Výcvik psa – jak naučit základní povely

3

Pokud se pustíte do výcviku psa, musíte ho naučit, aby si spojil povel s činností, kterou od něj vyžadujete. Vy sami, se musíte naučit používat stejná gesta, stejnou intonaci hlasu a stejný postoj pro každý povel, který budete psa učit. Pokaždé, když pes povel splní, musí následovat odměna a to okamžitě po splnění povelu. Pro některého psa je odměnou hračka, některý pes se lépe učí za pamlsky. Dobře vycvičený pes již pamlsek nepotřebuje, ale vždy byste mu měli dát najevo, že jste spokojeni, alespoň pohlazením, poplácáním či slovně. Používejte jasné povely, stejné povely naučte i ostatní členy rodiny a buďte důslední, ale ne vzteklí a zlí!

Pokud si domů přivezete štěně, již první dny můžete psa zvykat na jméno. Ideální jména jsou dvouslabičná a nesklonná. Odměna musí přijít vždy, když štěně na jméno zareaguje.

Jak psa naučit reagovat na jméno?

Cvičte v prostředí, které je bezpečné ideálně i ohraničené a pes se nemůže dostat mimo vaši kontrolu. Pokud žádné takové místo ve vašem okolí není, můžete použít dlouhé vodítko tzv. stopovačku nebo dlouhou prádelní šňůru. Psa volejte nadšeným jemným hlasem, můžete i rozpřáhnout ruce, to značí přátelské přijetí. Pokud se pes podívá, znovu na něj zavolejte, dřepňete si a v ruce mějte připravený pamlsek. V okamžiku, kdy pes přijde, dejte mu pamlsek či hračku a vesele se s ním mazlete a chvalte jej radostným hlasem. Pes si potom spojí, že přijít, když slyší své jméno, má skvělé následky.

Jak naučit štěně čistotnosti?

Když si přinesete domů štěně, musíte počítat s tím, že nebude od prvních chvil čistotné. Snažte se se štěnětem chodit často ven, a pokud se venku vykálí či vymočí, velmi jej pochvalte. Štěňata se potřebují většinou vyprázdnit po jídle či po hře a téměř vždy po probuzení, takže po této aktivitě jděte se psem ven, nebo na místo v bytě, kde očekáváte, že se pes bude vyprazdňovat. Když se vyprázdní, pochvalte jej, dejte mu pamlsek, ale neodklízejte všechny výkaly. Nechte na daném místě kousek, aby pes poznal, že tam je to správné místo, kde byl i předtím a dostal za to odměnu. Přirozeně se může stát nehoda v domě či bytě, nikdy štěněti nemáchejte čumák v loužičce či ve výkalech. Nechápe, proč jste na něj tak zlí, tímto způsobem jej to neodnaučíte, jen ho budete stresovat. K odstranění výkalů z bytu nepoužívejte saponáty, které obsahují čpavek, to je přirozená složka výkalů a psi mají výborný čich. Proto pach saponátů se čpavkem často štěně povzbuzuje k tomu, aby se na tom stejném místě znovu vyprázdnilo.

Jak odnaučit štěně kousat?

Štěňata ráda koušou různé věci – boty, židle i majitele. Je to chování, které pomáhá při přezubování a také připravuje štěně k instinktivnímu lovu a udržení se ve smečce. Jenže jak štěně bude růst, bude i kousání znatelně bolestivější a v budoucnosti může dojít i k poranění některého člena vaší domácnosti. Proto je vhodné štěněti vysvětlit, že toto chování je nepřijatelné. Odradit od kousání můžete pomocí nejedovatého hořce chutnajícího spreje, kterým postříkáte věci nebo část těla, kterou štěně rádo okusuje. Pokud si sprej nastříkáte ruku a podržíte ji před štěnětem, ono se s radostí zakousne a následně se znechuceně odtáhne. Stačí to několikrát zopakovat a štěně si uvědomí, že lidi vlastně „nechutnají dobře“.

Jak odnaučit štěně skákat na ostatní lidi?

Je dobré, mít u toho cviku různé lidi. Člověk, na kterého štěně skáče, musí psa dokonale ignorovat ideálně se založenýma rukama na prsou. Majitel si štěně posadí u nohy, po chvilce se člověk, na kterého štěně skákalo, může shýbnout a štěně odměnit pamlskem a pohladit jej. Tímto způsobem by měl majitel seznamovat všechny cizí lidi se štěnětem. Pokud štěně ignorujete a ono se snaží upoutat vaší pozornost, podívejte se mu zpříma do očí nechte jej, aby se uklidnilo, potom jej pochvalte a odměňte.

Jak naučit štěně chodit s obojkem na vodítku?

