Péče a výchova slepého psa jsou výzvou pro chovatele

0

I když jsou psi jakkoli hendikepovaní, naši lásku si zaslouží stejně, jako kterýkoli zdravý domácí mazlíček. Nikdy nejsou příliš staří, či příliš nemocní na to, abychom je nemohli milovat. Vždyť i oni nás milují se všemi našimi chybami a nedostatky!

I slepý pes může mít plnohodnotný život

Materiálů, které by pojednávaly o soužití osob se slepými psy, o jejich výchově, výcviku a speciálním tréninku, není právě mnoho. Tyto vzdělávací nástroje jsou však nezbytně nutné, aby pomáhaly majitelům a pečovatelům o psy s hendikepem překonávat jejich celoživotní nevýhody, které mají oproti zdravým psům a aby je zvládaly obě strany bez zbytečného stresu a s minimálním rizikem případných nehod a úrazů. Díky osvědčeným metodám, nejrůznějším pomůckám a soustavě technik vytvořených speciálně pro slepé psy pro ně svítá naděje na plnohodnotný život, který je často celoživotně ve tmě.

Narodil se slepý anebo slepota přišla později

V případě slepoty u psů rozhoduje také to, jak který pes oslepl, zda byl ještě štěnětem, nebo už byl dospělým psem, kterého slepota zastihla například až ve stáří v důsledku zákalu apod. Každý pes je osobnost, každý se chová odlišně a každý také na slepotu reaguje jinak. Existuje hned několik faktorů, které ho mohou ovlivnit hned na počátku slepoty. Rozhodující může být i to, zda oslepnutí přišlo náhle anebo byl nástup postupný a pes tak měl částečně možnost se na slepotu připravit. Přijde-li u psa slepota v mládí a při zachování schopností učit se čemukoli novému, je dobré, že se může ještě naučit mnoha novým dovednostem. Nespornou výhodou je také to, zda byl pes zvyklý s vámi předtím trénovat či jinak pracovat. Někteří psi se dokážou se slepotou vyrovnat natolik, že ani jejich majitelé nemohou přesně určit dobu, kdy u nich k oslepnutí došlo.

I hendikepovaní psi si zaslouží naši lásku

I hendikepovaní psi si zaslouží naši lásku

I další psi a členové rodiny mohou pomoci

Záleží i na ostatních psech v domácnosti a jejich vzájemném postavení ve smečce. Zásadní vliv na chování slepého psa mohou mít osobnostní a zdravotní charakteristiky dalších psů společně s jejich věkem. Velký vliv na to, jak bude váš pes reagovat na svou slepotu má také jeho postavení ve smečce, zda se jedná o psa dominantního, nebo naopak psa podřizujícího se, nebo dokonce psa ustrašeného. A snad největší a nejdůležitější je vůle a odhodlání rodiny se zrakově postiženým pejskem pracovat, a pokud to jde, učit ho novým věcem, pomáhat mu s orientací v neznámém prostředí, zaměřit se na jiný způsob práce a tréninku takového pejska.

Zrak až na třetím místě

Je třeba si uvědomit, že psi žijí přítomností, a pokud váš pes oslepl až v seniorském věku a navíc se k tomu přidaly i další zdravotní problémy, může se výrazně změnit jeho chování. Může se chovat agresivně, ale také letargicky, může propadat depresím anebo se na vás stát naprosto závislým. Na druhou stranu ale slepota vašeho psa můře být daleko větším problémem pro vás jako pro majitele, než pro psa samotného. Zrak je totiž pro psy, co se týče smyslů, až na třetím místě za čichem a sluchem. Stále s ním můžete pracovat dobře na základě výcviku s klikrem, můžete mu ulevovat od stresu příjemnou masáží, motivovat ho svým pozitivním tónem hlasu, upravit domácnost tak, aby si v ní nemohl ublížit například o ostré rohy, nebo na zahradě tomu přizpůsobit vše potřebné. Můžete mu pomoci rozlišit poznávání povrchů doma díky kobercům, na zahradě díky písku, štěrku nebo mulčovací kůře. Na svého slepého psa zprvu neustále mluvte a později s ním vždy hlasově a dotekově více komunikujte než se psem bez postižení. Mluvte na něj vždy dříve, než se ho budete chtít dotknout. Připravte mu příjemný pelíšek na bezpečném místě a v jeho blízkosti nechejte hrát na slabo hudbu, nebo rádio. Ze začátku je třeba několikrát za den s pejskem projít domácnost a zahradu a mít ho přitom na krátkém vodítku a upozorňovat ho na riziková místa. Krmení a vodu nechávejte stále na stejném místě. K rozlišení jednotlivých místností můžete použít v přiměřené míře i vůně, které psa nebudou příliš dráždit, ale napomohou mu v rozlišování. Bude třeba natrénovat s ním některé novů povely, jako třeba: Stůj!, Pozor!, Dolů!, Vlevo!, Vpravo! Pořizujte mu na hraní hračky ozvučené například rolničkou. Máte-li v domácnosti kočku, nebo dalšího psa, také mu dejte rolničku na krk, aby váš slepý pejsek věděl o tom, kde se jeho kamarád pohybuje. A hlavně se mu starejte o zábavu a nenechávejte svého hendikepovaného psího společníka příliš zahálet. Mnohdy slepí psi dokážou mnohem víc než psi vidící.

Slepý pes dokáže často mnohem víc, než si myslíme

Slepý pes dokáže často mnohem víc, než si myslíme

Zdánlivé maličkosti navracejí ztracenou sebedůvěru

Pomocí všech těchto zdánlivých drobností mu napomůžete k navrácení ztracené sebedůvěry a získání pevné půdy pod nohama. Rozhodně neudělejte svého psa závislým na svém pánovi. Počítejte s jeho pomalejší reakcí a dejte mu čas na to, aby se soustředil. Máte-li malé děti, poučte i je, jak se mají správně k nevidomému psovi chovat. Pokud by u vašeho psa přetrvávaly psychické problémy v důsledku slepoty, neváhejte navštívit veterinárního lékaře, který vám pro něj předepíše psychofarmaka a doporučí vhodnou psychoterapii.

Náš tip

V zahraničí běžně funguje jako pomůcka pro nevidomé psy veterináři doporučovaná sada samolepek opatřených speciální pachovou stopou, která umožní odlišit samolepkami označené místo od všech ostatních míst v domácnosti a pomůže tak slepému psu snáze se orientovat v daném prostředí. Pomáhá tak nevidomým psům znovu získat sebedůvěru a rozvinout jejich mentální mapy okolí. Tyto samolepky obsahují látku pro člověka zapáchající pouze zblízka, zatímco psi ji cítí už na větší vzdálenost. Z látky se odér uvolňuje po dobu celého jednoho roku. Jakmile máte pocit, že zápach slábne, stačí naolejovanou část nálepky lehce poškrábat a tím se obnoví uvnitř uložená pachová stopa. Výrobek naleznete pod označením Tracerz Scented Markers for Blind Dogs.

About Author

Leave A Reply