Nežádoucí chování u koček aneb Ne všechno je problém

0

Ať už máte doma Peršanku, Bengálku nebo Britku, může se stát, že vás u ní překvapí nezvyklé nebo přímo nežádoucí chování. Ne za vším se však skrývá neposlušnost. Některá plemena mají zkrátka svá specifika i v chování. A vzhled není rozhodně to jediné, v čem se různá kočičí plemena odlišují. Vždy, když si vybíráme kočku, měli bychom tedy dbát i na jejich odlišné povahové vlastnosti.

Naučte se kočičímu jazyku

Vy a vaše kočka se budete společně cítit dobře, pokud se budete umět orientovat v jejích zálibách a budete hlavně znát vlastnosti plemene, které chováte. Mnohým problémům se dá předejít správným chovem, a to s dostatečným předstihem. Aby se vaše slova určená vaší kočce takzvaně neztratila v překladu do kočičího jazyka, je třeba zvládnout některá základní pravidla vzájemné komunikace.

Kočku nevychováte tak jako psa

Každé kočičí plemeno je jiné

Každé kočičí plemeno je jiné

I když kočku nemůžete vychovávat jako psa, protože na vaše povely vstaň, sedni, pac a lehni nejspíš nezareaguje, můžete ji naučit reagovat správně alespoň na slovní zákaz NE.
Buďte důslední. Nestačí jednou zakázat a přitom doufat, že příště už tu nezbednost kočka neprovede znovu. Musíte být důslední, a to, co jste jí zakázali včera, jí nemůžete dnes povolit.
Kočky svým šestým smyslem rozpoznají vaši náladu, nebo její změnu ještě mnohem dříve, než si ji vy sami připustíte. Svou náladu na ni můžete přenést, aniž byste chtěli, a způsobíte tím minimálně to, že vaše kočka zneklidní a znejistí.
Použijte výchovnou strategii a svou kočku za vhodné a správné chování odměňte a naopak za nevhodné chování ji přiměřeně potrestejte, například ignorováním. Takto můžete velmi dobře chování kočky ovlivnit žádoucím směrem.
Respektujte zóny kočičího prostředí. Místem ke spaní a odpočinku je klidová zóna, zónou ke hře může být například škrabací strom. Místo ke krmení vždy udržujte v čistotě a místo určené pro kočičí záchod neplánujte nikdy v rušném prostoru.
Vždy myslete na to, co kočky potřebují. Neobejdou se bez potravy a tekutin, bez kočičího záchodu, ani bez vaší péče, bez her a velmi důležité jsou pro ně i sociální kontakty.
Respektujte vy i vaše návštěvy věk kočky. Se zvyšujícím se věkem se zhoršují různé tělesné funkce koček a stárnoucí kočky budou potřebovat nejen méně kalorií, ale i více klidu.
Pryč s nudou. Tak jak je tomu u malých dětí i psů, je tomu i u koček – kdo se nudí, obvykle zlobí. Zabavte tedy svou kočku zajímavou hrou a narušte tak příjemným způsobem její každodenní stereotyp.
Výcvik pomocí klikru. Využijte klasicky podmíněného chování a začněte trénink kočky pomocí klikru. Nacvičte nejprve přivolání. V případě úspěchu můžete s výcvikem pokračovat.
Vaše kočka se bude cítit osamělá, pokud ji budete nechávat celé dny o samotě. Hrát si sama asi dlouho nevydrží. Mějte to na paměti, a pokud jste v práci denně příliš dlouho, kočku si raději nepořizujte.

 

Nežádoucí chování u koček

Nežádoucí chování u koček

Naučte se porozumět řeči kočičího těla

Jedním z nejdůležitějších komunikačních kanálů mezi člověkem a kočkou je řeč kočičího těla. Kočky jsou jemnocitná zvířata a spousta jejich majitelů vycítí, co jim chce jejich micka sdělit, aniž by to někde museli předem studovat. Kočka svou mimikou může vyjadřovat pohodu, ale i napětí, umí dát najevo přátelství i lásku, a krčením v koutě také strach. Vysoko postavený ocas kočky, která se k vám přibližuje, zase znamená výzvu. Je na vás abyste poznali, či vycítili, zda si jde pro pohlazení anebo pro pamlsek. Rychlá změna signálů těla, kterou kočky tak skvěle umí, vede často k mylnému dojmu, že kočky jsou falešné a nevypočitatelné.

About Author

Leave A Reply