Jak je na tom váš pes s konzumací soli?

2

Sůl je bílý jed! Škodí nejen nám lidem zvyšováním krevního tlaku, ale i našim psům. Sůl je stejně návyková látka jako třeba cukr. Naneštěstí psům chutná.

Psi nejsou přežvýkavci – nepotřebují přídavek soli

Psi krmení přirozenou stravou nepotřebují žádnou přidanou sůl, mají jí dostatek ve stravě. Psi nejsou přežvýkavci, aby bylo třeba přidávat jim k rostlinné stravě ještě sůl. V míře potřebné pro tělo ji zkonzumují v přirozených složkách potravy, například v mase. Na druhou stranu sůl zvyšuje přitažlivost jídla, to se pak nezdá fádní a jednotvárné. Často potlačí přirozenou chuť potravy anebo naopak dodá na chuti kdejaké hmotě.

Fígl pro výrobce náhražkových krmiv

Přídavky soli slouží jako fígl pro výrobce náhražkových krmiv. Na to myslete, když vybíráte svému psovi granule. Snažit se navyknout psa na méně solené krmivo totiž může být docela problematické. Přesto, že svému psovi pořídíte třeba tu nejvyšší kvalitu, nemusí mu zprvu vůbec chutnat. Má-li pes chuťové buňky navyklé na přesolené granule, je jeho nechuť vůči těm méně slaným pochopitelná. Někteří psi tak dokážou odolávat novému krmivu i několik dní, jen aby si vymohli nějakou tu přesolenou mňamku, na kterou byli doposud zvyklí.

Zkuste jednoduchý test krmiva

Víte, jak jednoduše můžete otestovat krmivo, které dáváte svému psovi, na množství v něm obsažené soli? Ke zkoušce slanosti budete potřebovat kousek chleba a dvě, tři granule suchého psího krmiva. Jako první krok přichází olíznutí kousku chleba anebo rozžvýkání malého drobku chleba. Tímto krokem nakalibrujete svou chuť na konkrétní hladinu soli. Poté rozkousejte, nebo jen olízněte granuli krmiva vašeho psa. Pocitově pak porovnejte slanost chleba se slaností granule. Pokud v drobku chleba sůl ani nevnímáte, zatímco slanost granule cítíte na první olíznutí, něco je špatně! Znamená to, že v krmivu je víc soli, než by mělo být. Krmivo je dosolované a už byste s ním neměli svého psa dále krmit. Chléb či rohlíky, které konzumujeme, obsahují obvykle 1,5 % soli, ale často i víc. Bohatě by stačilo jedno procento soli! Je tedy jasné, že granule, u nichž jste pociťovali slanou chuť, jsou více než přesolené!

Velkou chybou je dávat psovi lidské jídlo a pochutiny

Velkou chybou je dávat psovi lidské jídlo a pochutiny

Co veterináři zatajují

Bohužel se v praxi mnohokrát ukázalo, že veterinární lékaři vědí, které značky krmiv obsahují nezdravě vysoké množství soli, ale o těchto faktech mlčí, přesto, že se velmi často ve svých ordinacích potkávají se psy, kteří onemocněli právě z nadbytku soli ve stravě.

Jak se nadbytek soli na psovi projeví

Jestli si kladete otázku, jak může psovi sůl škodit, je na ni jednoduchá odpověď – dost zásadně! Proto, že se jedná o dlouhodobý proces ukládání soli v psím organismu, je všechno o mnoho horší. Zpočátku může působit takřka neznatelně, ale nakonec může i zabít. Pes více a častěji pije, pochopitelně i často močí a moč třeba ani neudrží. Nejdříve se zvyšuje jeho tělesná hmotnost a pak přicházejí otoky až odulost. Po určitém čase dojde ke zlomu a pes začne hubnout, ztrácí chuť k životu, chátrá a vypadá opotřebovaně. I mladí psi postižení fatálním přebytkem soli vypadají jako psí starci. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou plíživé a poměrně dlouho nevýrazné, přicházejí psí pacienti do ordinací veterinářů často pozdě.

Co s tím?

V minulosti se prokázalo, že i někteří výrobci proslulých značek psího krmiva měli s obsahem soli v psí stravě potíže, a tak musí být obsah soli v krmivech dnes již povinně deklarován. Ovšem je třeba dát si ruku na srdce a zamyslet se i nad počínáním nás samotných, chovatelů a majitelů psů. Položme si otázku, kdo z nás nikdy nedal psovi nějaký ten kousek přesoleného sýra, křupky nebo brambůrky, zkrátka cokoli, v čem je obsah soli tak vysoký, že je to nebezpečné i pro nás, natož pro psy. Pochutiny tohoto typu bychom měli ze svého jídelníčku vyřadit i my, lidé a neničit jimi navíc ještě zdraví svých milovaných čtyřnohých mazlíčků. Važme si více svých přátel, kteří nás milují více, než sami sebe! Mnoho takových není.

About Author

2 komentáře

Leave A Reply