Jak dlouho krmit psa štěněčími granulemi

0

Výživa v době růstu je rozhodující pro celý další život psa. Z toho důvodu je velmi důležité věnovat výběru štěněcích granulí velkou pozornost. Není-li štěně nebo mladý rostoucí pes krmen potravou s dostatkem živin, minerálních látek a vitamínů, včetně stopových prvků ve správném poměru, může to mít pro celý jeho budoucí život nedozírné následky. Pokud je narušen zdravý růst štěněte, náprava v pozdějším věku již není možná. Nejčastějším příkladem bývá to, že kostra štěněte v období překotného růstu nestíhá nárůst měkkých částí, což se děje hlavně u velkých a obřích plemen. Také nedostatek vápníku a fosforu ve stravě může stát za nerovnoměrným vývojem jednotlivých částí organismu psa.

Jak začít s krmením granulemi

Většinou od čtvrtého týdne od narození štěňat musí chovatel začít s přikrmováním. U početnějších vrhů je třeba někdy začít už o týden dříve. Tou dobou se štěňata snaží dostat k matčiným granulím a alespoň je ochutnat.
Současný trh nabízí velké množství štěněcích granulí, které rozlišují své strávníky podle velikosti plemene na malé, střední, velké a obří plemeno. Je velmi časté, že každý výrobce krmiva má ve své nabídce i variantu pro štěňata. Štěňatům usnadňujeme příjem granulek namáčením. Potrvá několik minut, než granulky nabobtnají a pro štěňata se tak stanou lépe rozkousatelné. Co štěňata nepozřou během několika minut, dáme ihned jejich mámě, aby namočené krmivo nezkvasilo a nestalo se nebezpečným.

Dobře krmené štěně zlatého retrívra

V současnosti dostupná kvalitní štěněcí krmiva

Na současném trhu krmiv pro psy patří k těm nejkvalitnějším krmiva značek: Acana ve variantách Dog Puppy, Orijen, Taste of the Wild , Arden Grange – varianta Puppy nebo Junior, Essential Foods, Royal Canin, Brit Care Dog Puppy, Carnilove for Puppies, nebo holistické krmivo Marp a pro velká a obří plemena často doporučovaný Fitmin Dog Maxi Puppy a Junior.

Jak je to s dávkováním

Pro dávkování krmiva štěňat obecně platí následující: Dosáhne-li pes například již ve věku 4 měsíců hmotnosti 10 kg, jeho základní denní příjem energie představuje cca 1420 kcal, přičemž dospělému psu o téže hmotnosti postačuje cca polovina. A právě i toto hledisko je jasným důkazem toho, že krmivo pro štěňata a pro psy ve vývinu musí být sestaveno jinak, než je tomu u potravy dospělých psů. Konkrétně při dávkování vždy sledujte dávkování doporučené výrobcem, případně si s krmivem objednejte i praktickou odměrku na krmivo. Pokud by nastaly jakékoli pochybnosti, krmnou dávku konzultujte s veterinářem.

Kdy ukončujeme krmení štěněcími granulemi

Okolo 12. měsíce věku, kdy štěňata velkých plemen dosáhnou dospělosti, je možné snížit frekvenci krmení na jedno krmení denně. Ani nyní však ještě štěňata nejsou dospělá a stále se vyvíjejí. Je tedy stále nutné pokračovat v krmení štěněcími granulemi.
Kolem 18. měsíce věku jsou velká plemena považována za dospělá a jejich štěněcí stravu můžeme vyměnit za krmivo pro dospělé psy. Psi obřích plemen jsou však považováni za dospělé až ve věku 24 měsíců, proto až nyní u nich měníme štěněcí krmivo za krmivo pro dospělé psy.

About Author

Leave A Reply