Jak vypracovat pachovou stopu v domácích podmínkách

0

Už zvládl váš pes klasický výcvik poslušnosti? Pak můžete začít se složitějším výcvikovým programem. Zajímavou činností pro vás i vašeho psa se tak může stát například stopování. To je zároveň i předpokladem pro úspěšné složení zkoušek všestrannosti.

První varianta – výcvik na klubovém cvičišti

Výcvik ve stopování by měl váš pes absolvovat na klubovém cvičišti, to je vždy to nejsnazší řešení. Ovšem pokud se svým psem chcete trénovat v klidu a sami, můžete k tomu využít třeba i svou zahradu nebo pozemek, případně rozlehlou louku, kterou máte v blízkosti.

Kdy trénovat stopování

V době, kdy chcete se psem trénovat stopování, musí váš pes dokonale ovládat povel Lehni! To znamená, že váš pes zůstane ležet i tehdy, kdy se od něj vy vzdalujete. Pokud tento cvik pes bez problému vždy splní, můžete se stopováním začít. Svého psa vezměte ven na vodítku v době krmení. S sebou vezměte i jeho naplněnou misku a společně vyrazte na zahradu nebo na louku. V místě tréninku pusťte psa z vodítka a nechejte ho dostatečně se vyběhat.

 

Pracovní psi budou výcvikem nadšení

Pracovní psi budou výcvikem nadšení

Začínáme s tréninkem

Po vyběhání psa připněte na vodítko, to uvažte ke stromu, plotu, nebo jinému dostatečně stabilnímu bodu a s miskou odejděte od psa několik metrů. Nyní vytvořte takzvaný nášlap, tedy výchozí bod pro stopu. To znamená, že na ploše cca 1 m2 sešlapete trávu. Na tuto plochu následně rozhoďte asi 3 kousky potravy z misky. Počítejte s reakcí psa na vaše chování. Pokud máte jeho pozornost, je to v pořádku, ovšem nenechejte ho netrpělivě štěkat! Štěkání mu rázně zakažte.

Pokládka stopy

Při pokládání stopy, tedy kousků potravy, postupujte pomalu a šourejte nohy po zemi. Vaše stopa musí zůstat v trávě viditelná. Po každých pár metrech ukryjte kousek z misky. Na konec pachové stopy vám musí zbýt trochu potravy v misce. Tu uschovejte. Jako úschovu využijte například prohlubeň v terénu, křoví nebo bednu či krabici, kterou jste si s sebou přinesli. Poté se velkým obloukem vraťte k psovi, tak abyste nepoškodili pachovou stopu. Té se musíte vyhnout. Psa přepněte na dlouhé vodítko, uvolněte ho z úvazu a veďte jej po levé straně na nášlap stopy. Kousky potravy, které jste na nášlapu zanechali, dovolte psovi sežrat. Následně mu pravou rukou ukažte směr na nášlap, povzbuďte jej k hledání stopy a vydejte příkaz: Stopa – hledej! Pozorujte psa, jestli se vydal po správné stopě.

Kousky potravy jsou pro psa pobídkou

Pes pochopitelně hledá dál, aby našel další kousky potravy, které jsou pro něj pobídkou. Hledá dál, dokud nenajde misku se zbytkem jídla. Dovolte mu jídlo z misky ihned sníst a hodně ho pochvalte. Učenlivý pes při každodenním tréninku brzy, to je třeba již po týdnu, pochopí, co pro něj znamená povel Stopa – hledej!

Stopování je předpokladem pro složení zkoušek všestrannosti

Stopování je předpokladem pro složení zkoušek všestrannosti

Prodlužte stopu a zkomplikujte vyhledání

V dalších tréninkových dnech můžete stopu prodlužovat a pokládat na ni předměty, které nesou váš pach. Zkuste třeba svou rukavici, nebo nějakou starou peněženku a vložte do nich zase kousek potravy, který musí pes vyhledat. Jakmile pes předmět najde, vydejte příkaz Sedni! nebo Lehni! Pes bude předmět jistě očichávat, ale nebude se moct k potravě dostat, takže ji vyjměte a psovi dejte sami. Díky schované potravě uvnitř předmětu se nestane, že by pes předmět minul. Vždy psa dostatečně chvalte, pokud pes stopu, u které neustále měníte směr, úspěšně vypracuje a u každého předmětu se zastaví. Trasu a vyhledávání psovi komplikujte vyšlapáváním smyček, lomů a kladením potravy v nepravidelných odstupech. Pes musí nalézané předměty označovat a zůstat před nimi sedět nebo ležet. Při zdvižení předmětu musí předmět držet v tlamě, dokud mu jej sami nevyjmete. Při označení předmětu zase čeká, dokud předmět ze země nezdvihnete vy.

About Author

Leave A Reply