Jaké nemoci sužují želvy? A jaké jsou příznaky a příčiny?

0

I želvy mohou tížit zdravotní komplikace, mohou je trápit mnohé vážné nemoci, které je třeba včas odhalit. Podívejme se proto na nejčastější nemoci, které trápí naše domácí mazlíčky s krunýřem. Zároveň si prozraďme, jaké příznaky a příčiny se s nemocemi pojí. To je to nejdůležitější, co můžeme vědět, abychom snadno a rychle rozeznali nemoci, s nimiž se musí ihned zavítat k veterináři.  

  • Deformace čelisti

Deformace čelisti, kterou také můžeme znát pod názvem avitaminóza, je velice časté onemocnění, při kterém želva velice špatně přijímá potravu. Příčinou může být nedostatek vitaminů, ovšem důvodem může být i nadměrné množství měkké stravy.  

Co se týče samotné léčby a nápravy, nikdy se o ni nepokoušejte sami, ale raději svěřte želvího mazlíčka do rukou odborníků v podobě veterinářů. Po napravení čelisti se podává zpravidla tužší strava, ideálně se skládá ze zelí, z kapusty, případně z květáku. 

  • Deformace krunýře

Mezi hlavní příznaky deformace krunýře patří zejména nepravidelně utvářený krunýř, který se může propadnout nebo se v něm mohou vytvořit otvory. Krunýř má velbloudovitý vzhled. Co je příčinou tohoto závažného problému? Příčinou může být nedostatek vitaminů nebo konkrétně nedostatek vápníku. Deformace krunýře však může být důsledkem překrmování.  

Deformace krunýře a její náprava – to je ostatně možné jen v případě, že se odhalí zdravotní neduh v počátečním stádiu. V případě pozdních stádií jsou vyhlídky na uzdravení velice malé.  

  • Měknutí krunýře

K dalším zdravotním problémům patří také měknutí krunýře. Hlavními příznaky je to, když želví krunýř budí dojem gumy. Může se tedy snadno promáčknout nebo se deformuje. Příčin může být mnoho, mezi hlavní příčiny patří například nedostatek vápníku, dále také nadměrné sluneční záření nebo nedostatek vitaminů. Léčba je poměrně snadná, pokud se nemoc objeví v počátečním stádiu, a sice stačí želvě dopřát plnohodnotné a kvalitní krmení.

About Author

Leave A Reply