Jak naučit psa základním povelům

0

Drtivá většina milovníků psů a jejich chovatelů ví, že za pořízením domácího mazlíčka stojí spoustu práce. Psi vyžadují spoustu péče, jejich výchova se dá přirovnat k výchově dětí. Každý chovatel by měl být důsledný, neboť stejně jako u člověka, tak i u psů platí pořekadlo „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ nebo „Starého psa novým kouskům nenaučíš“. Chcete-li mít tedy poslušného, vychovaného psa, je potřeba začít s výcvikem co nejdříve.

Jaké jsou obecné zásady při výcviku psa?

Velmi důležitá je souhra. Pes se vás nesmí v žádném případě bát a stejně to platí i pro vás. Pokud byste si vzájemně nedůvěřovali, na výcviku by se to odrazilo a neposouval by se kupředu. K výcviku není potřeba žádných speciálních pomůcek, bohatě postačí to, co už zajisté máte doma. Obojek, vodítko, náhubek a pamlsek, který bude sloužit jako pochvala za to, když váš pes správně udělá nějaký cvik či poslechne. V obchodě s chovatelskými potřebami si jistě vyberete ze široké nabídky pamlsků, od psích čokolád až po pochoutky z bůvolí kůže.

Psa by měl cvičit celou dobu pouze jeden a ten samý člověk. Pes si totiž zvykne na jeho intonaci hlasu, a pokud by se hlas pokaždé měnil, pes by byl zmatený a neuměl by na pokyny správně reagovat. Je nezbytné si pro každý pokyn zvolit jeden název, zásadně se vyhýbejte tomu, abyste jednou řekli „Sedni!“ a jednou „Posaď se!“ Psa by to opět mohlo zmást a nevěděl by, co dělat.

Je lepší, pokud je pes před výcvikem vyvenčený a alespoň trochu vyběhaný. Nebude tak mít tendence neustále odbíhat a hrát si a bude se moci lépe soustředit na výcvik a na to, co po něm vyžadujete. Samozřejmostí je i výběr vhodného místa. Není dobré provádět výcvik v místě, kde se pohybuje spousta jiných chovatelů se psy, kteří by odváděli pozornost. Vyberte si proto například klidnou zahradu či park, zkrátka prostor, který budete mít víceméně pro sebe. Využít můžete samozřejmě i prostory určené čistě pro výchovu psů.

Je nezbytné dělat během cvičení krátké přestávky. Stejně jako u dítěte, i štěňata se po chvilce rutinní činnosti začnou nudit. Dělejte tedy krátké pauzy, ideálně po 5-10 minutách. Mezitím nechte psa, aby se proběhl. Celková doba výcviku je zhruba půl hodiny, samozřejmě s pauzami.

Chovejte se ke svému psovi hezky, nekřičte na něj a buďte trpěliví, i když nebude poslouchat, hlavně zezačátku. Může se samozřejmě stát, že výcvik nepůjde úplně podle vašich představ. V tu chvíli psa nenuťte, nezlobte se na něj, ale pokračujte jiný den.
Cviky můžete také opakovat několikrát během dne, například při procházce.

Jak správně psa odměňovat?

Každý pes má rád pamlsky a právě ty jsou osvědčenou odměnou při výcviku. Pokud i vy odměňujete tímto způsobem, zvolte pamlsek s výrazným aroma a takový, který pes jindy nedostává. Záleží jen na vás, zda zvolíte piškoty, malý kousek salámu nebo různé pamlsky pro psy, které se prodávají v obchodech s chovatelskými potřebami. Mějte na paměti, že je důležité pamlsek neukazovat dříve, než po úspěšném absolvování cviku, ztratil by tak absolutně zájem o cokoliv a soustředil se jen na odměnu.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete odměňovat psa pomocí pamlsků, můžete zvolit také odměny ústní. Pes z intonace vašeho hlasu pozná, kdy máte radost a kdy ne, je proto velice důležité, abyste chválili s notnou dávkou emocí v hlase. Když psa odbudete pouhým „hodný“, nepochopí, že něco udělal správně, že z něj máte radost a nedostane se mu správné motivace k plnění dalšího úkolu. Klidně přehánějte, pochvalu několikrát opakujte a dávejte najevo svou radost. Nezapomeňte psa u chválení hladit, poplácávat či jemně drbat. Uvidíte, že bude mít z vaší pochvaly obrovskou radost a získá chuť k vykonávání dalších úkonů. Stejně jako u pamlsků, i zde však platí – chvalte psa až po vykonaném cviku, nikdy ne během provádění, pes by si špatně myslel, že už úkol splnil.

