Jak vést štěně k čistotnosti

0

I když vás a vaši rodinu to bude stát trochu trpělivosti, vaše štěně se čistotnosti naučí poměrně brzy. Štěňátka čůrají poměrně často a je to pochopitelné, neboť jejich močové ústrojí je ve vývoji, tak jako všechny ostatní části jejich těla. Důležité pro nás je, naučit se rozeznávat nejrůznější signály, kterými nám štěňata dávají najevo své pocity.

Jak štěně signalizuje potřebu

Ideální je mít štěně neustále na očích, tak se nejsnáze naučíte rozeznávat signály jeho chování, které vám později již připadnou natolik známé, že ihned poznáte, co po vás váš nový člen rodiny chce. Svou potřebu štěně nejčastěji signalizuje tak, že chodí v kruhu, podobně, jako když hledá a neví, kam by si lehlo anebo sníží zadeček. A to je pro vás signál toho, že musíte zakročit, vzít štěně ven, nejlépe na trávu, někam, kde bude v bezpečí, aby mohlo v klidu vykonat svou potřebu. Ovšem štěně je třeba dávat ven i tehdy, pokud zrovna neprojevuje žádné známky potřeby.

Kdy štěně obvykle potřebuje vykonat potřebu

Kdykoli se štěně probudí, nají, pohraje si anebo prostě jen tak, bez zjevné příčiny, může mít potřebu vyprázdnit se. Jakmile ho přenesete na místo, kde svou potřebu může bez obav vykonat, povzbuďte ho slovem, které budete vždy při této příležitost používat. Nemusíte se obávat, velmi brzy si štěně zvykne ohlásit se vám se svou potřebou i v průběhu noci. Nikdy se nevyčůrá do svého pelíšku a ani v jeho blízkosti.

Systém pochval a odměn

Pokud se mu nepodaří ohlásit se a svou potřebu vykoná, kde nemá, netrestejte ho. Pouze mu řekněte důrazně, že tam se to nesmí dělat. Snažte se spíše uplatnit systém pochval a odměn. Štěně si musí uvědomit, že když něco udělá dobře a na správném místě bude pochváleno, což ho příště přiměje chovat se opět tak, aby od svého pána získalo další pochvalu. Vyvarujte se toho namáčet štěněti do loužiček čumáček anebo ho bít novinami a podobně. Vždy mějte na paměti, že pochvala má mnohem větší účinek než trest.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply