Víte, jak byste správně měli postupovat, pokud se stanete svědky týrání psů nebo dalších zvířat, například koček? Možná jste nikdy takovou situaci nezažili, ale to ještě neznamená, že se týrání zvířat neděje. Existuje mezi námi bohužel celá řada lidí, kteří si na zvířatech kompenzují svůj vztek, týrají je anebo je dokonce baví němým tvorům ubližovat. S tím však nebude konce, dokud se my ostatní nerozhodneme o tom mluvit a takové týrání nahlásit na patřičná místa.
Zvíře už není věc
Bohužel se neustále i v dnešní době setkáváme se psy, kteří po celý svůj život neopustí kotec, nebo s takovými, kterým jsou kupírováním upravovány uši, případně se štěňaty, jimž je ponechán obojek na krku tak dlouho utažený, až jim zaroste do kůže. A to jsou jen některé případy týrání zvířat, na které chceme poukázat. Přesto, že nový občanský zákoník změnil posuzování zvířat a s jeho vstupem v platnost v roce 2014 se na zvířata již nepohlíží jako na věc, stále jsou zvířata týrána a často dlouhodobě. Částečně se tomu tak děje kvůli naší lhostejnosti. Ať už proto, že nevíme komu nebo kam týrání zvířete nahlásit, nebo proto, že zkrátka jen projdeme kolem a danou situaci nehodláme nijak řešit. Ať už je tomu tak, či onak, výsledek je pro týrané zvíře stejný, je týráno dál, přesto, že jsme tomu mohli právě my zabránit. Konečně máme my milovníci zvířat oporu v zákoně a můžeme proti týrání zvířat zakročit! Tak proč to neděláme?!
Obracet se na místní útulky nemá smysl
Pokud už máme s tímto problém nějaké zkušenosti, obvykle si myslíme, že stačí nahlásit týrání na některý z útulků poblíž anebo na nějakou organizaci, která se zabývá ochranou zvířat, a ta to bude řešit. Jenže chyba lávky. Tyto organizace samy o sobě také nic nezmohou. I ony se musí obrátit buďto na místní úřad, na policii anebo na veterinární správu. Nejvhodnější tedy je, když tam my půjdeme rovnou.
Jaký je správný postup
Policii nebo úřadu je třeba podat co nejpřesnější údaje o týrání. Měli byste si tedy zapsat kontaktní údaje majitele týraného zvířete a zaznamenat ideálně na mobilu na video, nebo na fotoaparát, jakým způsobem je zvíře týráno. U konkrétních případů si zapište i datum a hodinu, kdy k záležitosti s týráním došlo. Poté vše nahlaste.
Co všechno je týrání
Za týrání je považováno jak chování v nevyhovujících podmínkách, případem jsou klasické množírny psů, tak ponechání zvířete bez jídla a vody k pití. K týrání se pochopitelně v případě množíren přidružuje i nucení fen nebo koček k několika porodům ročně, až do vysílení. Za týrání jsou považovány i některé chirurgické zákroky prováděné kvůli změně vzhledu zvířete, například kupírování ocásků a uší, nebo úprava hlasivek psů tak, aby neštěkali. U nás je nezákonné také odstraňování drápků kočkám, což se například v USA běžně provádí.
Nebuďme tedy lhostejní k osudu živých tvorů, našich společníků a průvodců životem a nenechejme týrání zvířat bez povšimnutí, ať už se děje kdekoli a jakýmkoli způsobem!