Jak poznat, zda se váš pes hodí pro agility

0

Může agility běhat každý pes anebo je to zábava a sport jen pro některé? Jak jsou na tom různé psí rasy vzhledem k této oblíbené aktivitě? Jste větším nadšencem pro agility vy anebo váš pes? Hodí se pro agility spíše velcí nebo malí psi? Mnoho otázek, na které je možná jednoduchá odpověď. Agility je činnost vhodná pro všechny zdravé psy bez rozdílu pohlaví, rasy i velikosti. Pojďme si ale probrat podrobnosti.

Nechejte si poradit s výběrem psa

S PP nebo bez PP, pes nebo fenka, pekinéz nebo pyrenejský ovčák, pro agility jsou vhodní všichni psi, jen ne ti nemocní. Ovšem je pravdou, že některá plemena se na agility hodí víc, jiná méně. Není tedy vhodné mít svému psu za zlé, když si běhá agility ve svém tempu a pravidelný trénink bere jako nutné zlo, i když vy se na něj těšíte možná až příliš. Některá plemena mají zkrátka v genech běhat s chutí a radostí, zatímco jiní byli vyšlechtěni k pravému opaku. Je tedy třeba počítat s tím, že většina psů proběhne trať svým tempem, zatímco rychlosti běhu sportovních plemen se nikdo nevyrovná. Jestliže se chcete agility věnovat naplno, měli byste si nechat poradit s výběrem plemene od člověka s dlouholetými zkušenosti s výcvikem psů.

 

Je váš pes vhodný pro agility

Je váš pes vhodný pro agility

Oblíbená plemena v kategorii S/M

V kategorii menších plemen vhodných pro výcvik agility, která se těší v současnosti velké oblibě, naleznete s největší pravděpodobností pyrenejské ovčáky, mudi a šeltie. Mudi je zatím málo známé maďarské plemeno psa ovčáckého typu. Všechna tři plemena jsou aktivní plemena vyžadující dostatek aktivity a pohybu. Pastevečtí psi, jako jsou výše zmíněná plemena, vyžadují velký životní prostor. Prostor ale zdaleka není všechno, pastevecká plemena mají specifickou povahu, a ta vyžaduje určitý přístup, bez něhož takového psa dobře nevycvičíme.

Pozor na teriéry

Vždy ještě před nákupem psa požádejte chovatele o sdělení, jaké skutečné nároky jeho výcvik a chov vyžaduje. Teriéři mohou být skutečným oříškem. Vyžadují hlavně pevnou ruku, a pokud se jim nedostává řádné výchovy, stávají se z nich nezávislí a dosti často také rvaví psi. Méně rizikovou kategorií ve skupině menších psů jsou kavalíři, malí knírači, papilloni anebo pudlové.

 

Výběr plemene pro agility

Výběr plemene pro agility

Oblíbená plemena v kategorii L

V kategorii L jsou pro agility považována za vhodná plemena belgičtí ovčáci, hlavně plemeno malinois, border kolie a australské kelpie. Plemena jsou to poměrně složitá vyžadující dostatek času. Poněkud méně náročnou alternativu představují portugalští vodní psi, ale i krátkosrsté kolie nebo zlatí retrívři.

Při výběru kolie dbejte na pečlivý výběr

Border kolie jsou v současnosti velmi žádaným a oblíbeným plemenem. Bohužel se tak stává, že lidé požadující tuto rasu psa naletí některému z mnoha množitelů a pořídí si nemocné zvíře. Při výběru buďte tedy obezřetní a pořiďte si pejska nebo fenku z ověřené chovatelské stanice. Border kolie patří k větším psům a navíc jste-li psovod začátečník, nehodí se pro vás psi z pracovních linií. Psi pracovní vyžadují dvojnásobné zaměstnání a množství pohybu, než například stejní psi z výstavních linií.

About Author

Leave A Reply