Jak svého psa správně motivovat

0

Pro většinu z nás asi nebude problém stát se tím nejzajímavějším člověkem pro svého psa. A to je dobře, vaše štěně se totiž musí naučit, že vy jste původcem všeho dobrého, takže vše dobré závisí na vás. Váš pes ve vás musí vidět vůdčí osobnost, která pro něj bude základem i jeho budoucího správného chování. 

Co je pro psa silně motivační

Pro psy je silně motivační hned několik věcí. V prvé řadě je to potrava. Pes žijící s člověkem si ji nemusí shánět, ale nedokáže bez ní přežít, tudíž je to pro něj nezbytnost. K potravě řadíme i pamlsky a to psí pamlsky, které jsou pro ně vhodné. Při používání psích pamlsků zmenšujeme krmnou dávku, aby pes zbytečně nepřibíral. Vedle potravy jsou pro psa motivací také nejrůznější hračky. Časem poznáte, které hračky si váš pes oblíbil, ovšem nejčastěji to bývají takové, které lze házet a on je může aportovat anebo takové hračky, které vydávají nějaký zvuk. V oblibě jsou u psů i přetahovací hračky.

Jaké vlastnosti má mít vůdčí osobnost

Vy jako majitel psa, psovod a vůdčí osobnost musíte pokud možno vždy vystupovat klidně a suverénně. Štěně je v mnoha směrech v chování podobné malému dítěti, bere si z vás příklad. Nechcete-li mít bázlivé štěně, nesmíte ani vy sami dávat najevo své obavy. Chovejte se proto s jistotou a stejně tak řešte i kritické situace. Pokud je to nutné, potlačte agresivitu. Udržujte si nutná privilegia. V souvislosti s vaším psem zabezpečujte vy všechna důležitá rozhodnutí a také důležité věci, bez kterých pes nemůže být. Tak si udržíte svůj vliv.

Každá situace si vyžádá vaše vhodné řešení

Nenechejte se v souvislosti s výchovou a hlavně při zacházení se svým psem ovlivňovat cizími lidmi. Nepřipouštějte žádné komentáře. Váš pes bude takový, jakého si ho vy vychováte. Váš pes může být i neposlušný a nedbalý, ovšem je na vás, abyste takové chování netolerovali. V takovém případě své zacházení s ním upravte, jinak by takový mohl zůstat po celý svůj život.

Motivace spočívá v zaměstnání

Zaměstnaný a motivovaný pes je spokojený pes. Motivace je vždy spojena s odměnou podávanou rukou, což může znamenat v praxi, že mu o něco zvýšíte krmné dávky. Zprvu štěně při motivačním cvičení nekrmte z misky. Pes, jakmile neprojevuje žádné negativní vlastnosti, a vy vidíte, že se dožaduje vaší pozornosti, může být zaměstnáván a poté odměňován i klasickými granulemi, kterými ho běžně krmíte. Ovšem tohle půjde dobře pravděpodobně jen do doby, než ochutná něco ještě lepšího, nějaký psí pamlsek, který si maximálně oblíbí. Protože pes by měl vždy poznat, že se choval dobře, odměňte ho i při krmení. Pamatujte, že jeho chuť k jídlu bude vyšší, pokud mu předtím uberete alespoň malé množství z krmné dávky.

Kdy se pes musí podřídit

Je jasně dané, že ve volné přírodě se žádný vůdce smečky neohlíží. Zasáhne vždy, jakmile níže postavený člen (pes) smečky projevuje nevhodné chování anebo něčím vybočuje. Takové zvíře se musí zkrátka podřídit, nebo by bylo ze smečky vykázáno. V případě, kdy jste vůdcem smečky vy, se pes musí vždy podřídit.

Když je motivací činnost nebo samotná hra

Pamatujte na to, že čím více zábavy vašemu psovi bude určitá činnost přinášet, tím nadšeněji ji bude vykonávat a podle toho budete moci psa také motivovat. Někdy zkrátka není nutné používat ani pamlsky k tomu, aby byl váš pes odměněn, určitá hra nebo činnost vykonávána společně s jeho pánem může být pro něj dostatečnou motivací.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply