Lvíček – nekomplikovaný pes pro každého

0

Nejnápadnějším poznávacím znakem, který dal této psí rase i jméno, je netradiční lví střih jeho srsti. I když byl jednu dobu lvíček označován za nejvzácnější psí plemeno, patří k těm nejoblíbenějším a zdaleka již není tak ohrožený. K jeho znovuzrození přispěla jeho skvělá povaha a schopnost stát se nejen skvělým společníkem, ale i sportovcem a mazlíčkem celé rodiny, včetně dětí.

Z historie plemene

Předkové tohoto plemene pocházejí z jižní Evropy. Konkrétně plemeno Petit chien lion, jak ho v zemi jeho původu nazývají, vzniklo ve Francii, a to v 17. století. Jeho původní i nynější účel zůstal nezměněn, jsou to společníci, kteří se v průměru dožívají 12 – 14 let. Původ lvíčků je podobný jako u všech ostatních bišonků ze středozemní oblasti. Evropy. Ačkoli se nejedná o běžné plemeno psů, není již v současnosti tak vzácné, jako tomu bylo například za 2. světové války.

Pozitiva plemene

Lvíčci jsou čilí, mrštní, podnikaví psi, kteří jsou neustále veselí, nezkazí žádnou legraci a opravdu rádi si hrají. V genech mají doslova až extrémní závislost na svém člověku. Dokážou se přizpůsobit každému prostředí a takřka každé situaci. Na rozdíl od ostatních malých plemen nejsou nikterak ustrašení, bojácní a nervózní. Velmi rádi se mazlí a potřebují úzký fyzický kontakt se svým majitelem.

Negativa plemene

Někdy jsou lvíčci, zvláště samci, dosti tvrdohlaví až arogantní. Snaží se zvítězit v rodině nad všemi ostatními psy, i když jsou třeba větší než oni. Zkrátka se cítí být vůdci smečky. Psi, kteří nebyli včas a dostatečně socializováni, mohou být nedůvěřiví vůči lidem i jiným psům. Často bývají také uštěkaní, bezdůvodně rozzlobení a mohou štěkat a útočit i na lidi, které již dobře znají. O dlouhou zvlněnou srst lvíčků je třeba dobře a pravidelně pečovat.

Petit chien lion

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Francie
Hmotnost: 4 – 8 kg.
Výška: 25 – 33 cm.
Barva: možné jakékoli zbarvení.
Klasifikace podle FCI: společenští psi, sekce bišoni a jim příbuzní.
Postava: oproti jiným bišonům jsou atletičtější s kratším hřbetem a vyššíma nohama, díky tomu mají lehčí energičtější pohyb.
Srst: dlouhá a zvlněná, zejména na uších.
Povaha: vstřícná, nekonfliktní, velmi inteligentní se silnou vazbou na člověka, snadno se učí, nesnáší tvrdost ve výchově a nevšímavost od svého pána.

Pro koho se hodí

Tak trochu v rozporu se vzhledem lvíčků je tvrzení, že jsou to spíše přírodní a sportovní psi, než gaučoví povaleči. Lvíčci jsou vysoce inteligentní psi, ochotně a rádi vždy a za všech okolností potěší svého pána. Dají se snadno vycvičit. Vynikají v agility a poslušnosti. Mohu trénovat flyball, frisbee i dogdancing. Brzká socializace je pro toto plemeno velmi důležitá. Lvíčci potřebují jemné, zábavné, ale zároveň důsledné vedení. Musí s nimi být zacházeno spravedlivě, a to jak při odměnách, tak při trestech. Řádný výcvik je dokáže odradit od zbytečného štěkání a tendence nadbytečně hrabat. Hodí se tedy i k opravdu ambiciózním sportovním kynologům. Vychází dobře i s dětmi. Hodí se i pro chovatele začátečníky.

Zdravotní stav

Dá se říci, že lvíčci jsou celkově zdravé plemeno. Avšak vzhledem k jejich velmi omezenému počtu v období poloviny 20. století došlo později k inbreedingu, a tak některé vrhy dosud trpí na vrozené choroby. Jednou z nich je luxace pately. V tomto případě je obvykle nutný chirurgický zásah. Tento problém se u psů projeví obvykle již v mládí a jeví se jako kulhání či bolest v jedné ze zadních nohou.

Zajímavosti

• Druhá světová válka znamenala pro toto půvabné plemeno téměř vyhynutí. Rok 1960 byl v Guinessově knize rekordů známý neradostným zápisem, že Petit chien lion je nejvzácnějším plemenem světa.
• Francisco Goya byl jedním z prvních umělců, kterým se na svých malbách podařilo plemeno dokonale vystihnout.
• Nestříhaný lvíček vypadá jako miniatura barbeta.
• Stříhání srsti u lvíčků se provádí pouze pro výstavní účely.
• U tohoto plemene se mění barva nosu s barvou srsti konkrétního psa.
• V mrazivém počasí poskytuje jemná srst lvíčků pouze minimální izolaci.
• Milují jízdu autem, děti, zábavu, pohyb a sport.

Foto: Pixabay.com a Shutterstock.com

About Author

Leave A Reply