Jak moc je pro psa důležitý vápník

1

Vápník je jedním z nejdůležitějších prvků v těle psa. Většinu vápníku má každý pes uloženou v kostech. K životu potřebuje pes vápník nejen v kostech, ale i pro srážení krve, nebo pro dobrou smrštitelnost srdečního svalu. Nedostatek vápníku může ohrozit kojící fenu dokonce na životě. Jak doplnit psovi vápník a nepřitížit mu, to je námět na dnešní článek.

Vápník jako makroelement

Vápník řadíme k biogenním prvkům, to znamená, že je to prvek nezbytný k životu. Navíc se jedná o makroelement, to je prvek, který se v těle psa vyskytuje v mnohem větším množství, než prvky ostatní. Metabolismus vápníku řídí v těle psa 2 hormony – parathormon a kalcitonin. V případě potřeby je schopno tělo psa odebírat vápník z kostí a přesouvat ho tam, kde je potřeba. Vápník odbourávaný v případě potřeby z kostí je dál využíván například pro kosterní svalovinu, nebo pro smršťování buněk srdečního svalu, případně pro dobrou srážlivost krve.

Vápník získávají psi stravou

Vápník získávají psi stravou

Kdy se projevuje nedostatek vápníku

Zvlášť v období vývoje psa je důležité dostatečné množství vápníku pro zdravý růst a fungování jeho těla. Důležité je vědět, že jediným zdrojem vápníku pro psa je jeho potrava. Problém s nedostatkem vápníku mívají nejčastěji plemena obří a velká, a to právě v mládí, v období růstu, kdy se mění jejich dočasný chrup za trvalý. Jisté známky deficitu vápníku můžeme pozorovat i u psů malých plemen, ale nebývá tak markantní. Kritický nedostatek vápníku nazýváme hypokalcemickou krizí. Ta může v některých případech nastat u kojících fen, kdy jsou ohroženy spíše feny malých plemen. Je příčinou stavu nazývaného poporodní eklampsie a bez okamžitého řešení může přivodit feně smrt. Příznaky mají projevy jako je světloplachost, nechutenství, křeče, pohybové potíže, zrychlená činnost srdce až bezvědomí.

Tvaroh situaci nezachrání

Nevěřte tomu, že některé potraviny, jako například tvaroh mohou být pro psa dostatečným zdrojem vápníku. Většina chovatelů vylepšuje psům stravu tvarohem, aby jim zajistila dostatek vápníku. Naše domněnka, že tvaroh je pro psa vydatným zdrojem vápníku, je však lichá. Psa, jemuž chybí vápník v kritické míře, tvaroh nezachrání. Jeho potíže mohou vyústit až v kulhání či nekorektní postavení končetin. V tvarohu je obsaženo 3x více fosforu, než vápníku, a to je důvod, proč nedokáže doplnit psímu organismu vápník, nýbrž ještě zhorší celou situaci nadměrným přívodem fosforu do jeho těla. Trojnásobné množství fosforu v tvarohu brání využití vápníku a dokonce jej z těla ještě vypuzuje.

About Author

1 komentář

  1. Skvělý článek a aktuální téma se spoustou dobrých vysvětlení, ale chybí mi na konci klíčová informace: jak a kde pes získá vápník?!
    Jistě je důležité vědět jak a co rozhodně ne, ale potom je třeba říct JAK ANO. Mohla by nám to autorka prozradit? 🙏😊

Leave A Reply