Italský chrtík – vzor půvabu a noblesy v psím světě

0

Italští chrtíci jsou dokonalé miniatury klasických chrtů – jedná se o psy s pružným a harmonickým pohybem, při běhu rychle a elegantně cválající. Přes svou silnou vazbu na člověka si chrtíci uchovali určitou nezávislost. Všeobecně se o nich tvrdí, že jsou to velcí individualisté. Nejednomu chovateli už se stalo, že se stal takřka otrokem svého chrtíka, který si ho směle omotal kolem prstu. Chrtíci jsou vybaveni velkou intuicí. Počítejte s tím, že pokud si chrtíka pořídíte, nikdy se s ním nebudete nudit.

Z historie plemene

Až do starověkého Egypta vedou stopy existence italského chrtíka. Jedná se tedy o prastaré plemeno, které sloužilo výhradně jako společník šlechticů a vysoce postavených měšťanů v Malé Asii, ve východním Středomoří a také v Řecku nebo v Egyptě. Jejich předchůdci se s největší pravděpodobností vyvinuli selekcí velikostně menších chrtovitých psů. Při vykopávkách staroegyptských hrobů bylo objeveno mnoho mumií malých chrtíků. Není však prokazatelné, zda to byli předkové dnešních italských chrtíků, nebo předkové sloughi či jiných chrtů. Z oblasti Středomoří se chrtíci rozšířili do Holandska, Anglie a Francie. Malí chrtíci se objevovali ve 13. až 15. století i na významných malbách. Byli také oblíbenými psy na dvoře krále Slunce – Ludvíka XIV. Také pruský král Bedřich Veliký proslul nejen jako válečník, ale také jako milovník psů a zvláště italských chrtíků. V období jeho vlády bylo povoleno chovat chrtíky pouze v královském paláci.

Pozitiva plemene

Chrtíci jsou psi vhodní pro jakoukoli věkovou skupinu. Hodí se i pro společné bydlení s dalším psem jiné rasy, neboť jsou to psi velmi snášenliví. Zajímavé je, že vzrůstově menší psi typu chrtíků mají lépe vyvinutých čich, než větší chrti. Ti byli využíváni k lovu, a v tom jim pomáhal spíše zrak, než čich. Jsou to milí, společenští psi plní energie, kteří si umějí i pěkně zalenošit.

Negativa plemene

Nehodí se na hory, jsou to milovníci tepla. V zimě, dešti a za chladného počasí má svůj význam, pokud chrtíka vhodně oblečete. Někteří lidé si pletou chrtíky od pohledu s pinčem, či ratlíkem, nebo dokonce s naháčem. Někteří psi tohoto plemene mají v povaze geneticky danou bázlivost. Naštěstí se zmoudřením a přibývajícím věkem bázlivost obvykle zmizí. Občas se mezi chrtíky objeví takoví jedinci, kteří odmítají jíst. Ty je velmi těžké nakrmit tak, aby zesílili.

 

Chrtíci uplatní svůj temperament při procházkách i při závodech

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Itálie
Hmotnost: psi i feny dosahují hmotnosti nejvýš 5 kg.
Výška: 32 – 38 cm u psů i fen
Barva: psi jsou obvykle jen jednobarevní, mají černou, šedou nebo izabelovou srst, to znamená světle žlutou do béžova. Srst může mít nejrůznější odstíny. Je tolerována bílá, a to jen na hrudi a tlapkách.
Klasifikace podle FCI: Chrti – krátkosrstí chrti
Postava: délka trupu odpovídá kohoutkové výšce, může být i o něco menší. Má hluboký hrudník, rovný hřbet a širokou a svalnatou záď.
Srst: na celém těle krátká, jemně hedvábná, dobře přiléhající, bez náznaku praporců.
Povaha: poslušný pes, přítulný, živý, společenský.

Ke komu se hodí

U chrtíků musíme počítat s tím, že se silně vážou na člověka. Vyžadují být s ním prakticky v celodenním kontaktu. Chrtíkovi se nesmí dát najevo, že se mu ve všem podřídíte, jinak se snadno dostanete do jeho otroctví. Tito psi si rádi prosadí svou a způsoby, kterými se vás budou snažit ošálit, vám budou připadat možná dokonce zábavné. Svému pánovi jsou chrtíci velmi oddaní. Režimu rodiny se dokážou snadno přizpůsobit, neboť své majitele milují. Potřebují s nimi být také ve fyzickém kontaktu. Pokud se majiteli nelíbí chrtíkovo chování, ve většině případů postačí zpřísnit hlas a psa to usměrní. V žádném případě není třeba se uchylovat k fyzickým trestům. Fenky bývají někdy ještě více nezávislé než psi. Počítejte s tím, že u chrtíků dosáhnete více pozitivní motivací než přísností a striktním nařízením povely dodržet. Pochopitelně nebude žádný chrtík vhodným adeptem pro bydlení na horách, vzhledem k tomu, že jsou to krátkosrstí milovníci tepla. Krátkodobě se dokáže ze sněhu toto plemeno radovat, ale dlouho trvající zimy nejsou nic pro něj. Co se věku týče, chrtíci se hodí pro každou věkovou kategorii, počínaje staršími dětmi až po fyzicky zdatné seniory. Děti si s ním užijí spoustu zábavy, mohou společně trénovat agility, parkurové běhání anebo jiným způsobem společně smysluplně trávit volný čas.

Zdravotní stav

V některých liniích chovu se vyskytuje malozubost. Někdy se vyskytne i takzvané tvrdé ucho, které se nedostane do ideální složené pozice. Některým štěňatům se tedy ouška lepí, ale ani to nemusí pomoci, navíc náplast štěňata obtěžuje. Občas se narodí štěně chrtíka s nějakou nedokonalostí ocásku. Ve velkých vedrech je třeba omezovat aktivitu chrtíků, aby u nich nedošlo k přehřátí. Z vážných dědičných chorob se mohou u chrtíků objevit oční choroby jako atrofie sítnice, nebo šedý zákal a dále luxace pately čili vykloubení čéšky. Někdy se u chrtíků vyskytuje falešný šelest srdce, ten sice nesignalizuje žádnou chorobu, ale vždy je třeba se přesvědčit, zda některá z dalších vyšetření srdce nemohou odhalit opravdovou vrozenou srdeční vadu. Nejčastěji jí bývá patentní ductus arterious, tj. nenormální proudění krve mezi srdcem a plícemi.

Zajímavosti

Oproti jiným plemenům bývají vážnější vzájemné střety mezi fenami tohoto plemene, než mezi psy. Italští chrtíci ve většině případů nemají rádi vodu. Koupání odmítají a maximálně si při venčení u vody namočí nohy. Ovšem i v tomto případě se najdou výjimky, které potvrzují pravidlo.

About Author

Leave A Reply