Jak si mě vychováš, takový PES budu!

0

Znáte ty psí pohledy, ty oči, které na vás doslova visí a nutí vás k rozluštění jejich akutního vzkazu? Přiznejte si, jste dost empatičtí a rozumíte svému domácímu mazlíčkovi nebo potřebujete „překladatelský slovník“?

Co musíte vědět

Kdo je v chovu psa úplným nováčkem, měl by udělat něco pro svoji lepší informovanost a minimálně si pořídit odbornou knihu, kde najde nejrůznější vodítka. Mimochodem – vodítko, obojek, misku, pelíšek a hračku potřebuje hlavně pejsek. V odborné literatuře nebo ve veterinární poradně najdete odpovědi na vaše časté otázky. Co pejsek jí, jak se chová, zda je zdravý, jak se vychovává a jak cvičí. V moderním světě se také dozvíte více o psích hotelích, útulcích, klinikách či dokonce o psích školkách.

Základní povely a reakce

V první řadě by se měl pejsek naučit slyšet na svoje jméno a reagovat na přivolání. Slovní spojení by se mělo používat vždy stejné, například „ke mně“, „k noze“, „pojď sem“. V případě střídání můžete zvíře uvést ve zmatek a nepochopení. Následující kapitolou jsou další povely, ke kterým náleží jednoduché „fuj“, „zůstaň“, „sedni, lehni“ nebo „čekej“. Při vycházkách je dobré tyto příkazy používat, zabráníte tak například vběhnutí pejska do vozovky. Pejsek si vše zapamatuje velmi dobře, je-li při kladné reakci odměněn tím, co má rád. Pamlsek a nadšení cvičitele dělá hodně. Při neuposlechnutí je třeba povel vícekrát opakovat, eventuelně zvýšit hlas či napovědět gestem ruky.

Důležité zásady

Každý chovatel psa musí mít ale na mysli, že by se měl vyhýbat agresi, vzteku, křiku, ale vychovávat svého čtyřnohého kamaráda laskavě a s dobrou náladou. Není žádoucí také cvičení přehánět a psa trápit povely několik hodin denně. Ideální je vše provádět nenásilnou formou. Další zásadou, která napomáhá socializaci a výchově je vytrvalost. Když náhle polevíte v nácviku, pes může zapomenout, co už dobře uměl. Pejsek prostě není jenom živá hračka, potřebuje každodenní péči. Jen tak se vám odmění celoživotní oddaností a nevšedními zážitky!

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply