Jak naučit psa „ZŮSTAŇ“!

0

Co znamená povel Zůstaň! pro psa

Pro psa tento povel znamená, že má na daném místě zůstat, ať už v poloze vstoje, vsedě nebo vleže. Nesmí nikam odbíhat, odcházet a na místě musí setrvat. Dokud se nevrátí psovod anebo mu psovod nedá jiný povel, kterým ukončí toto cvičení.

Jak tento povel signalizovat psovi

Signály psovi dáváme rukou s otevřenou dlaní a také ústně. Ruku lehce předsuneme a ohneme vzhůru. Můžeme však použít i jiný oblíbený signál, ovšem musí být pro psa dobře viditelný i z dálky, neboť tento signál můžeme rušit i na větší vzdálenost od psa.

Jak postupovat při výuce

Tento povel musí vždy navazovat na jiný povel k určení polohy, neboť to není v podstatě samostatný cvik. Ať už dostane pes kterýkoli povel z řady: Sedni! Lehni! Stůj!, musí si zapamatovat, že tento povel pro něj znamená, že musí setrvat na místě a vytrvat v předchozí poloze tak dlouho, dokud mu psovod nedá další povel, kterým tento cvik ukončí. Pro nás jako pro psovoda je podstatné, že po povelu Zůstaň! nelze psa jen tak odvolat, ale je nutné k němu dojít zpět a tento povel zrušit.

Záludnosti a problémy

Jakmile dostane pes povel Zůstaň!, nesmí ani po delší době tuto polohu opustit, což může být u mnoha psů docela problematické, zvláště u psů hyperaktivních, u štěňat a často i u těch psů, kteří se nechají rozptylovat svým okolím. Pokud se vám povel nedaří a pes vstává, nebo nesetrvává na svém místě, ihned se k němu vraťte a cvik opakujte, avšak za sebou maximálně 3x. Štěně déle svou pozornost neudrží. Při dalším venčení nebo procházce se pokuste cvik opět trénovat. Buďte trpěliví, jakmile se vám začne dařit, postupně prodlužujte vzdálenost od psa i délku trvání cviku. Nezapomeňte za dobré provedení cviku svého psa pochválit, nemusí to být vždy jen pamlsek, mnohdy postačí ústní pochvala od pána, které si pes také velmi cení.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply