sběru rybízu z keře, pokud jste tuto činnost vykonávali dostatečně dlouho. Ovšem například u kopání jam na zahradě stačí, abyste jedenkrát zaryli do půdy, a váš pes vás okamžitě začne napodobovat. A že těch jam na zahradě pak bude! Je tedy naprosto logické, že vám na mysli vytane otázka: Učí se psi napodobováním? Odpověď je jednoduchá: Ano, učí! A nenapodobují jen člověka, ale i sami sebe. Pokud jste měli to štěstí, že jste zároveň chovali dospělého psa i štěně, pak jste jistě viděli, jak se učí nově příchozí štěně od staršího psa, i když se nejedná o jeho matku.

co-po-me-chteji

Pes a člověk si osvojili podobné schopnosti

Nejen studie chování psů, ale i dlouhodobý vývoj společného života psa po boku člověka ukazují, že pes a člověk sdílejíce společné prostředí si osvojili podobné schopnosti. Není divu, stejně jako prostředí, ve kterém lidé žili kdysi, tak i dnešní městské i venkovské prostředí mají lidé i psi společné. Tak kdysi vznikl úzký kontakt mezi lidmi a psy a ten přetrvává dodnes. Psi jsou díky tomu schopni analyzovat lidská gesta a dokážou porozumět i jednoduchým sdělením. A pokud se navíc sdělení týká potravy, jsou jejich reakce doslova bleskurychlé. To proto, že se psi naučili nejen pozorovat člověka, ale také toho dokázali využít ve svůj prospěch.

Jednoduchý test na ověření těchto schopností

Požádejte o pomoc dalšího člena rodiny, který za asistence psa někam v místnosti uschová předmět, který má pes rád, například hračku anebo kostičku či pamlsek. Poté se vraťte do místnosti i vy a pozorujte svého psa, jak se vám bude snažit naznačit, kde je ukryta jeho oblíbená hračka, či pamlsek. Ještě zajímavější pro vás bude tento test v případě, že vy nebudete vědět, kde se ukrytá věc nachází. Můžete si stopnout, jak dlouho bude psovi trvat, než vás nasměruje tam, kde věc najdete. Tato zábavná hra vám zcela jistě pomůže rychle pochopit, že poznávací procesy psů v sociálních kontaktech opravdu existují.
Díky dlouhodobému pozorování a výzkumům odborníci, ale i mnozí laikové pochopili, že sociální forma učení je pro psy mnohem přirozenější, než individuální forma výcviku.

About Author

Leave A Reply