Jak naučit psa novým věcem. Výchova, výcvik a rady do začátku života vašeho nového člena rodiny

0

Pořízení psa a zvláště malého štěňátka obvykle převrátí rodinný řád naruby. Vznikne nová zábava, každý se v domácnosti věnuje tomu malému chundelatému tvorečkovi. Kromě radostí však příjdou i starosti.

Dobře vycházet se psem totiž není samozřejmá věc, jelikož si musíte uvědomit, že každý pes má svou složitou osobnost, přichází na svět s určitou genetickou výbavou, formuje se v konkrétním prostředí a působí na něj mnoho podnětů a vlivů. Důležité je, aby si pejsek přesně stanovil, kdo je jeho pán a koho má respektovat. Přestože jsou psi řádně domestikováni a jsou nyní již „zdomácnělí“ mazlíčci, jejich geny v sobě neustále uchovávají informaci, že pro psa jakéhokoliv plemene je důležité dodržovat určitý řád smečky. Stejně tak to funguje i u vlků nyní a fungovalo předtím než se k nám psi rozšířili. Každý pes i nově donesené štěně potřebují spolehlivého vůdce, aby se cítil jistě a bezpečně. Ve výchově je tato skutečnost velmi důležitá, často je však opomíjená, pak se může nový chovatel divit, že ho jeho pes neposlouchá a nerespektuje povely.

Je podstatné, aby pes věděl, kdo je vůdce a proto by se nový i stálý chovatel měl řídit určitými pravidly.

Tipy pro nové i stávající chovatele

1) Důležité je postavení ve smečce a porozumění

Stále převládá názor, že silný vůdce může být ten, který je v tělesné převaze. Tento názor je však mylný, jelikož silná osobnost nespočívá ve fyzické zdatnosti a učení psa pomocí trestů, ale v té psychické, která souvisí s porozuměním. To dokazuje například to, že spousta lidí drobného vzrůstu lehce vedou velkého psa, nemluvě o tělesně postižených lidech a jejich psech, vykonávající denodenně spolehlivě naučené úkoly. To, že takto pes dokáže spolupracovat se svým pánem znamená, že byl vychováván někým, kdo psovi porozuměl a neustále mu dokazoval, že je v převaze, ale nikoliv fyzické. Většina majitelů se chovají ke psům jako k dětem, zahrnují ho svou přízní, dávají všemožné pamlsky, aniž by vyžadovali nějaké protislužby. Následně předpokládají, že jim tak pes bude oplácet stejnou mincí, tím se ale mýlí. Pes totiž dostane vše, co potřebuje bez žádné snahy – krmení, pohodlnné místo na spaní, pozornost, hračky a procházky – to vše mu dává pocit, že je vysoko postavený. Když potom po psovi najednou chcete, aby udělal nějaký povel, kouká a nebo dělá, že neslyší. Pes si musí být neustále vědom toho, že vy jste člověk, který disponuje vším, co k životu potřebuje. To, že mu dáváte jídlo,určujete místo na spaní nebo dáváte hračky by mělo být viditelné, nikoliv aby měl pes vždy vše při ruce, když se mu zachce.

Každý pes by měl mít zafixováno následující:

  1. Můj páneček je ten nejdůležitější tvor na světě.
  2. Musím ho hlídat a vždy poslouchat.
  3. Páneček mě může vždy chytit a hladit, když se mu zachce.

2) Jak si utvořit se psem pevnou vazbu

Základem soužití s novým psem je pevná vazba, která se postupně utváří. Nejlépe tuto vazbu vytvoříte podle následujícího přísloví: „Láska prochází žaludkem“, jelikož každý pes má rád nějaký ten pamlsek a díky tomu se vazba mezi vámi a psem lépe zpočátku upevní.

Například krmivo je třeba dávat pejskovi cíleně. Když chcete psa nakrmit, nejprve držte v ruce misku s granulkami a pokud si pes sedne, dejte mu sousto z ruky. Několikrát takto opakujte a choďte po bytě s miskou a potom se obraťte a vyčkejte. Pokud si pejsek znovu sedne, dejte mu misku s krmením. Tímto způsobem nemusíte krmit pouze při pravidelné krmné dávce, ale suché granulky si můžete vzít i do kapsy a postupovat stejně na procházce. Takto si s pejskem upevníte vazbu. Bude vědět, že jste vůdce a také poskytovatel krmiva, a proto vás začne respektovat.

3) Jak psa efektivně přivolat

Zpočátku je zásadní, aby se pes naučil reagovat na své nové jméno. Nejlépe se tak naučí, pokud je zavolání jeho jména spojeno s něčím příjemným. Vyslovte pejskovo jméno a dejte mu nějaké jídlo či pamlsek. Několikrát tímto způsobem opakujte. Jméno vyslovujte i v případě, že za vámi pes dojde nebo se na vás podívá, znovu podejte pamlsek. Důležité je také, aby bylo jméno vysloveno klidně a nikoli naštvaně nebo otráveně. Nikdy však psa nekárejte naštvaně jeho jménem, což většina majitelů psů dělá. Potom se mohou divit, že je jejich pes neposlouchá a raději dělá, že neslyší. Má totiž své jméno spojené s minulou nepříjemnou činností (např. byl potrestán).

