Ocicat – kočka s podobou ocelota, se kterým nemá nic společného

0

Svůj nezkrotný vzhled získal ocicat čirou náhodou. Ve skutečnosti je tato hravá šelma pořádný mazel a žádné divoké předky v pokrevní linii nemá.

 

Co do vzhledu má ocicat (anglicky “osiket”) mnohé společné s ocelotem, po kterém získal své pojmenování. Někdo v něm ovšem vidí spíše egyptskou mau nebo savanskou kočku. Jedno je ale jisté – ve své přízni nemá ocicat ani jednoho z nich.

Podobu ocicata vykouzlila příroda

Americká chovatelka jednoho dne roku 1964 zatoužila po siamské kočce s habešskými rysy. Výsledkem sekundárního křížení těchto dvou plemen bylo velké kotě slonovinové barvy se zlatými tečkami. Jednalo se o prvního ocicata, kterému brzy přibyli sourozenci z dalšího vrhu. Po několika letech bylo plemeno „stabilizováno“ přidáním stříbrné mramorové americké krátkosrsté kočky do genofondu.

V současné době je plemeno uznáváno všemi velkými chovatelskými organizacemi. Chov plemene oficiálně probíhá i v České republice.

Ocicat

Majestátní ocicat (zdroj: http://www.catconcerns.com/)

Jak vypadá

Na svém atletickém těle nese ocicat výraznou kresbu. Srst může nabývat mnoha barevných variet od černé tečkované, přes modrou tečkovanou, čokoládovou tečkovanou, lila tečkovanou, skořicovou tečkovanou až po plavou tečkovanou.

Jedná se o kočky krátkosrsté se zářivýma očima mandlového tvaru. Jedinci tohoto plemene dorůstají váhy mezi 3 až 7 kg.

Jaký je ocicat

velmi příjemnou a mazlivou povahu. Je aktivní, temperamentní, ale ne divoký ani nezvladatelný. Jako správná kočka má ocicat „svůj názor“, který dává najevo.

Jedná se o společenskou kočku, která dobře vychází s jinými kočičími plemeny. Nezalekne se ani psa. Ti dva si spolu naopak dobře porozumí a možná se i v dobrém rozpoložení hravě „poperou“.

Učenlivý všeználek

Jedná se o inteligentní kočky, které se rády učí novým dovednostem. Bez problému si tak přivyknou k chůzi na vodítku nebo k aportování. Zkusit je můžete cvičit i na jednoduché příkazy. Toto učenlivé plemeno je nicméně poněkud svéhlavé – psí poslušnost tak od něj nečekejte.

Ocicat

Ocicat může být různě zabarvený (zdroj: http://metaphoricalplatypus.com/)

Býváte pryč z bytu? Pozor až se vrátíte

Ocicat potřebuje společnost a pozornost. Pokud ji nemá, může se chovat krapet destruktivně. Víte-li, že na celý den zmizíte do práce a domácnost necháte prázdnou (jen s ocicatem), můžete být překvapeni, v jakém stavu ji najdete. Raději proto pořiďte své domácí kočkovité šelmě parťáka – buď druhého ocicata, jinou kočku nebo psa.

Jak vybavit domácnost

Ocicaté jsou velmi aktivní. Ke spokojenému životu potřebují pohyb. Domů si proto pořiďte sadu škrabadel nebo kočičí strom. Nezapomeňte ani na všemožné hračky, stimulující kočičí pozornost.

Ideální prostředí pro ocicata je dům s větší zahradou, na kterou by měl výběh. Vlastníte-li takový, ujistěte se, že je pozemek dostatečně oplocený. Pohyb je těmto kočkám vlastní a tak by mohly lehce uprchnout.

Pakliže chcete kočku do bytu, choďte s ní na procházky. Ocicat si dobře zvyká na vodítko a nepohrdne pomalou procházkou ani během.

Péče o kočku

Jedinci tohoto plemene nejsou na péči nijak nároční, potřebují jen občas vyčesat.

Pozitiva plemene

  • výrazný divoký vzhled
  • přátelskost
  • přítulnost
  • hravost
  • nenáročná péče

Negativa plemene

  • velmi aktivní plemeno, potřebuje zabavit
  • vyžaduje venkovní pohyb (buď po zahradě nebo alespoň na vodítku)
  • špatně snáší samotu, potřebuje zvířecího parťáka nebo přítomnost člověka

Jaké znaky by tělo ocicata nemělo nést?

Ocicat by nikdy neměl mít modré oči, bílé skvrny ani bílé odznaky. Za chybné považují chovatelské organizace také zavalitou skladbu těla, těžkopádný pohyb, nepříliš kontrastní nebo rozmazanou kresbu a skvrny v podobě pruhů.

 

Zdroj náhledového obrázku: http://purrfectcatbreeds.com/

About Author

Leave A Reply