Jaká jsou nejchytřejší plemena psů?

0

Každý pes, bez ohledu na plemeno, je naprosto jedinečný. Nedá se říct, že existují chytrá a hloupá plemena, nebo že kříženec je méně chápavý než čistokrevný pes. Jde spíš o to, že někteří pejsci jsou schopni naučit se víc povelů, než jiní. Záleží na tom, pro co má daný pes vlohy. Některá plemena se hodí například pro práci u policie, jiná zase vynikají ve sportech jako agility nebo dog dancing.

Australský honácký pes

Australský honák je krátkosrstý pes střední velikosti původem z Austrálie. Byl vyšlechtěn koncem 19. století. Ke šlechtění byl použit pes dingo, červený bobtail a kolie. Díky svým předkům je velice inteligentní, všestranný a nebojácný. Využíval se především k vedení a hlídání stád dobytka. V dnešní době se tito psi díky své mrštnosti a rychlosti uplatnili také ve sportovní kynologii. Výborně vynikají například v agility. V USA se využívají k hledání drog nebo výbušnin.

Border kolie

Border kolie je často považována za nejinteligentnější – nejchytřejší pastevecké plemeno vůbec. Možná proto, že při manipulaci se stádem dobytka nemá konkurenci. Ke šlechtění došlo na konci 19. století na hranicích Anglie a Skotska. Původně bylo toto plemeno určeno ke shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou. Border kolie je učenlivý a pracovitý pes. Ke svému pánovi dokáže silně přilnout, což z něj dělá výborného společníka. Dokáže se naučit stovky různých povelů. Díky své tělesné zdatnosti a odolnosti se hodí i do sportu. Vyniká například v agility, dog frissbee nebo dog dancingu.

Český fousek

Český fousek je české národní lovecké psí plemeno. Poprvé byl čistokrevně chován v 19. století v Rakousko-Uhersku. Je to velmi poslušný, hbitý a aktivní pes, který se nejčastěji využívá k vystopování zvěře. Fousek je inteligentní, přizpůsobivý a snadno vycvičitelný.  Uplatnil se i jako dobrý hlídač. Umí vycítit, když je něco v nepořádku a nebojí se proti zloději zasáhnout.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr se bezpochyby řadí mezi nejpopulárnější plemena. Byl vyšlechtěn ve Velké Británii v 19. století za pomocí žlutého retrívra, tweedového vodního španěla, irského setra a bloodhouda. Má výborné plavecké schopnosti, hustou nepromokavou srst a původně byl chován pro lov kachen a jiného vodního ptactva. Díky své velice přátelské, laskavé a klidné povaze se hodí jak k dospělým, tak k malým dětem. Je to dobrý společník do rodiny s dětmi. Je učenlivý, spolehlivý a rád pomáhá lidem. Proto se výborně hodí pro canisterapii a často se používá i jako asistenční nebo vodící pes.

Německý ovčák

Německý ovčák je nejrozšířenější služební plemeno. Je odvážný a sebevědomí. Byl vyšlechtěn na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů a původně byl používán k hlídání stád ovcí a dobytka. Své teritorium si pečlivě hlídá, proto se skvěle hodí jako hlídací pes. Německý ovčák je oddaný a věrný. Je vysoce učenlivý a dokáže hledat drogy, výbušniny a jiné předměty. Po celém světě se tito psi využívají k práci u policie, u záchranné služby nebo u armády, kde jsou nenahraditelnými pomocníky.

Rotvajler

I přes svou špatnou pověst je rotvajler klidný a přátelský pes, který je naprosto oddán svému pánovi. Jeho původ sahá do roku 1820, kdy byl vyšlechtěn v Německu. Nejprve bylo toto plemeno využíváno k lovu škodné a později pro tahání vozíků s nákladem. Dnes si lidé rotvajlera pořizují jako rodinného společníka nebo jako hlídače jejich majetku. Rotvajler je totiž vynikající hlídač. Dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a svého pána chce chránit za každou cenu.

Dobrman

Dobrman je energické, ostražité a nebojácné německé plemeno, které bylo vyšlechtěno v 19. století za účelem hlídání pána a jeho majetku. Ke šlechtění byl použit rotvajler, německý pinč, anglický greyhound, krátkosrstý výmarský ohař a manchester teriér. Dobrman se, stejně jako rotvajler, řadí mezi obranáře a hlídače. Je spolehlivý a při dobrém zacházení se dá snadno vycvičit.  Ke svému majiteli je přátelský a laskavý.

Pudl

Říká se, že pudl je jedno z nejstarších plemen. V Evropě se vyskytuje už nejméně 400 let. Jeho původ ale není znám. Někteří odborníci se domnívají, že pochází z Asie, jiní si zase myslí, že jeho vlastí je Afrika. Nicméně už v 19. století byl pudl nejoblíbenější psí plemeno. Tento inteligentní a veselý pes se hodil do jakékoliv společnosti. Byl chován jak ve městě, tak i v šlechtických sídlech a doprovázel svého pána během lovu. Pudl se dá snadno vycvičit. Je chytrý a rychle se učí. Dnes můžeme tyto psy vidět například v cirkusech.  Jsou totiž schopni naučit se snad cokoliv za krátkou dobu a také se řadí mezi jedny z nechytřejších plemen.

Papillon

Papillon je malé francouzské psí plemeno. Jeho původ nám není zcela znám. Pravděpodobně byl vyšlechtěn z trpasličích španělů v 16. století. V 17. století byl velice oblíbený ve Francii. Papillon je veselý, hravý a společenský. Zároveň je také citlivý a dokáže se vcítit do nálady svého pána. Sdílí s ním nejen radost, ale i smutek. Je inteligentní a díky své vrozené zvědavosti se dokáže rychle učit novým věcem. Papilloni jsou výteční společníci. Hodí se ale i do sportu. Nejčastěji provozovanou disciplínou je agility.

Knírač malý

Knírač malý se řadí ke služebním plemenům. Byl vyšlechtěn v Německu na konci 19. století křížením knírače středního s miniaturním pinčem. Je velice pozorný, má rychlé reakce a díky své inteligenci se hodí pro práci u policie, kde se nejčastěji používá k vyhledávání drog. Dnes se knírač objevuje také na kynologických cvičištích. Je to dobrý společník, na kterého se člověk může spolehnout.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply