I pamlsky mají svou hodnotu, stejně jako stupně vítězů!

0

Metoda pozitivní motivace je tím nejlepším způsobem, jak svého psa naučit nejen novým kouskům, ale i správnému chování. Díky pamlskům jde motivování psa vždy o mnoho lépe. Je však třeba předem provést výzkum, abyste zjistili, který pamlsek u vašeho psa vítězí na celé čáře, a který pamlsek zaujme pouze druhý nebo bronzový stupínek vítězů. Pak dokážete při výuce a tréninku svého psa doslova zázraky.

Vedou sušené rybičky, kostky sýra nebo piškoty?

Možná se vám již dávno podařilo vypozorovat, po jakých pamlscích by se váš pejsek doslova utloukl. U některého to mohou být například kostičky sýra anebo na kolečka krájený párek. Milovníci vody, jako je například naše labradorka Besi, by pro sušené rybičky plavali i na druhý břeh řeky. No a mlsouni jako je náš útulkáč Tommy zase udělají vše za piškotky. Pokud si ale vy u svého psa nejste jisti, doporučujeme provést s vaším mazlíčkem rozlišovací test.

Co může ovlivnit chutě vašeho psa

Je dobré vědět, že chutě vašeho psa se mohou s časem měnit. Také jeho touha po pamlsku může kolísat, například vlivem prostředí. V naší smečce jsme jednoznačně vypozorovali, že 2 psi ze 4 jsou tak nadšeni vycházkou v lese, že ani nechtějí žádný pamlsek jako odměnu za bezproblémové přivolání. Další 2 psi piškot, nebo jinou drobnost nikdy neodmítnou, ani na vytoužené lesní procházce.

Foto: Shutterstock.com       Výcvik bez pamlsků, to není ono

Pamlskový test

Pokud si nejste jisti, kterému pamlsku dává váš pes přednost, vyberte tři druhy, o kterých si myslíte, že by mohly obsadit u vašeho psa ty nejvyšší příčky a pak proveďte experiment. Položte na podlahu všechny tři pamlsky a vyčkejte, který z nich si váš pes vybere nejdříve. Ostatní dva pamlsky včas odeberte. Několikrát tento test zopakujte, dokud nebudete mít jistotu, že má váš pes svého jednoznačného pamlskového favorita. Pak stejný test proveďte se zbývajícími dvěma pamlsky, abyste je mohli umístit na druhou a třetí příčku vítězů. Po týdnu byste měli mít jasno, který pamlsek je pro vašeho psa ten zlatý, který stříbrný a nakonec i bronzový. Možná se na nejvyšší zlaté příčce umístí vařená drůbeží játra. Těm odolá jen málokterý pes.

Překvapení jako pobídka k dalšímu výcviku

Při výcviku svého psa byste měli mít pamlsky pochopitelně neustále po ruce. Psa při splnění povelu musíte odměnit ihned, nejpozději do tří sekund. Jen tak si přesně spojí odměnu s provedeným výkonem. Komunikace s vaším psem prostě vyžaduje bleskurychlé reakce. Není třeba psy rozmazlovat každý den, ale můžete vyzkoušet metodu, kdy si například od snídaně odložíte kousek vaječné omelety, kterou pak předložíte vašemu psovi v průběhu dne jako odměnu za zvlášť vydařený trénink nebo poslušnost. Vaši psi tak budou s radostí plnit vaše povely, neboť budou očekávat, že pro ně budete mít zase nějakou pamlskovou novinku. Například vlastnoručně upečené domácí sušenky s arašídovým máslem.

Kdy použít zlaté pamlsky

Pochopitelně, že zlaté pamlsky musejí být ty nejvzácnější a využívané v obzvlášť významných nebo vypjatých situacích. Příkladem může být výcvik probíhající ve zvlášť rušivém prostředí, například mezi množstvím jiných psů, nebo při výuce náročných tréninkových cviků či při tréninku zcela nových dovedností. Vždy je však velmi důležité, aby se pamlsky vašemu psu neomrzely. Stříbrné pamlsky uplatníte při středně náročných výkonech, například při opakování již naučených činností. Bronzové pamlsky si nechejte pro cviky s minimální náročností.

Při všem tom odměňování psa formou pamlsku ale nesmíte zapomenout udržet vašeho psa při zdravé váze!

Foto v textu: 1 x Shutterstock, úvodní foto: 1 x Pixabay.com

About Author

Leave A Reply