Jak naučit štěně jeho vlastní jméno?

1

Začínající chovatelé si často kladou otázku, jak to ostatní lidé s těmi psy dělají, že jim slyší na jména a nepletou se? A jak to udělat, aby náš pes slyšel na jiné jméno, než jaké mu dal jeho chovatel? Je těžké štěně naučit slyšet na takové jméno, jaké si vybereme?

Jednoduše řečeno – není to ani těžké, ani složité. Navíc psi nemívají problém přijmout za život i několik jmen a slyšet na ně. Zřejmě je to dáno dlouholetou domestikací psa – psi jsou schopni velice dobře chápat některé základy lidského jednání a volání jmény na členy lidské smečky, do které se pes řadí, mezi ně patří.

Nejjednodušší práce je opět se štěnětem. Na štěně byste měli docela hodně mluvit a u toho neustále opakujte i jeho jméno. Kdykoliv chcete štěně oslovit, vždy upoutejte jeho pozornost nejdříve jeho jménem. Pes rychle pochopí, které slovo je vázáno konkrétně k němu – zda to chápe jako jméno je těžko soudit, ale pochopí, že je tím myšlen on.

Toto lze podpořit u štěněte jeho přivoláváním na kratší vzdálenost spolu s opakováním jména, u pochvaly opět zopakujeme jméno. Pes si to rychle vštípí do paměti a na své jméno začne velice rychle slyšet a reagovat.

Podobně se postupuje i u dospělých psů, nalezenců, kterým je třeba dát nová jména. Prostě se jim tak začne říkat, důsledně se jim jejich jméno ve všech možných situacích neustále opakuje a i starší psi si tak nové jméno docela rychle a bez komplikací osvojí.  Zajímavé pro začátečníka, jasná věc pro zkušené chovatele.

Takže pokud se vám jméno, jaké dal vašemu štěněti původní chovatel, nelíbí, není to žádný velký problém. Na druhou stranu přejmenovávání starších dospělých psů bezdůvodně není zrovna dvakrát rozumné, i když to není těžké. Spoustu psů to může zbytečně plést, zvlášť pokud je někdo oslovuje původním jménem. Jiná situace je u již zmíněných nalezenců.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

1 komentář

  1. Kamilka on

    Skvělý článek 🙂
    Nedávno jsem četla podobný na http://www.pejskar.cz
    Já si vlastně ani nevzpomínám jak jsem svého psa naučila přivolání 😀 prostě to najednou uměl.

Leave A Reply