Světové památníky na počest psům

0

Ruský fyziolog Ivan Petrovič Pavlov nechal postavit památník psovi jako příteli vědce, psovi, který prokázal velkou službu lidskému pokroku, protože pes je již dlouhou dobu využíván za účelem vědeckým. Vědci pozorují jeho chování, reakce na vnější podněty a jejich závěry jsou mnohdy přínosem lidstvu. Ivan Petrovič Pavlov sám vypracoval projekt památníku a dohlédl na jeho realizaci.

Na počest těchto úžasných žvířat byly postaveny i další památníky v metropolích celého světa. Některým z nich se budeme věnovat níže.

Paříž, Francie

Na psím hrbitově v Paříži stojí pomník bernardýnovi jménem Barry, který zachraňoval lidí ze sněhových závějů v Alpách. Barry zachránil celkem 41 lidí a stal se tak hrdinou.

Edinburgh, Skotsko

Ve skotském městě Edinburgh se nachází pomník psovi, který prožil dlouhých 8 let na hrobu svého zesnulého pána. Pes opouštěl hrob pouze na 2 až 3 hodiny denně, když odcházel pro jídlo k jedné hodné paní, která ho celou tu dobu krmila.

Nome, Aljaška

Ve městě Nome na Aljašce, kde žijí převážně Inuité, byl postaven pomník vůdci spřežení – severnímu psovi jménem Balto. Když na Aljašce propukla epidemie záškrtu, jejíž nebezpečí nabývalo velkých rozměrů a život mnoha obyvatel visel takřka na vlásku, pět dní a pět nocí putovalo psí spřežení s vůdcem Baltem v mrazu a v bouři, aby dodalo záchranné léky, což se i povedlo. Druhý pomník Baltovi je postaven v americkém New Yorku.

Osaka, Japonsko

Další památník odvážným tažným psům je postaven ve třetím největším městě Japonska – Osaka. Památník má připomínat událost, kdy vědecká expedice byla nucena ponechat psí spřežení v trvdých podmínkách Arktiky.

Tokio, Japonsko

V Japonsku ještě chvíli zůstaneme a připomeneme si sochu psa japonského plemene Akita Inu, která se nachází na jednom z vlakových nádraží města Tokio. Dojemný příběh psa jménem Hachiko je odrazem věrnosti psa svému pánovi. Hachiko až do své smrti každý den oddaně čekal na nádraží na svého zesnulého pána.

Moskva, Rusko

Je při nejmenším podivuhodné a zarážející, že velmi dlouhou dobu potulný kříženec oficiálně jménem Lajka i přes nedobrovolně položený život ve jménu lidského pokroku neměl žádný významný památník. Lajka byla vyobrazena na poštovních známkách, pohlednicích nebo i na krabičkách sovětských cigaret. Později byla na její počest vyrobena socha a pamětní deska v městečku, kde se kosmonauti připravují na výkon svého povolání. Až teprve před několika lety byl na půdě moskevského Ústavu vojenského lékařství zřízen pomník vzdávající čest Lajce.

About Author

Redakce Infopes

Jsme skupinka nadšenců, která pro Vás píše a shání informace ze světa domácích mazlíčků. Sdílíme informace nejen o psech, ale i o dalších zvířátkách, které s námi žijí a dělají nám radost.

Leave A Reply