Lovečtí psi – charakteristika, rozdíly, výchova a výcvik

0

Primárně jsou lovečtí psi vyšlechtěni jako pomocníci k lovu. Každý jednotlivý pes tvoří se svým majitelem tým, dvojici, která se vzájemně respektuje, a kde pes bere svého majitele jako přirozeného vůdce. Lovečtí psi jsou zvyklí při lovu spolupracovat s ostatními psy ve smečce, uvědomují si, že k nim nesmějí být nepřátelští ani agresivní.

Lovečtí psi jsou inteligentní a snadno cvičitelní

Lovečtí psi jsou považováni za psy velmi snadno cvičitelné. Jsou to právě lovečtí psi, kteří si ze všech psích plemen zachovali nejvíce psům vrozených vlastností. Odborníci uvádí, že tito inteligentní psi se dokážou naučit rozumět poměrně velkému množství slov, a tedy i povelů. Může se jednat až o 200 různých výrazů.

Charakterizuje je velká samostatnost při práci

Na rozdíl od psů ostatních plemen se lovečtí psi vyznačují velkou samostatností při práci. Jejich úkolem je být druhou půlkou dokonalého loveckého páru: pes a jeho majitel. Člověku poskytují to, co jemu samotnému chybí, to je rychlost pohybu, vyhledání kořisti pomocí dokonalého čichu a její bleskové přinesení.

Dobře vycvičený pes musí v pohodě zvládat i odložení, být vyrovnaný a klidný.

Plemena loveckých psů a jejich dělení

Obecně se lovečtí psi dělí na velká a malá plemena. K velkým plemenům řadíme všechna plemena ohařů. Ohaři se dělí na dvě skupiny: 1. skupina jsou angličtí ohaři (pointři a setři) a 2. skupina jsou ohaři kontinentální (maďarský o., výmarský o., německý drátosrstý o., německý krátkosrstý o., a český fousek,…). K malým plemenům loveckých psů patří všechna ostatní plemena kromě již zmíněných ohařů. Tyto psy dělíme ještě dále na: 1. teriéry (irský t., foxteriér, jagdteriér, český t., jorkšírský t., parson russell t., erdelteriér,…), 2. barváře (hanoverský b. a bavorský b.), 3. slídiče (německý křepelák a dále všichni španělé jako jsou anglický kokr a špringr š., clumber š. welššpringr š.), 4. přinašeče (labradorský retrívr, zlatý r., flat coated r., nova scotia r., cheaspeake bay r., curly coated r.), 5. honiči (bígl, kopov, brakýř, baset, ridgeback, dalmatin, lajka), 6. jezevčíky (dělení podle typu srsti na drsnosrsté, dlouhosrsté a hladkosrsté, dále děleno podle velikosti na normální, trpasličí a králičí).

Labradoři jsou rovněž lovečtí psi. Patří do skupiny přinašečů.

Co když nechcete svého psa vést loveckým způsobem

Je pochopitelné, že ne každý majitel psa loveckého plemene chce skládat zkoušky loveckých předpokladů anebo se aktivně zúčastňovat honů na zvěř. I tak by však měl jeho pes být dobře socializována a vychován, měl by dobře chápat lidskou řeč, stejně jako majitel tu jeho. Je také třeba naučit psa vyznat se ve světě lidí a dát mu čas, aby pochopil jisté souvislosti a zákonitosti. Dále by měl být váš pes vnímavý vůči vašim pokynům a povelům a v neposlední řadě je třeba, aby se pro vás stal dobrým společníkem. Vy mu zato na oplátku poskytnete základní životní jistoty, zázemí a postaráte se o plnění jeho potřeb. Stejně jako on vám, tak i vy jemu byste měli oplácet svou láskou a oddaností. Za takových okolností bude váš život s vaším čtyřnohým přítelem harmonický a vašemu psu nebude chybět nic z toho, co by měl za svůj život poznat každý pes.

Foto: Pixabay

About Author

Leave A Reply