Hlas jako hudební nástroj na ovládání psa

0

Tak, jak existují úrovně hlasu, v nichž je klidná mluva nežádoucí či nemožná, existují stejně tak i tóny, které psům poskytnou dokonalou zpětnou vazbu na jejich chování. A nemyslete, nejedná se o žádnou žhavou novinku ve výcviku psů, naopak. Tímto způsobem vlci již odpradávna vychovávají svá mláďata.

Chválit je velmi důležité

Ke psům obvykle promlouváme neutrálním tónem. Když je chceme pochválit, můžeme doslova spustit nadšený povyk, aby si pes uvědomil, jak dobře splnil úkol anebo jak skvěle se zachoval. Psi se pak cítí sami se sebou spokojeni.

4 úrovně hlasu

Při výcviku psa najdou uplatnění nejčastěji čtyři úrovně tónu hlasu. Řadíme k nim normální, nadšený, nešťastný a naléhavý tón. Pochopitelně pes bude mít nejraději váš nadšený tón hlasu, ale někdy je potřeba použít i ten naléhavý. Například tehdy, kdy psovi hrozí nebezpečí, na které je třeba jej urgentně upozornit.

Jak vlci vychovávají své mladé

Chce-li vlk alfa vyslat signál ke svým mláďatům, použije nejprve slabší zavrčení. Druhým stupněm výrazu je poodhalení dásní. Nakonec jako nejsilnější výraz použije vycenění zubů. Tímto jasným gestem dává ostatním na vědomí, že je nehodlá zranit, ale udělá to, pokud bude muset. A takováto hrozba opravdu udělá své.

Pes se brzy naučí vnímat nejen váš tón hlasu, ale i řeč vašeho těla

Hrozivý tón je lepší, než fyzický trest

Proto, aby bylo zřejmé, že použit nejakutnější tón hlasu pro hrozbu nestačí, je třeba zapojit i řeč těla. Tak jako psi, kteří chtějí zastrašit své protivníky, naježí svou srst, aby vypadali větší, musí se naše tělo uchýlit do pozice, která podpoří náš hlas. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech, nasaďte hněvivý výraz, zdvihněte ramena a obličej předsuňte dopředu. Mluvte rozzlobeně hlubokým tónem a napněte u toho celé tělo. Toto je váš vlčí signál, kterým dáváte najevo, že zaútočíte bez zaváhání na každého, kdo se vám bude protivit. Tento signál je velice účinný, i když se vám může zdát poněkud bizarní. Je vždycky lepší, než smýkání psem, jeho nakopávání, nebo přiškrcování ostnatým obojkem.

Je nutné měnit tón hlasu

Při různých příležitostech a za různým účelem je nutné měnit tón hlasu. S tím mohou mít problém osoby, které nerady zvyšují hlas, nebo ti lidé, kteří jsou zvyklí mluvit monotónně. I když se snažíme všichni o totéž, a tím je pozitivní motivace psů, přicházejí ve výcviku i chvíle, kdy je třeba dát psovi svůj nesouhlas s jeho chováním dostatečně najevo. Někdy je zkrátka negativní zpětná vazba nevyhnutelná. Pak je třeba nasadit takový tón hlasu, který psovi jasně sdělí, že se nejedná ani o souhlas, ani o pochvalu. Jen tak se pes naučí rozlišovat, co je a co není přijatelné chování.

Pokud panuje mezi vámi a vaším psem důvěra, jistě nebude těžké naučit vašeho psa správně reagovat na tón vašeho hlasu.

Foto: Pixabay.com

About Author

Leave A Reply