S cvičením, aby za vámi pejsek přišel na zavolání svého jména, postupujte nejprve doma a později třeba v parku nebo při nějaké činnosti pejska.

4) Jak odnaučit psa kousat

Když si přivezete domů štěňátko, vždy bude více či méně kousat. Bylo zvyklé se vyžadovat pozornosti své maminky, později nejčastěji lehkým kousáním. Navíc se potřebovalo probojovat mezi sourozenci a i k tomu byly zapotřeby malé, ale ostré zuby. Nekousat se musí každý pes naučit, jelikož jim to nebylo vrozené.

Kdykoliv, když začne pes kousat, musíte mu náležitě ukázat, že to nesmí. I kdyby jste měli oblečení a nebolelo vás, že jemně kousnul, vždy ho pokárejte. A to zřetejným hlasem nahlas zahřičte: „Au!“, i kdyby pes jen jemně chňapal. Navíc ho potom začněte ignorovat, aby si uvědomil, že udělal něco, co nesmí. Pozor na uhýbání, pokud pes kouše. Jakmile uhnete, začne to brát jako hru a o to spíš jde do akce a kouše.Postupně se naučí nekousat a pochopí, že s kousajícím psem si nikdo nebude hrát.

Pokud se takto budou chovat veškeří členové rodiny, může se pes rychle odnaučit kousat.

Každému majiteli se přece hodí, když si bez starostí může pozvat jakoukoliv návštěvu, bez toho aniž by jeho pes kousal a musel být zavírán.

5) Jak odnaučit psa vyskakovat

Při výchově nového psa či štěněte navíc musíte počítat s tím, že při každém příchodu do domu (např. z práce), bude chtít pes velkou pozornost. Tato pozornost mu byla ty hodiny, co jste byli pryč odepřena, a proto se snaží se jí dožadovat a začne vyskakovat. Pes chce, abyste si jej prostě všimli.

I toto chování je spojeno s tím, že je mají převzaté od vlků. Je to podobné, jako když se malá vlčice dožaduje pozornosti u své maminky a vyskakuje, jelikož se dožaduje potravy.

Štěňata se například snaží vyskočit až k vašemu ústnímu koutku, jelikož je to symbol podřízenosti.

Psi to myslí dobře, takže není vhodné psa nějakým způsobem trestat či plácat. Stejně tak nepomůže ani, když psa odstrčíte, jelikož to považuje za hru.

Udělejte to tak, že jakmile příjdete z práce domů a pes začne skákat, začněte jej ignorovat. Stůjte nehnutě na místě a vůbec se na něj nedívejte, než se pes uklidní. Jakmile se uklidní nebo si sedne, běžte k němu a pochvalte ho nejlépe nějakým pamlskem. Když začne znovu skákat, opakujte postup znovu. Dbejte hlavně na to, aby toto respektovali i ostatní členové rodiny a stejně tak i návštěva, pokud je pes zrovna ve fázi učení. Pamatujte, že důslednost vede vždy k úspěchu.

6) Jak naučit psa sžít se s novým prostředím

Jakmile si přinesete malé štěněcí klubíčko či nového psa, prostředí ve kterém bude nadále žít může velmi ovlivnit jeho následující kroky. Ve štěňěcím období si štěňátko všechno pamatuje a obzvlášť, pokud má s něčím negativní zkušenost. Veškeré podněty, kterým bude vystaven by měly být pouze pozitivní, avšak nelze to takto jednodušše řečeno dodržet. Vždy se může štěňátko či pejsek bát něčeho jiného. Nejprve si pejsek musí zvyknout na domácí prostředí a její chod. S tím jsou spojeny různé zvuky jako např. hlasitá televize, foukání fénu, hučení vysavače, z okna se rozléhající rozhlas či hlasitá návštěva. Při těchto podnětech by měl být pejsek chválen, pokud se nebojí a pokud zalézá pod postel, kňučí a bojí se, mělo by být upokojeno. Není možné naučit veškerého psa, aby se nebál všech těchto zvuků. Většina psů má s určitými věcmi problémy i v dospělosti, a proto se raději vytratí pod postel.

