Novofundlandský pes – vodní záchranář bez konkurence

1

Bije-li vaše srdce pro velké černé psy a máte ještě další zálibu – vodu, pak je pro vás jedinou možnou volbou novofundlandský pes. Tento něžný psí obr je prostě roztomilý huňáč, který miluje svou lidskou smečku stejně tak jako ryby a vodu. Z řad psů této rasy se rekrutují ti nejlepší vodní záchranáři všech dob.

Z historie plemene

Bohužel původ tohoto plemene je neustále předmětem sporů a spekulací. Zastánci první teorie tvrdí, že novofundlanďané pocházejí z prastaré rasy – z tibetského mastifa a druhá skupina obhajuje teorii, že jsou tito psi potomky velkých pracovních psů zvaných medvědí psi, které přivezli na severoamerický kontinent Vikingové. Ať už je to tak či onak, můžeme být jen a jen rádi, že toto povahově i vzhledově nádherné plemeno se dostalo až k nám a rozšířilo řady našich čtyřnohých přátel a domácích mazlíčků. První písemná zmínka, která byla o novofundlanském psu zaznamenána pochází ze 17. století. Pes je v ní zmíněn jako obchodní komodita, se kterou obchodovali obyvatelé Severní Ameriky. Toto plemeno bylo pojmenováno novofundlandským psem v roce 1775. Tehdy George Cartwright nazval svého psa po ostrově, kde toto plemeno vzniklo. V roce 1780 málem tito psi vymřeli, neboť vláda vydala nařízení, že v jedné rodině či domácnosti může být pouze jeden novofundlanďan. Toto nařízení bylo pouhým neúspěšným pokusem o propagaci chovu ovcí. V kanadské provincii New Foundland bývali novofundlanďané součástí posádky každé rybářské lodi. Vzhledem ke své velké kapacitě plic to byli skvělí plavci schopní překonat ve vodě obrovské vzdálenosti a zachránit z mořských vln a silných proudů nejednoho rybáře. Ale dokázali také v moři natahovat rybářské sítě určené k lovu ryb a pak je zase plné dovléci zpět. Čest záchranářům s huňatou srstí a velkým srdcem udělal v Jižním Walesu v roce 1937 pes jménem Swansea Jack, který zachránil ve stejnojmenné obci 27 tonoucích lidí. Na jeho počest a památku zde byla odhalena pamětní deska.

Pozitiva plemene

Jedná se o plemeno, které velmi miluje děti a chová se k nim ochranitelsky, stejně tak jako k dospělým členům své rodiny. Roztomilé a milé povaze se silným ochranářstvím vděčí pravděpodobně novofundlanďané za svou oblíbenost. Ale velkou roli v tom jistě sehrál i zajímavý vzhled, dlouhá srst a hnědé oči, které umí mluvit. Jsou to neobyčejně tolerantní a velmi trpěliví psi. Oddaný pes se silně vyvinutým záchranářským instinktem, navíc skvělý společník vznešené ho vzhledu. Je doslova demonstrací síly a aktivity.

Mírumilovný huňáč

Negativa plemene

Novofundlanďáci milují děti a jsou k jejich chování, byť by bylo neobratné a rozjívené, velmi tolerantní. Vždy je ale třeba na hru dětí se psy dohlížet, neboť psi si nejsou vědomi své mohutnosti a mohlo by se stát, že děti při hře povalí. Také dosti slintají. Pozor na možný vývin obezity u těchto psů. Je to bohužel velmi rozšířený nešvar u všech současných psů velkých plemen. Nadváha enormně zatěžuje nejen klouby psa, ale i jeho srdce a další životně důležité orgány, což může vést až k předčasné smrti.

Popis plemene – typické znaky

Země původu: Kanada
Hmotnost: psi 64 – 70 kg, feny 50 – 55 kg.
Výška: psi 71 cm, feny 66 cm.
Barva: nejčastěji černá, matně uhlově černá s nádechem do bronzova, přípustné jsou bílé skvrny na hrudi špičce ocasu a na tlapkách, může být i hnědý nebo černobílý.
Klasifikace podle FCI: pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi.
Srst: tvrdá, rovná, dlouhá hrubá a mastná srst s velmi hustou podsadou. Uzpůsobená tomu, aby zabránila pronikání vody.
Postava: velká, silná se svalnatými slabinami a pevným rovným hřbetem.
Povaha: milá, něžná a jemná, laskavá, tolerantní a trpělivá, ochranitelská.

Pro koho se hodí

Pes tohoto plemene se hodí ke každému, kdo má dostatek prostoru, lásky a tolerance k velkému psímu kamarádovi, který občas ohodí stěny svými slinami a za kterým bude majitel ochoten denně uklízet pěknou hromádku chlupů. Hodí se k tomu, kdo nebude litovat svého volného času, kdy rozčesával krásnou srst svému novofundlanďanovi, aby nelínal, kdo bude ochoten věnovat čas a energii svému psu na svižných procházkách a také k tomu, kdo může vyčlenit značnou částku ze svého rozpočtu, aby nakrmil toto velké psí tělo s něžnou duší. Za to všechno na oplátku získá věrného, spolehlivého a láskyplného čtyřnohého společníka a přítele pro život.

Rodinní ochranitelé

Zdravotní stav

Jako většina velkých plemen, trpí i novofundlanďané na dysplazii kyčelního kloubu. Bohužel i mírná dysplazie kyčlí může vést u psa k bolestivé artritidě. Je tedy důležité, aby hlavně u dospívajících psů nebyla přehnaná zátěž kloubů přemrštěné požadavky na množství jejich pohybu. Další zdravotní problém, se kterým se setkávají je zúžení (stenóza) aorty. Tento zdravotní problém způsobuje omezení průtoku krve chlopní. Výjimkou u tohoto plemene není ani torze žaludku, nebo kožní problémy.

Zajímavosti

Novofundlandští psi mají velké tlapy opatřené plovacími blánami. Jejich srst je promaštěná, což nedovoluje proniknutí vody až k podsadě, která je také velmi hustá. Pro psy, kteří jsou proslulí jako neohrožení zachránci tonoucích, je to prostě nezbytnost. Stejně jako délka jejich srsti, která se při plavání vznáší na hladině, a tak se jí tonoucí může snadno chytit. Srst novofundlandských psů může schnout až 24 hodin.
Nejen krásná tvář, ale i skvělá povaha a mírná duše se stala inspirací pro Lorda Byrona a mnohé jiné básníky pro napsání výjimečných veršů. Lord Byron byl osobně vlastníkem novofundlandského psa, který mu byl věrným společníkem, ale hlavně přítelem.

Foto: Shutterstock.com

About Author

1 komentář

  1. Pingback: Novofundlandský pes se záchranářskými sklony | Scribbler.cz

Leave A Reply