Nastal čas šlápnout do pedálů aneb Se psem na kole

0

Možná je to u vás stejné, stačí psovi ukázat kolo a skáče radostí jako pominutý. Ovšem, usedáte-li na kolo po dlouhé době a navíc chcete vzít s sebou psa, neměli byste opomenout na některá užitečná bezpečnostní pravidla.

Na co by se nemělo zapomenout

Budete-li ovládat hlavní pravidla pro vyjíždění na kole, kdy vás bude doprovázet i váš pes, vyhnete se tak zraněním, kolizím a budete tím pádem chránit nejen sami sebe, ale i vašeho psa. Jednak si raději sami bez psa projeďte trasy, které by na společné výlety připadaly v úvahu, zopakujte si se psem všechny potřebné povely, zajistěte sobě i svému psovi láhve na vodu a nezapomínejte při jízdě přizpůsobovat svou rychlost tempu psa.

Obhlídka trasy

Ideální je vyrazit na vyhlídnutou trasu na kole, ale nejprve bez psa. Díky tomu máme možnost prověřit, zda se na trase nenacházejí některé překážky, které by pes nemusel bezpečně zdolat. Nebo jestli na silnici není ještě štěrkový posyp, který by pro psí tlapky znamenal doslova peklo. Zjistíme také, zda nejsou cesty příliš rozmoklé, což by vadilo zase spíše nám, případně jestli místo vyšlapané a vyježděné pěšiny není někde už třeba betonová cesta, na níž by pes mohl táhnout atp.

alaskan-malamut-997446_1920

Na první vyjížďku vyberte lehčí trasu

První cyklovýlet se psem v nové sezóně by měl být veden po nějaké lehčí trase. Ideální jsou k tomu široké lesní cesty. Důležité je také nepřecenit hned na poprvé svoje ani psovy síly. Naplánujte spíše jen menší počet ujetých a uběhnutých kilometrů, aby si váš pes nemyslel, že s ním chcete hned vyhrát maraton. Pes nemusí být ještě ve skvělé formě, třeba přes zimu trochu zlenivěl a nemuselo by se to obejít bez úrazu a vyčerpání na obou stranách.

Prověřte znalost povelů

Nikdy není na škodu i s dobře cvičeným a poslušným psem projít na začátku cyklistické sezóny všechny povely a řádně je zopakovat. Jestli nechodíte se psem na delší procházky, udělejte to a naučte ho přitom povel „Ke kolu!“. Neméně důležité je také to, aby váš pes ovládal povel „Stůj!“. Bez znalosti tohoto povelu se se psem nevydávejte v žádném případě na cesty, kde je automobilový provoz.

Sledujte tempo psa

Po celou dobu cyklovýletu nezapomeňte sledovat psovo tempo. Je bezpodmínečně nutné, abyste ihned zareagovali, jakmile pes začne zaostávat. Musíte zpomalit a své tempo mu přizpůsobit, nebo udělat odpočinkovou pauzu.

Nastartujte psův organismus vhodnými doplňky

Vždy, když zastavíte, nabídněte psovi vodu. I když vy nemáte pocit žízně, neznamená to, že ji nemá váš pes. Pokud nechcete vozit 2 láhve s vodou, naučte psa pít vodu tekoucí přímo z ventilu vaší cykloláhve. Během u kola můžete pomoci vašemu psovi přetvořit tukové izolační zásoby na svalovou hmotu. Některé doplňky stravy tomu mohou napomoci, stejně tak jako například u velkých plemen můžete nasadit preventivní preparáty a kloubní výživu pro podporu chrupavek při zvýšené zátěži.

About Author

Leave A Reply