Egyptská mau – inteligentní kočka s vůdčí osobností

2

Egypťanky jsou nadprůměrně chytré společnice s krapet vychytralou povahou. Egyptská mau je osobnost, která se jen tak něčeho nezalekne. V rodině si rychle sjedná pořádek a zaujme své královské postavení.

 

Egyptské kočky jsou exkluzivní šelmičky. Mají velmi elegantní tělesné proporce – dlouhé nohy, štíhlé pružné tělo, skvrnitou srst a bystré oči. Milují mazlení, hlazení a hry. Pokud hledáte kočku, která je za všech okolností ráda středem pozornosti, pak je to právě egyptská mau. Je velmi chytrá, zvídavá a nebojácná. Hrozí-li nebezpečí, na svých štíhlých rychlých nohách lehce prchne do bezpečí.

Mazaná egypťanka

Egyptské mau bývají označovány za skutečně šikovné a učenlivé. Nejen, že si bez problémů otevírají dveře a šuplíky, ale poradí si s ovládáním mnohem zapeklitějších předmětů. Slyší na své jméno a poměrně dobře chápou příkazy. Ale vše má své meze. Jejich povaha je někdy až prohnaná. Umí poslechnout, ale stačí, aby si myslely, že nejsou viděny a udělají si své – zejména pokud je něco opravdu zaujme.

Egyptská mau

Egyptská mau (zdroj: http://www.pets4homes.co.uk/)

Egyptská mau nemá ráda samotu

Tato kočka je skutečná královna. Bez doteků a láskyplné péče se jen těžko obejde. Mívá dominantní povahu – rodinu bezmezně miluje a chová se k ní až majetnicky a teritoriálně. K cizím lidem je naopak ostražitá a nedůvěřivá. Egypťanku byste neměli nechávat dlouho o samotě. Potřebuje společnost – nejlépe lidskou, ale vychází i s další kočkou nebo se psem. Většinou je to právě egyptská mau, která ve zvířecím duetu udává takt.

Egyptská kočka a hry

Egypťanky jsou velmi činorodé kočky. Jsou zvědavé, milují hry, kočkování a mazlení. Při hře na sebe velmi rády strhávají pozornost. Jejich majetnická povaha se někdy projeví i na hračkách, které si oblíbí. Domů si proto nezapomeňte pořídit kočičí škrabadlo a samozřejmě hračky. Lehce si navyknou na chůzi s vodítkem, mají rády procházky, ale nevyžadují je. Některé kočky dokonce aportují.

Jak vypadá

Jedná se o středně velkou kočku s krátkou, až třpytivě lesklou srstí pokrytou černými tečkami. Hlavě dominují velké oči a výrazné uši. Egypťanka na první pohled upoutá dlouhýma nohama a elegantní štíhlou siluetou. Skvrnité zbarvení její kůže může nabývat různých forem a velikostí. Může být kulatého, oválného i nepravidelného tvaru, který na některých místech přechází až do kratších proužků. Egyptské mau jsou na výstavách viděny ve zbarvení stříbřitém, bronzovém a kouřovém (tato jsou oficiálně uznávána FIFe).

Srst těchto koček nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Jelikož se jedná o přírodní plemeno, je prakticky bezúdržbová. Stačí ji jednou týdně vykartáčovat.

Egyptská mau - tvář

Egyptská mau – detail tváře (zdroj: https://upload.wikimedia.org/)

Pozitiva plemene

 • vysoká inteligence
 • učenlivost
 • hravost
 • oddanost k rodině
 • exkluzivní vzhled

Negativa plemene

 • někdy až přílišná dominance (zejména ve vztahu k jiným zvířatům)
 • s některým zvířecím členem rodiny si nemusí „sednout“ – v takovém případě jej může začít i šikanovat
 • když si něco usmyslí, je ji nutné „přemlouvat“
 • je ostražitá k návštěvám

Odkud se vzala egyptská mau aneb historie egypťanky

Podle pověstí se jedná o potomky posvátných egyptských koček. Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o nejstarší kočičí plemeno na světě. V Egyptě bývaly tyto kočky posvátné. Věřilo se, že jsou vtělením bohyně Bastet, obdařené laskavou, ale i krutou povahou (Bastet někdy bývala označována také jako lvice, případně ve spojení lvice-kočky).

Za svou novodobou slávu vděčí egyptská mau ruské kněžně Natálii Trubecké, která původ tohoto plemena vystopovala až do Egypta. Poté, co se jí odsud podařilo převést do své vlasti několik jedinců, začala tyto kočky po roce 1950 chovat. Po několika letech založila první chovnou stanici.

Organizace FIFe uznala plemeno egyptské mau v roce 1994.

 

Zdroj náhledového obrázku: http://vashipitomcy.ru/

 

About Author

2 komentáře

 1. Pingback: Savanská kočka – exotický mazlík s krví divokého servala

 2. Pingback: Načerpejte znalosti o kočičích plemenech | Dům, zahrada, nábytek

Leave A Reply