Jak zvládnout hyperaktivního psa

0

Hyperaktivní psi bývají neklidnější než většina psů. Na dráždivé podněty reagují mnohem silněji, než bychom očekávali. Často se jedná o psy, kteří se neumějí uvolnit. Na jedné straně jim dělá problémy soustředění a na druhé jsou neustále jako by ve střehu.

Jak poznáme hyperaktivního psa

Vystupňovaný emotivní přístup k čemukoli, extrémní vznětlivost, to jsou jen některé ze znaků typických pro hyperaktivní psy. Výskoky, chňapání zuby, uvřískaný štěkot, nedostatek sebekontroly a také snadné důvody vedoucí k okamžitému rozzuření, to všechno anebo jen některé znaky může vykazovat hyperaktivní pes. I když možná nevěříte, i s takovým psem se dá zvládat každodenní život, i takový pes může být pro mnohé majitele akceptovatelný. Chce to jen vědět, jak na něj.

Jak ho vnímá okolí

Ten, kdo sám nemá hyperaktivního psa, většinou vykazuje nulovou toleranci vůči takovým psům. Nedovede si totiž představit, s jakými problémy a překážkami musí neustále a každodenně majitel hyperaktivního psa bojovat. Protože cílem léčby je naučit psa jistému sebeovládání, a to je běh na dlouhou trať, neobjeví se ani pokroky v léčbě ze dne na den.

Důvody vzniku hyperaktivity psů

Je zjištěno, že na rozvoj poruchy, kterou hyperaktivita rozhodně je, mají největší vliv podmínky, v nichž pes žije a je vychováván ve svých prvních dvanácti týdnech života. Byl prokázán také vliv příliš brzkého odstavení štěňat od matky, a to v průběhu 4 – 6 týdnů. Chybí-li psovi dostatek podnětů v prvních 12 týdnech života, i to se na něm může podepsat rozvojem hyperaktivity.

Důležitost socializace

Důležitost socializace

Důležitost socializace

Socializace je jednou z nejdůležitějších životních fází každého psa. Není- li podmínka socializace splněna vůbec, nebo v dostatečné míře, může to mít nejrůznější následky. Psi se sklonem k opatrnosti, mající jistý stupeň nedůvěry ke svému okolí, potřebují v období socializace mnohem, opravdu mnohem více dobrých zkušeností, které je potkávají při kontaktu s dalšími psy a lidmi na těch nejrozličnějších místech. Nepoznají-li takoví psi nejpozději do 16. týdne života dostatek míst a nemají-li dost kontaktů s okolím, jejich mozek už později není schopen dobré zkušenosti přenést na další místa, prostředí a kontakty. Takoví psi jsou obvykle schopni chovat se normálně jen v důvěrně známém prostředí. Všude jinde zůstávají ve střehu a jsou maximálně opatrní a také nedůvěřiví.

Chování psovoda ovlivňuje psa víc, než byste mysleli

Každý majitel svým duševním rozpoložením, svou energií a náladou ovlivňuje svého psa. Na své psy přenášíme mnoho vjemů a zvláště u hyperaktivních psů je důležité, abychom je venčili a chodili s nimi na procházky, když jsme v pohodě, nemáme naspěch a nejsme ani pod tlakem. Naprosto stačí psova nervozita a rušivé chování, není třeba k němu přidávat ještě podrážděné chování psovoda, majitele nebo venčitele. Snažte se vyrážet na procházku naprosto klidní a uvolnění. Venku se koncentrujte na psovo chování a pozorujte, co je spouštěčem jeho neklidného nebo hyperaktivního chování. Velmi brzy se naučíte také předvídat situace, které mohou nastat za různých okolností a budete se jim umět i vyhnout.

Někdy problémové chování vznikne špatně nastavenými pravidly

Pochopitelně většina psů je hyperaktivních, protože mají nadbytek energie a málo příležitostí k jejímu vybití. Ovšem existují i případy, kdy pes nemá nastavené hranice, doma si může dovolit všechno anebo je dokonce za nevhodné chování ještě odměňován. Problém ale může nastat i v opačném případě, kdy byl pes vychováván a cvičen příliš tvrdě až nenávistně a v důsledku toho se stal bázlivým, nervózním a teď je z něj uzlíček nervů. Také nevhodná doporučení mohou z našeho psa udělat doslovného neurotika. Došlo například k jevu, kdy majitel psa obdržel doporučení, že má svou nadřazenou roli svému psovi dávat najevo neustálým vyrušováním a obcházením místa, kde pes spí. To pochopitelně nedopadlo dobře.

Abnormální projevy chování vyvolané stravou

Může dojít i k tomu, že pes se stane obětí své stravy. U některých psů se dříve či později vyvine alergická reakce na jejich krmivo. Je dokázáno, že se to stává zvláště psům krmeným hotovým krmivem. Pes trpí v závislosti na tom svrběním, záněty análních žláz nebo chronickými záněty uší. Ale i nervozita, netrpělivost a vznětlivost mohou být příznaky alergie na krmení. V tom případě je doporučováno, při pozorování těchto příznaků, přejít na BARF – čerstvé krmení, aby se projevy alergie alespoň zmírnily, či spíše zcela odbouraly.

Pes vás svou hyperaktivitou nechce naštvat

Vždy je velmi důležité, abyste si jako majitelé hyperaktivního psa uvědomili, že nic z jeho chování není naschvál. Váš pes se prostě z ničeho nic nerozhodl vás štvát, zlobit nebo připravit o nervy. Pes si v takových situacích neví sám rady se sebou a zlobí, protože si nemůže pomoci, nikoli proto, aby vás vytočil!

About Author

Leave A Reply