Po nějaké době si štěně zvykne na různé domácí zvuky a následně můžete začít s venkovní výchovou. Na ulici je spousta hlasitých aut, lidí a spoustu věcí, které mohou pejska děsit. Pokud bude pejsek kňučet, chlácholejte ho, ale ne při každé příležitosti. Mohl by si zvyknout, že při každém problému skončí ve vaší náruči. Nejdůležitější je kontakt s těmito podněty, před kterými může mít pejsek strach. Nikdy nevyhledávejte veškeré psy a lidi, kteří jsou v dosahu. Je možné, že z mírumilovně vypadajícího psa může být zlý a neposlušný pes. Takovéto zkušenosti se vyvarujte, jelikož jak jsem psala výše, pro štěně je nejhorší prvotní špatná zkušenost. Stejné je to i s lidmi a nejhůře se staršími, kteří navíc vlastní hůlky pro chůzi. Takoví lidé mohou z bojácnosti vašeho psa rozhodit hůlkou a následně se pes začne bát jakékoli hůlky a začne štěkat i na lidi, kteří jen klidně jdou po ulici. Nejlépe sežeňte od známé/ho hůlky a když půjdete se psem na procházku, choďte s hůlkou vedle něj. Nejprve se pejsek bude bát, ale jestliže ho budete při cestě chválit a odměňovat pamlsky a snažit se ho rozptýlit, hůlky si po chvíli přestane všímat.

Nejeden majitel by měl rád bezproblémového psa, zvláště aby se dobře snesl s ostatními psy. Z takového důvodu se vytvořily tzv. „psí školky“, kde se štěňátka naučí kontaktu s psy již od počátku.

Štěněcí školky

Vycházet se psy se vaše štěňátko nejlépe naučí v tzv. „štěněcí školce“. Nejedná se o obvyklý cvičák, kde psa učíte různé povely nebo kousky. V těchto školkách se štěňátko naučí, jak vycházet se psy, tak se nebát různých podnětů (např. projíždějícího auta, cyklistů, lidí chodící o holi nebo tlačící dětský kočárek) a naučí se navíc jak se chovat u veterináře. Majitelé dostanou dobré rady, třeba jak zvykat štěně na různé druhy zvířat. Mimo jiné má majitel pejska jistotu, že pejsek neprovede doma nějakou neplechu a raději ho dá do této školky. V dnešní době je z čeho vybírat a štěněcí školky se staly oblíbeným způsobem, když majitel potřebuje chvíli volna. V podstatě se jedná o štěněcí hotel, ale s tím rozdílem, že jsou ve školce štěňata učeny. Stáří pejsků ve skupině by nemělo přesáhnout 20 týdnů.

Jak naučit štěně či dospělého psa zajímavý kousek

Nejzajímavějším kouskem, kterým se můžete se svým psem pochlubit se nazývá „Mrtvý pes“, nebo-li pes dělá, že je mrtvý. Tímto kouskem nejeden soutěžící v psích soutěžích upoutal publikum a vyhrál zajímavé ceny.

Základním povelem pro tento kousek je povel sedni a lehni. Pokud jste od štěněte učili svého psa sedni, které je uvedeno výše, povel lehni nebude složitý. Nejprve zavelte psovi, aby si sednul a následně poklepte rukou před něj na zem, nejlépe nějakým pamlskem. Jestliže to pes přesto ignoruje, tlačte jeho tělo, zejména přední nohy, lehce k zemi. Jakmile pes povel splní, nezapomeňte jej pochválit a povel opakovat, dokud jej neovládá.

Po těchto základních povelech se pes může naučit i zajímavější kousek, jako uvedený – „Mrtvý pes“.

Začněte tím, že psovi dáte základní povel lehni. Když pes neleží pořádně, srovnejte ho tak, jak si myslíte, aby nejlépe padl na jednu stranu. Vyberte nejlépe tu, na které váš pes nejraději leží. Následně si musíte rozmyslet, zda má pes při povelu ležet na boku nebo na břiše. Pro velká plemena se nejvíce využívá povelu, kdy pes leží na boku. Když pes leží na místě, klekněte si k němu a natáhněte mu zadní nohy. Potom do něj lehce strčte tak, aby si lehl na plece a dejte povel „Padni!“ nebo „Dělej mrtvého!“ Pes při povelu musí klidně ležet. Zprvu u něj klečte a postupně se vzdalujte. Zpočátku nechte psa ležet zhruba 10 vteřin, pak zavelte „Dost!“ nebo „Vyskoč!“ Jakmile se pes při povelu pohne, dejte mu na hruď ruku a řekněte „Ne“ Nesmíte psovi dovolit aby hýbal hluk. Postupně pokud bude pes klidně ležet, udělejte nějaký hluk, například tleskněte, pes se nesmí pohnout. Pokud je stále klidný, pochvalte ho. Během výcviku ho průběžně chvalte.

Vlastnit psího kamaráda je něco, co nic nenahradí. Pes je věrný společník, nejlepší kamarád, dokáže rozesmát svými kousky, když to majitel nejvíc potřebuje. Pokud je majitel smutný, soucítí s ním, v klidu se nechá hladit a je tichým posluchačem.

Ačkoliv zacházíte se psem všelijak, požadujete po něm nejrůznější povely a někdy musí přijímat tresty, vždy bude věrný a bude vás mít rád.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply