Klec pro psa si nespojujte jen s trestáním

0

Klec pro psa není rozhodně ani prostředek k týrání, ani trestní lavice, klec je místo, kde se má pes cítit bezpečně a kde má mít prostor jen pro sebe. Není třeba považovat klec nebo přepravku za místo, kde pes trpí, pokud tam tedy není zavřený celý den a sotva se tam hne! Klec i přepravka může psovi za jistých okolností zajistit bezpečí a ochranu před možným ublížením na zdraví, nejčastěji při cestování. Naučte tedy psa používat klec a budete mít v budoucnu mnohé problémy vyřešeny.

Klec není trest

Není třeba se bát, že by psi vnímali klece stejně negativně, jako my lidé. Mříže máme zkrátka spojené s negativními emocemi my. A pokud nebudeme zavírání psů do klecí zneužívat, není důvod, proč by se v nich naši pejsci měli cítit nepohodlně, odstrčeně nebo izolovaně. Musíme však psa na pobyt v kleci postupně zvykat. Pozitivní cesta přivykání může pro psa znamenat, že se pro něj klec stane oblíbeným místem. Časem pak bude sám do klece utíkat, jak se bude těšit, že se někam jede anebo, že v kleci či přepravce bude mít svůj klid a nikdo ho tam nebude rušit. Zvláště v rodinách s menšími dětmi se často stává, že psi marně hledají místečko v klidu, kde by nebyli rušeni při odpočinku v průběhu dne.

 

Přepravka je vhodná jak při cestování, tak  na spaní

Přepravka je vhodná jak při cestování, tak na spaní

Kam s klecí nebo přepravkou

Naši psi by se neměli v přepravkách či klecích objevovat jen při cestě k veterináři a zpět. Měli by mít možnost vidět klec či přepravku jako své útočiště a zázemí. Takže ideálním místem pro její umístění v bytě je to, kde budou mít svůj klid, místo bude chráněné, ale zároveň z něj náš pes bude mít přehled o dění okolo něj. Psa do klece nalákáte nejsnadněji tehdy, bude-li unavený a vyběhaný, nasycený a také pokud mu do klece dáte nějakou dobrotu či oblíbenou hračku. Jakmile se pustí pes do mlsání či ohryzávání kosti nebo hračky, ne chvíli klec uzavřete. Čas, který tráví váš pes v uzavřené kleci, postupně prodlužujte. Ven jej pouštějte vždy, když je klidný, ne tehdy, pokud na vás začne štěkat, že chce jít z klece ven. V tom případě počkejte, až se zase zklidní.

Klec či přepravka může sloužit i jako pelíšek

Přepravka se může velmi osvědčit i jako pelíšek například pro malé štěně, které si přivezete domů. Nechejte ji otevřenou, dejte do ní jemnou deku, třeba tu, kterou používalo štěně na spaní ještě u chovatelů. Na noc můžete přenosku umístit na zemi u své postele, zavřít štěně, když jdete spát, aby nerušilo ono vás. A protože si štěňata brzy zvyknou upozorňovat vás na to, že musejí čůrat, vezmete přepravku i se štěnětem třeba i v průběhu noci a můžete s ní jít hned ven, a tam štěně pustit. Štěně si zvyká brzy, a tak můžete přepravku použít i pro váš klid, když na chvíli opouštíte byt, aby vám tam o samotě nezdemolovalo, co se dá.
Nezapomeňte na to, že celodenní uzavírání a držení psa v kleci už je považováno za týrání!

About Author

Leave A Reply