Nebezpečí pro psy v podobě vařených a pečených kostí

0

Mysleli jste si, že vařené kosti nemohou psům ublížit? Nikdy jste neuvažovali o tom, jaké nebezpečí mohou pro psy představovat vařené a pečené kosti? Pak byste měli přehodnotit svůj názor. Rozhodně není v pořádku, nechávat psy konzumovat tepelně upravené kosti. Existuje celá řada způsobů, jak jim konzumace kostí, které prošly tepelnou úpravou, může způsobit zdravotní obtíže nebo je dokonce ohrozit na životě. Jen syrové kosti představují pro psy tu správnou mentální stimulaci i výborný trénink pro jejich čelisti.

Bez ohledu na velikost jsou kosti nebezpečné

I když jsou kosti pro psa nejen potrava, ale i zábava, je možné podávat jim pouze kosti syrové, jen ty jsou pro psy zdravé a bezpečné. Podáváním vařených kostí zajišťujete svému psovi leda tak brzkou návštěvu u veterináře, následnou operaci anebo dokonce smrt. Vaření a pečení dělá kosti křehké a tříštivé. Snadno se tedy při kousání roztříští a jejich ostré části mohou psovi způsobit i vnitřní krvácení. Navíc vařením z kostí unikají důležité vitamíny a kosti ztrácejí i důležité živiny.

Zdravotní rizika spojená s podáváním vařených kostí psům

Poranění dutiny ústní anebo jazyka. Může být komplikované a velmi krvavé, což vyžaduje hospitalizaci u veterináře.    Zaseknutá kost v dolní čelisti . Velice bolestivé poranění, které opět vyžaduje péči veterináře.
Polámání zubů. Následuje nákladná stomatologická péče.
Kost zaseknutá v jícnu. Pes se jí bude pokoušet dostat ven zvracením, což opět vyžaduje návštěvu veterináře, pokud se mu to nepovede.
Kost v dýchacích cestách. Jestliže váš pes vdechne malý kousek kosti, je pravděpodobná zástava dýchání. Jedná se o krizovou situaci vyžadující okamžitý zásah veterinárního lékaře.
Kost uvízlá v žaludku. Kost nemusí projít z žaludku do střev, kde pak záleží na velikosti dané kosti, podle které se zvažuje další krok veterináře, jeli nutné uspat a operovat psa, nebo stačí šetrnější endoskopie, při které používá veterinář tubus a kameru.
Kost uvízlá ve střevech. Jediným řešením této situace je operace.
Zácpa způsobená množstvím úlomků kostí. Kostní úlomky jsou velmi ostré. Psovi v břiše způsobují silné bolesti. Tato situace vyžaduje návštěvu lékaře. Vysoký obsah vápníků, který se nachází v kostech, může způsobit zácpu.

  Závažné krvácení z konečníku.  Velmi nebezpečné, vyžaduje návštěvu veterináře.
Zánět pobřišnice neboli peritonitida. Z kousků kostí vzniká bakteriální infekce, ta následně vytváří praskliny ve stěnách žaludku a střev. Pro psa Je to pro psa velmi bolestivá záležitost. Akutní návštěva lékaře je nezbytná.

 

Pro každého psa je žvýkání kostí silná mentální stimulace

Jen syrové kosti jsou zdravé a bezpečné

Správné a zdravé jedlé kosti pro psa jsou duté, měkké, ohebné a neobsahují dřeň. Dají se také snadno drtit. Takové kosti jsou: kuřecí křidélka, nebo také kuřecí či krůtí krky.
Žvýkací kosti jsou velké kosti plné dřeně. Ty ale nedodávají psům důležitou výživu. Jsou vhodné jen pro žvýkání a hryzání, nikoliv ale pro kousání a polykání. Poskytují psům duševní uklidnění, fungují jako mentální stimulace a jsou skvělé pro dentální hygienu každého psa. K takovým kostem se řadí kosti hovězí a bizoní, jsou to stehenní či kyčelní kosti.
Pokud pes hryže syrové žvýkací kosti, hlavně masité a měkké tkáně chrupavek, působí takové kosti na jeho zuby jako zubní kartáček. Hryzání těchto kostí pomáhá s odstraněním zubního kamene a rovněž snižuje riziko vzniku onemocnění dásní.

Bezpečné krmení žvýkacími kostmi

Zdravotní rizika vařených kostí se v některých případech týkají i žvýkacích kostí. Níže jsou tedy uvedeny pokyny doporučené pro krmení těmito kostmi. V prvé řadě se tyto kosti nevaří, nedusí, nepečou a psům se podávají syrové!
• Dohlížejte na svého psa při hryzání kosti, jen tak můžete okamžitě reagovat, kdyby se váš pes začal dusit, nebo pokud si všimnete krve okolo tlamy nebo na kosti.
• Nedovolte, aby velké kosti pes rozkousal na malé a pak sežral.
• Nedávejte je psovi, který podstoupil jakákoli stomatologický zákrok.
• Nedávejte velké kosti psům, kteří mají predispozice k pankreatiditě. Syrová kostní dřeň je velmi bohatá na tuky a může způsobit jak průjem, tak vypuknutí pankreatitidy. Místo toho je dobré krmit psa kostmi s nízkým obsahem tuku. Takovou kost pořídíte zmražením kosti čerstvé, z níž pak odeberete určité množství kostní dřeně, a tím snížíte obsah tuku.
• Nedávejte velkou kost psovi, který se jí pokusí spolknout celou, nebo jí překousne na půl a spolyká jí ve velkých kusech.
• Doporučuje se dávat psovi kost až poté, co je nakrmen. Hladoví psi mají hlad a s tím souvisí i pokušení spolykat kost celou, nebo jí roztříštit na kousky a pak sníst. Tím se zvyšuje riziko obstrukce v trávicím traktu.
• Na syrové kosti musí být pes postupně naučen. Není možné mu nabídnout kosti a divit se, že má pes zácpu anebo jiné zdravotní problémy.

About Author

Leave A Reply