Možná jste už slyšeli o psech, jako jsou pomeranian, pomsky, morki, cavapoo nebo tea cup jorkšír. Jedná se o miniaturní plemena, která sice kynologická organizace FCI neuznává, ale zájemců z řad chovatelů a majitelů psů mají poměrně hodně. Ti si však často neuvědomují, že nanizmus je vlastně porucha, která má spoustu nezdravých typických znaků.
Líbí se vám pejsek, kterého můžete vzít všude s sebou, protože ho jednoduše strčíte do kabelky, nebo dokonce do kapsy? Pak byste si měli uvědomit, že toužíte v podstatě po chronicky nemocném pejskovi, jehož kvalita života je velmi sporná a navíc vás budou jeho zdraví ohrožující geny stát nemalé výdaje za veterinární ošetření a léčbu, nepočítaje doslova horentní sumu za jeho pořízení.
Trpasličí vzrůst neboli nanismus
Hypofyzární dwarfismus (trpasličí vzrůst) nebo také nanismus je metabolická porucha, která může postihnout klidně i německého vlčáka. Postiženými psy bývají nejmenší štěňata z vrhu. Někteří chovatelé ji podchytí a záměrně upevňují, aby mohli „produkovat“ třeba i formou příbuzenské plemenitby záměrně zmenšované jedince v chovné linii. Nedostatečná činnost hypofýzy je vážná porucha. Má dopad na mnohé důležité orgány v těle psa. Při nedostatku růstového hormonu způsobujícího u dospělých psů kryptorchismus a u fen hárání bez ovulace, jsou tu i další zdravotní problémy jako onemocnění ledvin, alopecie, hyperpigmentace srsti, apatické a zpomalení chování psů. Kromě malé výšky vykazují nanizmem postižení psi velmi výrazný stop, vystouplé oči, neuzavření lebečních švů, kosterní nedostatky, jemné čelisti, podkus, předkus, krátký zašpičatělý čenich atd. K „produkci“ toy nebo také trpasličích plemen častou slouží jako mnohem rychlejší metoda miniaturizace křížení dvou plemen s malým vzrůstem, jako jsou například čivava, jorkšír, pomeranian. Zde navíc hrozí riziko zanesení nových genetických onemocnění.
Genetické onemocnění zvané merle zbarvení
Gen merle zbarvení je přímým příkladem zaneseného nového genetického onemocnění. Přesto, že mnozí lidé považují merle zbarvení u psa za velmi atraktivní, je potřeba na něj nahlížet jako na poruchu. U jezevčíků, pomeranianů, nebo čivav se původně takový gen nevyskytoval. Jako onemocnění genů s sebou přináší negativa. U homozygotních psů (to jsou psi, jejichž genotyp je tvořen v konkrétním znaku jediným typem alel) způsobuje kromě hluchoty také nedostatečný vývoj očí – mikroftalmii nebo hemofilii.
Chondrodysplastická plemena se zkrácenými končetinami
Další skupinou využívanou ke křížení za účelem miniaturizace jsou plemena s vrozeně zkrácenými končetinami. Patří k nim například korgi, jezevčík a baset. Právě takováto plemena mohou být zdrojem dalších zdravotních problému přinesených do genetické výbavy jejich partnerů. Jsou to zejména dysplazie kyčelních kloubů, záněty kloubů nebo výhřezy meziobratlových plotének. Tak vznikají takzvaná designová plemena s názvy jako je například cavapoo – kříženec pudla a King Charles španěla.
Kříženci s nezvyklými jmény
Lidé, kteří si takového psa pořizují, se vlastně za velký finanční obnos přinesou domu křížence, o kterém nikdo přesně netuší, co z něj vyroste. Ať už je to teacup jorkšír, který se vejde do šálku na čaj, nebo je to morkie, což je kříženec maltézáka a jorkšíra či pomsky – kříženec huskyho a pomeraniana. Ve všech případech jsou to psíci, jejichž „chovatelé příliš neřeší ani jejich zdravotní stav, plemenitbu nebo genetiku.
Ještě uvažujete o pořízení toy pejska nebo psa trpasličího vzrůstu, případně některého z takzvaných designových plemen?
Foto: 1x Shutterstock.com 2 x Pixabay.com