Základní povely

SEDNI

Povel „sedni“ by měl být první povel, kterého psa naučíte. Psa dejte na vodítko a postavte ho vedle vás, konkrétně po levé straně. Vodítko chytněte do pravé ruky a levou položte na psa, kousek nad ocas. Vyslovte jasné „sedni“ a těsně poté psa zatlačte dolů, čímž ho donutíte se posadit.

Nyní přichází na řadu odměna – psa chvalte, hlaďte nebo mu dejte pamlsek. Cvik několikrát opakujte. Pokud vidíte, že pes začíná sedat sám, pomalu zmírňujte tlak rukou. I ve chvíli, kdy pes tento úkon ovládá, je však neustále potřeba ho procvičovat.

LEHNI

Tento povel můžeme psa učit až ve chvíli, kdy perfektně ovládá předchozí povel, tedy sedni, protože vychází právě z něj. Ve chvíli, kdy pes sedí, vyslovíme důrazně povel „lehni“ a jeho tlapy natáhneme tak, aby se dostal do lehu. Druhou rukou opět jemně tlačíme psa dolů. Ve chvíli, kdy leží, z něj sundáme ruce a opět hodně chválíme.

Druhou možností je použití pamlsku. Ve chvíli, kdy pes sedí, nad jeho hlavou ukažte pamlsek a přemisťujte jej dolů. Pes by si za ním měl automaticky lehat. Pomoci mu opět můžete jemným podtržením předních tlap.

Tyto povely je dobré trénovat také ve chvíli, kdy je od nás pes vzdálen. Můžete mu například přikázat sednutí a ve chvíli, kdy poslechne, se od něj vzdálit. Několikrát povel zopakujte, a pokud pes stále poslouchá, vraťte se a pochvalte ho, případně odměňte pamlskem.

KE MNĚ, K NOZE

Jde o jeden z nejdůležitějších cviků, které by měl pes ovládat, uvítáte ho především ve chvíli, kdy se na procházce, kdy máte psa na volno, potkáte s dalším psem, případně když zbystří nějakou divou zvěř, za kterou se patrně rozběhne. Tento úkon bychom měli trénovat pouze ve chvíli, kdy je pes na vodítku, případně v ohraničeném prostoru, například na cvičišti. Do ruky si dejte piškot a ruku umístěte zhruba do výšky pasu, přičemž zavolejte povel „ke mně“ nebo „k noze“. Jakmile pes přiběhne, dejte mu pamlsek a pořádně ho pochvalte.

Druhou možností je, že budete mít psa na vodítku a při zvolání pokynu „ke mně“ nebo „k noze“ si jednou rukou poplácáte levou nohu, začnete lehce couvat a vodítkem psa přitáhnete právě k levé noze. Poté mu přikažte „sedni“ a pochvalte ho. Poodejděte, psa znovu přivolejte a přikažte mu sednout. Několikrát opakujte.

Je nezbytně nutné, abyste zvolili opravdu pouze jeden pokyn, aby si pes zvykl. Je špatně, pokud na něj jednou voláte „ke mně“ a jednou „k noze“. Pes by byl zmatený a nereagoval správně.

ZŮSTAŇ

Tento povel využijeme ve chvíli, kdy potřebujeme, aby na nás pes někde počkal, například před obchodem. Můžete ho spojit s dalšími povely, například lehni či sedni, tedy pes by měl v této poloze setrvat delší dobu.

S výcvikem začněte tak, že psa dostanete do polohy „lehni“ a poté přikážete „zůstaň“, odstoupíte o krok a psa začnete obcházet. Postupem času odcházejte dále a dále, ale přitom stále choďte dokola. Uposlechne-li pes, chvalte a chvalte. Nepropadejte zoufalství, pokud to nepůjde hned zkraje, jde o jeden z nejtěžších cviků. Tento pokyn můžete také spojit s pokynem „ke mně“.

ŠTĚKEJ

Opět je pro nás snadnější, máme-li psa na vodítku, čímž mu alespoň trochu znemožníme skákání. Ve druhé ruce držíme pamlsek a ukazujeme je psovi, přičemž pronášíme rozkaz „štěkej“. Samozřejmě, že pes nebude zkraje vědět, co po něm chceme, ale pamlsek v naší ruce ho i tak přiměje ke štěknutí. V tu chvíli mu pamlsek necháme a pochválíme ho.

Povel opakujeme. Povel štěkej se hodí například ve chvíli, kdy kolem domu prochází někdo cizí, nebo se rozezvoní zvonek.

Nezapomeňte, že každému psovi trvá jinak dlouhou dobu, než se pokyn naučí. Zkuste však vytrvat, uvidíte, že se snaha vyplatí.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply