O psa pečujte a zároveň vychovávejte

0

Když se rozhodnete pořídit si štěňátko nebo staršího pejska, máte prakticky dvě možnosti – koupit nebo převzít štěňátko od chovatele, z chovné stanice, od majitele nebo zajdete do psího útulku, kde zachráníte toho nejkrásnějšího mazlíka a dáte mu nový, snad lepší domov. Přesto, že pro něho máte připraveno vše potřebné, otevřenou náruč a spoustu lásky, k péči o něho připojte také vhodnou výchovu, výcvik a učení.

Psí škola

Štěňátko prozáří život nových majitelů a rozveselí celou rodinu i okolí. Jenomže málokdo tuší, že zhruba v půl roce věk psa odpovídá 6 – 7 letům v životě člověka, a měl by se začít učit. Výchovně vzdělávací cíle v první třídě základní školy prvňáčkům dávají pěkně zabrat, u štěňátek je to podobné. Dispozice k učení sice mají, ale jsou stejně jako prvňáčkové hraví, roztěkaní, nepozorní, dokonce sem tam i vrčí, štěkají, koušou a škrábou. V psí škole je výchova také na prvním místě, když k ní připojíme předměty, jako je vedení k čistotnosti, přivyknutí obojku a chůzi na vodítku, už toho bude mít mladý pejsek až nad hlavu! Postupně ho však zvykáme všemu novému, klidně, s pozitivním přístupem a důslednou kontrolou. Na pomoc si můžeme vzít jako odměnu malý pamlsek, vše bude potom snadnější a pejsek bude motivován.

Psí dospívání

Je všeobecně známo, že větší plemena dospívají později a jejich adolescence je delší. K dozrávání pohlavních žláz dochází u některých menších plemen již od sedmého měsíce, čímž se jim psí pubertální věk poměrně krátí. Většina těžkých psů však dozraje až kolem druhého roku života. Jak poznáme tuto změnu? V psí pubertě fenka začne poprvé hárat a pejsek při značkování zvedá nožičku, skoro jako dospělý pes. Zároveň začnou trvalé zuby vytlačovat mléčný chrup a dochází tak k jejich výměně. U někoho zcela přirozeně, u jiného s potížemi a veterinární pomocí. Doba trvání přezubování je však zcela individuální a pohybuje se od 14 dnů do 2 měsíců. Zpozoruje-li chovatel, že jeho pejsek olizuje omítku, pak má zřejmě málo vápníku a je třeba mu ho dodat v pestré stravě.

Změny v chování

Pokud jsou v období psího dospívání zaznamenány jakékoli znaky neposlušnosti, snahy o dominantnost, náladovost a nevyzpytatelnost, nemělo by dojít ke změnám a polevujícím okolnostem ve výchově psa, neboť toto období je zpravidla přechodné. Vše se postupně vrací do starých kolejích a v započatém výcviku není vhodné polevovat. Na konci období vás překvapí sebejistý a vnímavý jedinec, který si všechno moc dobře pamatuje a pro kterého autorita by neměla být problémem.

Zajímavé rozdíly

Při výchově psů a jejich projevech je možné zpozorovat zajímavé reakce, proměny, signály. Kupodivu například dozrávání pejsků je mnohem delší, než tomu bývá u fen. Fenka po prvním vrhu je považována za již dospělou, pes v zásadě dospěje až na konci druhého roku, což lze poznat podle významných změn. Je vyrovnaný, vážný, klidnější, jednoduše je jiný než byl dříve. Vyrůstá z něho ochránce a má potřebu bránit, což vyplývá z jeho dávného postavení ve vlčí smečce, kdy se takto dospělý a vyspělý jedinec stával jejím vůdcem.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply