Jak odnaučit psa tahání na vodítku?

0

Taky se vám běžně stává, že místo, abyste vy venčili psa, spíše to vypadá, že on venčí vás? Jako útěcha vám snad poslouží informace, že tahání na vodítku je snad úplně nejčastější nešvar, jaký lze u dnes u psů vidět. Jak ale psa tahání odnaučit?

Rozhodně se připravte na to, že to nebude jednoduché. Odnaučit psa tahat na vodítku vyžaduje důslednost a trpělivost – výsledky se dostavují velice pomalu. Mnohem jednodušší a přirozenější je naučit štěně správně chodit na vodítku, než později staršího psa odnaučit tahání. Ale, jak to tak bývá, většina lidí podcení první variantu a tak jim zbývá jen ta druhá.

Zapomeňte na populární rádoby kynology, kteří na odnaučení tahání radí ostnatý obojek. To je už pár desítek let přežitý nesmysl, bohužel, stále jej někteří nevzdělaní trenéři psů propagují. Od takových lidí se se svým psem držte raději hodně daleko.

Psa tahání nejlépe odnaučíte pomocí pozitivní vazby spojené se znepříjemněním nežádoucího jednání – ovšem přiměřeně. Když tuhle větu převedeme do normální řeči, je tím myšleno, že když pes netahá, chválíme a odměňujeme. Spousta psů ve chvíli, kdy zjistí, že máte u sebe pamlsky, přestane tahat sama od sebe a bude se držet u vás. Některým to ale nestačí a dřív nebo později stejně zatáhnou.

V takovém případě platí zastavit se a stát. Je to boj nervů – pes se sám dusí na napjatém vodítku, zatímco vy prostě stojíte na místě. A musíte stát tak dlouho, až pes v tahu povolí. Pak můžete pokračovat v chůzi, pochválit psa, když netáhne a v opačném případě musíte opět zastavit a stát.

Pro ostatní možná budete vypadat jako blázen, ale je to velice účinná metoda. Pes rychle přichází na to, že tahání mu nepřináší kýžený výsledek – tedy podívat se dál. Naopak, když netáhne, svého dosáhne. Jak jednoduché, že?

Prakticky to ovšem tak jednoduché není. Zlozvyky, které se pes naučí, se odnaučují těžko a trvá to dlouho. To, že pes pochopí, že se vám jeho tahání nelíbí, neznamená, že přestane. Naopak, dříve nebo později zatáhne znova. A bude to takhle zkoušet opravdu dlouho. Musíte vytrvat a vždy, když začne tahat, zastavit a stát – jenom trpělivost a důslednost vám přinese očekávané výsledky.

Někdy se doporučuje zdůraznit nelibost nad psím jednáním. U tahání tak můžete lehce škubnout vodítkem, pak se teprve zastavit a celou proceduru doprovodit povelem „netahej“. Ale je nutné se psem škubnout jemně a s citem – nejde o to působit mu bolest, ale pouze naznačit, že takové jednání prostě netrpíme.

Ne, není to jednoduché a možná i proto se spousta lidí spokojí s tím, že jejich pes tahá. Ale na druhou stranu – se psem, který na vodítku chodit umí, se přeci jenom v dnešním světě žije o poznání lépe. Proto se nebojte a zbavte se tahání u vašeho miláčka – trpělivost přináší růže a každý pes je schopen naučit se chodit na vodítku bez tahání. I ten váš.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply