Jaké nemoci mohou dostat děti od domácích mazlíčků?

0

Společná domácnost dětí a domácích mazlíčků může být občas velice zábavná. Stejně tak však může být také nebezpečná. Domácí mazlíčkové totiž mohou na děti přenést závažné nemoci, s nimiž se dětské tělíčko ne zrovna pevné imunity neumí poprat. Buďte tedy stále ostražití a dávejte si pozor na to, co děti s mazlíčky dělají. Mohou se totiž při kontaktu s nimi nakazit. Stejně tak sledujte své domácí mazlíčky, abyste případně odhalili závažné onemocnění včas.  

Otázkou však je, jaké nemoci mohou děti chytit od domácích mazlíčků. Bohužel těch nemocí je víc než dost. Podívejme se na aktuálně nejznámější a zároveň nejčastěji se vyskytované nemoci, které jsou přenosné na člověka.  

  • Toxoplazmóza

O toxoplazmóze jste už možná slyšeli. Jedná se o parazitární onemocnění, které je probírané poměrně často. Nejčastěji ji probíhají maminky, které se bojí, že toxoplazmózu chytí jejich dítě. Původcem nemoci je parazit, nejčastěji se toxoplazmózou nakazí kočka a pak od kočky člověk. Odhalit nemoc u člověka není snadné, prvotní příznaky se totiž rovnají příznakům klasické chřipky, kterou jsme jistě ve svém životě zažili minimálně jedenkrát.  

Toxoplazmózu může dítě (i dospělý) dostat tak, že přijde do kontaktu s výkaly kočky, a to jak na její kočičí toaletě, ale také na zahradě.  

  • Škrkavky

I škrkavky jsou velice nepříjemné onemocnění, které nejdříve útočí na psy nebo kočky. Zdrojem nákazy jsou vajíčka škrkavek, které se vylučují trusem. Dítě nebo případně i dospělý se může nakazit tak, že se pozře vejce nebo se pojí písek na pískovištích, který je kontaminovaný.  

  • Vzteklina

Sice jsou domácí mazlíčkové proti vzteklině očkovaní, přesto se může stát, že bude člověk nakažen. Virus vztekliny se přenáší slinami, nejčastěji tedy tehdy, kdy je dítě (nebo dospělý) kousnut nakaženým zvířetem.

About Author

Leave A Reply