Jak pečovat o kočičí srst

0

Péče o vlastní srst je přirozeností každé kočky. Olizováním z ní vyplavují nečistoty a odstraňují vypadané chlupy. Pro krásný a zdravý kožíšek to ale ne vždy stačí – zejména u některých dlouhosrstých plemen nebo u výstavních koček. Přinášíme tipy, jak se o kočičí srst správně starat.

 

Neberme nyní v úvahu bezsrstá plemena, ale pouze ta osrstěná. Koček, jejichž tělo pokrývá srst je naprostá většina, jednotlivá plemena se v nárocích na očistu ale výrazně liší. Nízké nároky mají krátkosrsté kočky nebo tzv. přírodní plemena (včetně „přírodních“ koček s dlouhou srstí). Existují však i taková plemena, u kterých mytí srsti není dokonce doporučováno, a to z důvodu obav ze ztráty její přirozené samočisticí funkce (týká se např. sibiřské kočky).

Kočičí srst a její typy

Rozlišujeme plemena krátkosrstá, polodlouhosrstá a dlouhosrstá (případně bezsrstá, která nyní pomíjíme).

Svůj kožíšek kočky nenosí jen na ozdobu – plní několik funkcí. Svého majitele chrání před vnějšími vlivy a zároveň plní tepelněizolační funkci. Srst je tvořena chloupky vyrůstajícími z hluboko umístěných vlasových folikulů, které dělíme podle délky a typu na chlupy:

  • krycí (nejdelší a nejsilnější),
  • pesníky (slabší),
  • jemňounké (podsadové ochlupení).
Každá kočka zaslouží mít krásnou a zdravou srst

Každá kočka zaslouží mít krásnou a zdravou srst

Každá kočka potřebuje občas vyčesat

Aby byla srst zdravá a skutečně krásná, potřebuje alespoň minimální údržbu. Na trhu je k dostání nepřeberné množství kartáčů z různých materiálů s odlišně koncipovanými vyčesávacími hroty. Koupě hřebenu a pravidelné vyčesávání však není to jediné, co pro podporu krásné a lesklé srsti můžete udělat. Ve specializovaných obchodech jsou různé druhy krmiv a doplňků stravy pro pěstěnou srst. Pokud si nevíte rady, rádi vám zde poradí.

Proč je vyčesávání pro kočku zdravé

Dlouhosrsté kočky vyčesávání vyloženě potřebují – předchází se jím tvorbě knotů a nepěkných chuchvalců. Tento očistný přístup je prospěšný také pro kočky krátkosrsté, a to zejména v době línání. Jak je známo, kočky si srst pravidelně olizují a tím ji čistí. Pokud je ovšem vypadaných chlupů nadbytek (což při línání je), může je kočka lehce spolknout. Tím však dochází k tvorbě chlupových bezoárů – smotků, které u zvířete vyvolávají žaludeční obtíže a jsou principiálně velmi nebezpečné.

Kdy kočka líná a kdy je třeba častěji vyčesávat?

Línání – neboli stav přirozené obnovy staré srsti za novou – je nejméně patrný v kotěcím věku. Oproti tomu je vypadávání chlupů nejvíce zřetelné (a to u všech věkových kategorií) na jaře a na podzim. Chovatelé by mohli vyprávět, protože chlupy jsou v tu dobu téměř všude…

Nepřiměřené línání vedoucí až ke vzniku lysích míst může být naopak indikací choroby – v takovém případě se neprodleně obraťte na veterináře.

Mainská mývalí kočka potřebuje o svou srst pečovat

Na vyčesávání by si postupem času měla uvyknout každá kočka (zdroj: http://locke-umre.maweb.eu/)

Psychická pohoda kočky i jejího majitele

Z pravidelného vyčesávání (zejména u dlouhosrstých koček) by se měl stát rituál. Kočky znalé lidského doteku a příjemné domácí atmosféry hned od svého narození si na kartáčování zpravidla dobře navyknou. Trochu jiné je to s kočkami z množíren, které si na své cestě životem prošly hrůzným zacházením.

Dobrá rada zní: Buďte v pohodě.  Kočka by měla být uvolněná a relaxující. Rozhodně ji nenuťte ke klidu a poslušnosti. Vyčesávání je ze strany zvířete akt důvěry a jako takový by měl být přijímán.

Jak kočku vyčesávat: Nejprve od hlavy, přes krk, páteř a boky zvířete. Naposledy se kartáčují nohy a ocas.

Méně je někdy více

Jak bylo zmíněno již v úvodu, každé plemeno potřebuje vyčesávat méně často. Než kočku na tuto aktivitu navyknete, nejprve si zjistěte, co platí právě pro tu vaši. Příliš časté vyčesávání může vést ke zvýšené tvorbě kožního mazu nebo také lupů.

 

About Author

Leave A Reply