Naučte psa užitečný povel „Na místo!“

0

Tento velmi užitečný povel, je sice poněkud obtížnější na zvládnutí, ale zato se v mnoha situacích velmi vyplatí. Oceníte jej jak u psů žijících v domě, tak u těch, kteří tráví sice většinu doby na zahradě, ale na ní se setkávají s různými osobami. Čím dříve se tento povel váš pes naučí, tím lépe pro něj i pro vás.

Vždy pamatujte

Někteří aktivnější psi obtěžují například návštěvy, nebo listonoše atd., takže tento povel jim přesně vymezí, kam se mají v takovém případě odebrat. Povel na místo může ale sloužit také jako jistá forma trestu za to, když pes provede něco nevhodného. Při povelu dbejte na správnou intonaci a sílu hlasu. Ten je pro psa dobrým vodítkem a naprosto srozumitelnou pomůckou. Základem úspěchu tohoto povelu, jako i mnoha dalších, je důslednost ze strany majitele psa.

Umístěte pelíšek na vhodné místo

Jaké je vlastně to správné místo, kde by měl mít pes svůj pelíšek, svoje místo? V prvé řadě je nutné uvědomit si, že pes má mít místo, které bude jen a jen jeho. Pelíšek může být z čehokoli. Jakkoli velký a klidně jím můře být i křeslo nebo gauč, pokud je určen jen pro něj. Pelíšek je třeba udržovat v čistotě a v takovém stavu, aby byl pro psa pohodlný a on v něm rád odpočíval. Ideálním místem pro uložení pelíšku pro psa není ani kuchyně nebo průchozí chodba, kterou neustále někdo používá. Pelíšek psa nesmí být v cestě, abychom jej neustále nepřekračovali. Některým psům ovšem nevadí kuchyň, jsou nablízku členům své smečky a to jim vyhovuje, bez ohledu na ruch. Jiní psi dávají přednost předsíni a místu u dveří, aby měli přehled, kdy se co za nimi šustne. Máme-li dítě mladší 15 let, neměli bychom umisťovat pelíšek pro psa ani do dětského pokoje. Pelíšků v bytě či domě může mít pes samozřejmě více než jeden, pokud to velikost prostor dovolí.

Načasování výuky povelu

S výukou povelu můžete začít klidně v tentýž den, kdy si domů přivedete štěně, nebo psa. Začít se dá ale prakticky kdykoli, ovšem čím později začnete, tím déle to může trvat. Důležité ale je, aby si pes v době nácviku už přivykl na své místo, na svůj pelíšek a cítil se v něm pohodlně. Někteří psi jsou naučeni odpočívat dokonce v psí kleci, a mohou se v ní cítit opravdu dobře a bezpečně, na rozdíl od našeho lidského vnímání klece, které je naprosto odlišné. Na pelíšek můžeme zpočátku umisťovat hračky, nebo kosti anebo na něj dokonce přenést spící štěně. Většina psů pochopí velmi rychle, co znamená povel „Na místo!“ Ne vždy ale budou chtít tento povel splnit. Je jim totiž jasné, že odchodem do pelíšku, pokud to sami nechtějí, přijdou obvykle o zábavu nebo o něco zajímavého, co by jim mohlo uniknout.

Na místo!

Na místo!

Nácvik krůček po krůčku

Povel začněte nejlépe oslovením psa, abyste upoutali jeho pozornost. Ovšem postačí klidně i povel „Místo“.
Po vydání povelu vyběhněte k psovu pelíšku, a co nejrychleji na něj uložte odměnu, pamlsek.
Jakmile váš pes doběhne k pelíšku, slovně jej odměňte, pochvalte nebo pohlaďte. Tento postup opakujte nejméně  3 x – 4 x.
Tentokrát položte pamlsek na pelíšek, aniž by to váš pes zpozoroval.
Opět vydejte povel „Místo“ nebo „Besi, na místo!“
K psovu pelíšku však dojděte až po psovi. Cílem je, aby pes pochopil, že po vydání povelu bude na jeho pelíšku čekat odměna.
Jakmile pes povel pochopí, přejděte na další krok. Ovšem doporučujeme ještě co nejdéle setrvat u odměňování pomocí pamlsků.
Dalším krokem je naučit psa na pelíšku po nějakou dobu setrvat. Pes by měl na místě zůstat, dokud mu nedáte povel „Volno“, nebo „Můžeš“. Tento povel bude snazší naučit psa, který již umí takzvané dlouhodobé odložení.
Je důležité, aby pes pochopil, že povel „Místo“ znamená, že se musí vydat na pelíšek za všech okolností, ať chce či ne. A pak tam musí zůstat, dokud nedostane jiný povel.
Mějte zpočátku psa neustále pod vizuální kontrolou a buďte absolutně důslední.
Psovi můžete povolit ležení, sezení nebo stání v pelíšku, nesmí z něj však odcházet.
Cvik si vyžaduje trpělivost na obou stranách. Nácvik začínejte několikavteřinovým, přecházejte na minutový a pokračujte i během několika týdnů klidně nácvikem trvajícím i desítky minut denně.
Pokud se váš pes snaží pelíšek opustit do 3 vteřin, aniž byste použili povel „Volno“, můžete využít i ostřejší formu povelu anebo psa na pelíšku rukou přidržet.
Pokud pes na pelíšku setrvá, nezapomeňte jej odměnit, a to pokaždé. Střídejte dobu odměňování i délku času setrvání psa na pelíšku.
Rozhodně nesmíte psa odměnit za to, že svůj pelíšek opustil, aniž mu byl k tomu dán pokyn. Odměnou je pro něj již samotné „Volno“.
Pamatujte na to, že i váš pes bude zkoušet vás, zda jej pozorně sledujete a možná i párkrát vyzkouší vaši důslednost.
Prodlužujte svou vzdálenost od pelíšku.
Pokud pes opustí pelíšek bez vašeho pokynu, dejte mu svou nespokojenost dostatečně najevo. Razantně ho pošlete zpět na místo.
Pes může pelíšek opouštět svévolně pouze tehdy, pokud na své místo odešel sám dobrovolně.

About Author

Leave A Reply