Některá štěňata nepotřebují dlouhý trénink, pro jiná je toto cvičení velmi obtížné a věřte, že i vy se můžete zapotit. Obojek zpočátku nasazujte psovi jen na krátkou dobu a sledujte jeho reakci. Obojek by měl být měkký široký nylonový či kožený přiměřené hmotnosti. Připevňujte je štěněti na krk tak, aby se mezi obojek a kůži psa vešly tři prsty, aby štěně moc neškrtil, ale také aby si jej nemohlo stáhnout. Vodítko musí být příjemné na držení pro majitele a mělo by mít ideální délku. Chytněte si vodítko do jedné ruky a do druhé ruky vezměte pamlsek, oslovte psa a ukažte mu, že máte hračku či pamlsek. Následně trochu couvněte a zavolejte psa jménem, lehce potáhněte za vodítko směrem k sobě, pokud štěně ochotně přijde, velmi je pochvalte a dejte mu odměnu. Toto cvičení několikrát opakujte. Pokud štěně ochotně přijde, držte pamlsek (hračku) v ruce u nohy tak, aby se štěně za pamlskem otočilo, následně vykročte dopředu a štěně hodně pochvalte a odměňte. Vykročení dopředu můžete spojit s povelem „K noze“ nebo „Vpřed“. Vždy dbejte na to, aby pes šel u nohy, aby netáhnul dopředu, nebo aby nezaostával vzadu.

Jak naučit psa „sedni“?

Mějte psa na vodítku např. u levé nohy, v pravé ruce držte pamlsek a vodítko. Oslovte psa jménem, ukažte mu pamlsek a dejte povel „sedni“. Současně posuňte ruku s pamlskem nad hlavu psa. Pes si sedne, aby lépe viděl na pamlsek – velmi ho pochvalte a dejte mu pamlsek. Další variantou je, dát povel „sedni“ a lehce zatlačit rukou na psí záď, pes si sedne a vy ho odměníte pamlskem.

Jak naučit psa „lehni“?

Tento povel se učí tehdy, když váš pes zvládá povel „sedni“. Dáte psovi povel „sedni“ a ukážete mu pamlsek. Pamlsek pomalu přibližuje k podlaze před přední tlapky psa se současným použitím povelu „lehni“. V okamžiku, kdy se pes položí, dejte mu pamlsek a pochvalte jej.

Jak naučit psa „zůstaň“?

Tento povel je obtížný pro každého psa, ale nejvíc obtížný je pro psy z útulku. Tito psi mají nedostatečnou důvěru v člověka a bojí se, že budou zase opuštěni. Proto mějte se psi z útulku mimořádnou trpělivost! Dejte psovi na vodítku povel „sedni“ nebo „lehni“, v okamžiku, kdy pes provede, přidejte povel „zůstaň“, lehce vodítko prověste a couvněte o krok od psa, stále opakujte povel. Dbejte na to, aby se pes nezvedl a nechtěl vás následovat, pokud se tak stane, vraťte se na místo původního odložení a cvik zopakujte od začátku. Pokud pes sedí na místě a vy se k němu vrátíte, stoupnete si k psovi do postoje, ze kterého jste mu dávali povel „zůstaň“, pochvalíte ho, odměníte ho a pak použijete povel „volno“. V tento moment může pes vstát. Pokud můžete před psem couvat a on v klidu sedí, začněte psa obcházet v kruhu, ze začátku jej obcházejte v takové blízkosti, aby o vás věděl, pes se nesmí za vámi otočit! Později můžete kruh zvětšovat. Pes vám začne důvěřovat, a pak nebude problém zmizet psovi z dohledu a po chvilce se vrátit… důležitá je ale pochvala, odměna a hlavně trpělivost.

Jak naučit psa povel „na místo“

Jednoduchý cvik pro povel, který použijete vždy, když chcete dělat nějakou činnost bez psí společnosti. Přichystejte si něco mimořádně atraktivního – sušené maso, piškoty. S těmito laskominami a současným opakováním povelu „místo“, jděte na místo, které má pes vyhledat vždy, když zazní tento povel. Na místě, znovu povel zopakujte, psa pochvalte a pamlsky umístěte tak, aby na ně pes viděl. Několikrát se ke psovi vraťte, dejte mu pamlsek z misky, kterou stále očima hlídá a zopakujte povel, můžete přidat i povel „zůstaň“. Pokračujte v práci, které se chcete věnovat bez psa. Potom pro psa dojděte, pochvalte ho, dejte mu pamlsek z misky, kterou celou dobu hlídal a použijte povel „volno“. Ze začátku cvičte jen krátkou dobu, aby se pes nenudil. Pokud se pes z místa vrátí k vám, ignorujte ho a opět ho odveďte na místo, které jste určili, samozřejmě za použití povelu. Tento cvik je potřeba opakovat často.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

3 komentáře

  1. Vynikající článek! Věřím, že výcvik psa je povinností každého pejskaře – co pak mají dělat chudáci sousedi a kolemjdoucí (či kolemběžící). Dovolím si sdílet i můj článek také na téma výcviku psů: https://vse-pro-zviratka.cz/vycvik-psa/ – hodně štěstí všem při výcviku.

  2. Žaneta on

    Ahoj všem,
    mám takový úsměvný problém.
    Můj pes provede povel sedni jen na koberci nebo vyhřátém chodníku…
    Co s tím?

Leave A Reply